Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wat_Benchamabophit ZBF Chunchos Agricultura_en_Paraná Coniferas Western_Spaghetti Victima_de_la_moda Acinonyx_jubatus_hecki AOC_Listrac-Medoc Alaves_B Albert_D Viṣnu-purāná Africa_comienza_en_los_pirineos Zahlbrucknera_oblongifolia Valle_de_Abdalagis Abū_Ḥanifa_Dīnawarī Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Playa_de_FIFA_2008 Vega_de_Infanzones_(Leon) Xavier_B._Fernandez Codigo_Civil_de_Alemania Condado_de_St._Louis Administracion_General Collserola Chris_Henderson Aeroscélido Villabuena_del_Puente Adenoma_de_próstata Concierto_para_violín_n.º_5_(Mozart) Alan_Quinn Verh._Ges._Naturf._Freunde_Berlin Albatros_C_III Cock Aaron_Rodgers Yoichiro_Nambu A_20_Havoc Ziziphus_joazeiro Agaricus_albolutescens Acorazados_de_Italia Cocos_nypa Condado_de_Greenwood Vicente_Salias Acanthocereus_subinermis Vicepresidente_de_la_República_Dominicana Album_(musica) Clayton_(Luisiana) Vigilante_(Episodio_Diego_y_Glot) Vera_Časlavská Agde_(cantón,_Francia) Virtual_Cash Zalguiris_Kaunas ARNm_monocistrónico Vicente_Dómine_Redondo Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesus_Nazareno_(Caceres) White_Spirit Clasificacion_de_Derivaciones_Farmaco-Terapeuticas

html map