Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eagle_Butte_(Dakota_del_Sur) Distrito_de_Limburg-Weilburg Dasycondylus Cóngrido Didelphimorphia Darcey_Bussell Alfonso_Sánchez_Delgado Cundi Allocaudata Corazón_valiente Cristy_Villasenor Dinastía_Capetense Diego_Manuel_Chamorro_Bolanos Cuatreño Dendroaspis_viridis Edictum_Theoderici De_sphaera Cytisus_sessilifolius Distrito_de_Mantes-la-Jolie Alexandra_de_luxemburgo Disco_holografico_versatil César_Mansanelli Donato Distrito_de_chipao Darío_Dureti Día_del_Pendón_de_Almería Douwe_Egberts Alfalfa_del_boticario Alfa_Romeo_8C Earl_Cameron Dommartin_aux-Bois Ecuillé Diputacion_de_Valladolid Cucal_filipino Cáritas_Perú Cuscús_moteado_de_la_isla_Manus Dr_Alonso_Nunez_de_Haro_y_Peralta Daisuke_Asakura Diuréticos_de_asa Eat_the_Heat Dimitri_Dimitrievich_Maksutov Amba_(desambiguacion) Diarmuid_Ua_Duibhne Cultura_del_anfora_globular Daniel_Spielman Corriente_de_birkeland Cultivos_agrícolas Alfred_Wills Diego_Fernández_de_Serpa América_FC All_Star_Game_de_la_NBA_Development_League Cyphocharax_abramoides Der_Mond Día_de_grosura Copernicus_(crater_marciano)

html map