Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_aventuras_de_Huckleberry_Finn Les_Adrets-de-l'Estérel Libro_del_conosçimiento_de_todos_los_rregnos_et_tierras_e_senoríos_que_son_por_el_mundo_et_de_las_señales_et_armas_que_han Les_Essards_(Charente_Maritimo) Io_canto Juan_Gómez_Medina Leptailurus_serval_constantinus Juego_de_baraja_de_colección_clasica La_Aurora_(Galletas) José_Dirceu Jose_Sepé_Tiarayu Lethrus_andrejewae Isabel_de_Francia José_María_Roxas_y_Patrón La_familia_Gambérrez Juan_Padros_Rubio Laaland Ley_de_Autonomia_Local_(Japon) Linguistica_Aplicada João_Dutra Lich Life_Goes_On_(serie_de_television) L'Isle_Joyeuse L_A._Clippers Lago_de_Ägeri Kumar_Pallana Linhenychus Juanjo_Linares_Martiañez Kidin_Ninua Ja_wikipedia.org Lemna_palustris José_Domingo_Molina Lithops_marthae Lago_dell'Angitola Joaquin_Lemoyne Inventario_Sabina Jean-Luc_Godard J._R._Sakuragi Jussi_Sydanmaa Leiosaurus Julbocken Lenguaje_de_programacion_ada La_noche_de_Fuentes_y_cía Kannapolis_(Carolina_del_Norte) Joaquin_Adán_Berned Juan_Francisco_Pacheco_Tellez_Girón Lista_de_soberanos_de_Baviera Lista_de_episodios_de_El_Conde_Pátula Jose_María_Lidón Linea_153_EMT_Madrid José_Matías_Núñez_Malhue Joaquin_Manzanares Leptailurus_serval_serval Intimate_&_Live Leucótea

html map