Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trick_Daddy_Dollars Río_Picunleo Iglesia_de_Santa_Maria_(Yermo) Glicee Río_Guareña Municipio_de_Whiteville_(condado_de_Columbus,_Carolina_del_Norte) Roca_organogena Gary_locke SMS_Straszburg Museo_Arqueologico_de_Córdoba Renato_Curi Municipio_de_Booth_(condado_de_Palo_Alto,_Iowa) Rosenstiel_Award Romárico_Arroyo_Marroquín Municipio_de_Grant_(condado_de_Republic,_Kansas) Universidad_Nacional_de_Singapur Relena_Darlian Municipio_de_Steen_(condado_de_Knox,_Indiana) Rhamnales Rodulfo_G._Cantón Glaresis_rufa Genistella George_Mortimer_Pullman Fusuma República_Autoritaria_(Chile) Gil_Evans Rio_Hurtado_(comuna) Ria_Amelia Rodrigo_Orgoñez Georgi_Karyukhin Rodion_Malinovsky VII_Distrito_Electoral_Federal_de_Oaxaca Gaviota_hindú Municipio_de_Vernon_(condado_de_Wright,_Iowa) Resolución_3379_de_la_Asamblea_General_de_las_Naciones_Unidas Galeana_(desambiguación) Inconformismo_(desambiguación) Triatlon_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Restricción_del_crecimiento_intrauterino Imperatoria_ostruthium Right_Said_Fred Reynoguelen Gammagrafías Reino_de_Lesotho Tuska_Open_Air_Metal_Festival Uniones_civiles_en_Islandia Universidad_de_Laponia Tú_que_no_puedes Tremesino_blanco_y_blando Fudbalski_klub_Bor Fundación_Carlos_de_Amberes Municipio_de_Russell_Springs_(condado_de_Logan,_Kansas) Remonte Retrato_del_Conde-Duque_de_Olivares_(1625) Undecimo_Distrito_de_París

html map