Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avenida_Camilo_Henriquez Gymnocalycium_platense I_Know_There's_Something_Going_On Annie_Palmen Hermione_flexiflora Huevo_de_Colon Heterostachys Herisau Hérbedo I.G.N. Hieracioides_schimperi Hyporhagus_suturalis_lateapicalis Arturo_Mena_Roig Moncloa_F._C. Monóxido_de_dihidrógeno Arlozoroff Anaspis_hoppingi Holbeinpferd Anders_Järryd Gurrea_de_Galligo Helianthemum_leptophyllum_B_psilosepalum Asociacion_Latinoamericana_de_Integracion_(ALADI) Anodoncia_vera Haworthia_cooperi_f._pilifera Montreuil-Bonnin Gygis Aythya_nyroca Grupo_de_Los_Verdes_/_Alianza_Libre_Europea Asedio_de_Turin_(1706) Aquino_(desambiguacion) Muhammad_Ibn_Alí_Ibn_Faray_al-Qirbiliani, Anne-Genevieve_de_Borbón-Condé Arrondissement_de_Cosne_Cours_sur-Loire II_Epístola_a_Timoteo Monumento_al_General_Máximo_Gómez_(La_Habana) Mindo Asociacion_Americana_de_Observadores_de_Estrellas_Variables Hazas_(Soba) Grupo_Leche_Pascual Guerra_hispano_cubana_estadounidense Antioco_IV_de_Siria Hilda_Hidalgo Icneumónidos Heliópolis_(Líbano) Happily_divorced Humanes Automolus_leucophthalmus Antorchas Arenas_del_Rey Hermanuspietersfontein Ardilla_(Óblast_de_Odesa) Augusto_P._Hiriart Mohamed_III Gymnocorymbus_ternetzi Monasterios_del_Monte_Athos

html map