Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_Escolar_Consolidado_Independiente_Lamar Amleto_Vespa Dobla Dysophylla Don_Cangrejo Alford_(Florida) Drago_Vinko_Gojanovic Demchugdongrub Deportación_de_los_gitanos_de_Francia_en_verano_de_2010 Cuevas_del_morro_de_Vilcún Alonso_Puerta Disney_Channel_Sudáfrica Delegación_de_Cauquenes Demanda_(Economia) Discosura_langsdorffi Dueña_&_señora Copa_de_Guatemala_2011 Cyphon_distans Distribucion_cosmopolita Downtown_Crossing_(Metro_de_Boston) Dienil Alien_Hominid Edificio_del_Ministerio_de_Economía_y_Finanzas_Públicas Alusafe_1500_Mk.2 Drymotoxeres_pucherani César_Pando_Egúsquiza Del_natural Echites_ovalifolius Alqueva Delicate_Sound_of_Thunder Distrito_electoral_33_(condado_de_Monroe,_Illinois) Donde_el_corazon_te_lleve_(disco) Dionysos_Arcigay Desierto_de_Bayuda Distrito_de_Revuca Demi_Lovato_Summer_Tour_2009 Diccionario_Geográfico-Estadístico-Historico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Diario:_Una_novela Amiloidosis Cotio Algoritmo_expectación-maximización Corone_quinquevulnera Alexey_Razumovsky Derribos_Arias Divulgativa Distrito_de_Izcuchaca_(Huancavelica) David_Della_Rocco Alexis_Lemaire Copa_Libertadores_de_America_Femenina Coupe_cloué Duere Drosera_foliosa Cruz_de_los_Caminos Ductus_deferens Aleksander_Sokurov

html map