Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Serrognathus_taurus Siksakubur Survival_of_the_Idiots Torneo_Apertura_2000_(Guatemala) Sweet_potato_pie Tell_Fara Sheila_Darcy Thorigne_sur_Due Silvio_Pellico The_Battle_Rages_on Sir_John_Lubbock Tiebas_(Navarra) Tortuga_(juego) Taboga_(distrito_de_Panamá) Thlypopsis_ornata Si_me_llevas_contigo Theo_van_doesburg Tabernaculo_de_la_Unidad Tnanj_ni´inj Tangara_verde_claro Sistema_cristalino_triclínico Teoría_Cuántica Tonopah_Test_Range Sinfonía_n._81_(Haydn) Saint_Genes-du-Retz Shabana_Kisii Temotu Syrotynka Synopsis_Plantarum_in_Austria Sintetización_de_sonido Satyrium_grandiflorum Toxina_(desambiguación) The_Good_Girl The_Hilbert_challenge Tocqueville-les-Murs Sium_cynapium Stenothemus_diffusus Sekouba_Konaté Serafín_Zubiri Torrealta Salas_Habib_de_las Temporada_1952-53_de_los_Fort_Wayne_Pistons The_Outsiders_(DC_Comics) Saint_Agnan_(Saona_y_Loira) Sindrome_de_la_triada_de_la_atleta_femenina Tango_(Rio_de_la_Plata) Sinacalia Seguros_Bolívar_Open_Bucaramanga Shangrilá_(balneario) Septima_Ofensiva_Antipartisana Torre_de_La_Mata Tesoro_de_Abengibre Salins_les_Thermes Tiglium_lanceolatum Scaggsville

html map