Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Mainz Jose_Maria_Gutiérrez_(politico) John_N._Gray Juan_Felipe_de_Sajonia-Altenburg Liga_andorrana_de_fútbol Jeronimo_Giménez Liga_Celtica Le_Tremblay Juan_Navarro_Ramón La_Frette-sur-Seine La_Ruleta_de_Marsella_(fútbol) Jomeini Laureles_(Neembucú) Lasiurus_intermedius Instituto_Nacional_del_Tórax Intel_440ZX Langeoog Ktoon Intersección_(geometria) Jardín_Botanico_de_Dresden Juan_Tomás_Ávila_Laurel Juegos_Paralímpicos_de_invierno_2006 Jose_Maria_Cano Lista_de_enunciados_matematicos Larrivey Kozure_Ōkami:_Sanzu_no_kawa_no_ubaguruma Kay_Francis Les_Rosiers_sur_Loire Literatura_daguestana Josep_Guell_i_Mercader Jerzy_Gorgon Janesville La_Invasion_de_los_Blátidos Juilly_(Cote-d'Or) Kiss_from_a_Rose Koliva La_Travesía_del_Viajero_del_Alba Juste_Aurèle_Meissonier Juan_Balanso James_A._Harris Jardín_de_Baldha Ión_de_Quíos Juan_Alonso_de_Navia_Arango_y_Navia-Osorio Lista_de_fabricantes_de_camaras_digitales Libro_de_la_infancia_y_muerte_de_Jesús Juan_Carlos_Fresnadillo Liubov_Manucharovna_Kemularia_Nathadze La_Roussière Ipomoea_pes_caprae_subsp._brasiliensis Interrupcion_voluntaria_del_embarazo Lenticulininae Junco_hyemalis Juntas_de_Expansion Jason_Blair Juegos_olimpicos_de_2032

html map