Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al-Yazzar_as-Saraqustí W_Virginis Aeropuerto_Quang_Trị Valle_del_Guadalhorce Compositor Cistus_latifolius Colon_(departamento,_Honduras) ATSC-M/H Chloraea_fimbriata Adrian_Paunescu Conferencia_Sur_de_Liderazgo_Cristiano Abraham_Nahum_Stencl Ahmed_Kobi Cocodrilo_del_Orinoco Contaminación_auditiva Cho_Oyo Cianuro_de_hidrógeno Aerodromo_del_Condado_de_Alpine Constantino_VI Clínica_de_deshomosexualización Constitucion_de_los_Estados_de_Venezuela_de_1811 Agua_Azucarillos_y_Aguardiente Acipa Victor_Nunez_Rodríguez Aeropuerto_de_Pionyang Alejandro_Abdalah Conophytum_circumpunctatum Agrupacion_Socialista_de_Navarra Aceite_de_soya Abaeté Westfield_Sunrise Venado_bura Al_Mutaman Ciudad_de_Mar_del_Plata Vestiaria Adrian_Ramos Adrian_von_Fölkersam Condado_de_Garfield_(Washington) Commonwealth_(Wisconsin) Vāmana Abudefduf_abdominalis Cold_Snap Alb-Donau-Kreis Vale_da_Amoreira_(Mota) Cheval_Blanc Al_Wehda_(La_Meca) Christian_Arnsperger ARNV Villars_sur-Glâne China_nacionalista WP:TU Villa_Alberdi Will_McDonald_(actor_australiano) Chela_fasciata W.V.O._Quine

html map