Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Scooby-Doo_-_Misterios,_SA. Selva_Pasayten Seleccion_de_futbol_de_Murcia Screaming_for_Vengeance Saga_Jomsvikinga Salon_internacional_del_Comic_de_la_ciudad_de_Angulema Spezzano_Piccolo Santa_Fe_(cancion_de_Angela_Aki) Templo_de_Bountiful Sindrome_de_disautonomia San_Martin_de_Valveni_(Valladolid) Santa_Lucia_(Vitoria) Santa_Capilla_de_Nuestra_Señora_del_Pilar Saint-Fergeux Thích_Quảng_Độ Sergei_Chavain Sociedad_Argentina_de_Cirugía_Plástica,_Estética_y_Reparadora Smeels_like_teen_spirit Sarcandra_glabra Then_She_Found_Me San_Luis,_Pinar_del_Rio_(Cuba) TimeSplitters:_Future_Perfect Teodora_(desambiguación) Santiago_Pérez_(deportista) Sergio_Vuskovic_Rojo Still_Waiting Sinfonía_n._6_(Mahler) Sadam_Husayn Sharkia_(gobernación) Stephen_Collins St._Johns_(condado_de_Maricopa,_Arizona) Submarino_Guppy_II There_Will_Never_Be_Another_Tonight The_Android_Invasion The_End_(Lost) Thomas_Nelson_Annandale Tina_de_baño Servio_Sulpicio_Camerino_(cónsul_461_a.C.) Saint-Germain-des-Champs Switch_(BDSM) Tempyoushouhou Sangre_y_arena_(Vicente_Blasco_Ibáñez) Terry_Driscoll Toba_no_Sojô Santa_Nina TV_2_(Noruega) Schnauzer_Gigante Symphonie_fantastique San_José_de_El_Suculum Sinergia_(fisica) Solerieux Secretaria_de_Bienestar_Social_de_la_Presidencia_de_la_República_de_Guatemala Semitico Sebastiano-schaueria_oblongata Sinfonia_n_º_0_(Anton_Bruckner)

html map