Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pincho_(utensilio) Oymiakon Mémoires_de_la_Société_d'Histoire_Naturelle_de_Strasbourg Nonadecágono Plan_Delta Pontificia_y_Real_Cofradía_del_Santísimo_Cristo_Yacente_y_Siervos_de_Nuestra_Señora_de_la_Soledad_(Jaen) NWA_TNA_X_Division_Championship NfSU2 Poesia_moderna Museo_de_los_Orígenes._Casa_de_San_Isidro Pedro_José_Domingo_de_la_Calzada_Manuel_María_Lascurain_Paredes Physella_spelunca Pontelandolfo Oswald_(The_King_of_Fighters) Palisadoes Pabellón_Domecq_(Sevilla) Pierre_Njanka Otto_Dietrich Pacific_Daylight_Time Obstruccion_intestinal Pistola_de_luz Neurobica Ponte_Play Mémoires_du_Muséum_d'Histoire_Naturelle Pirayú_(Paraguay) Podenco_canario Podiceps_major Partido_Ciudadanos_Unidos_de_Aragon Pinzón_terrestre_pequeno Pirámides_escalonadas_de_Güímar Mónica_Rambeau Pedro_Martir Old_Hickory_(Tennessee) Nardegin Poblacion_de_Arroyo Nogal_negro NaK Museo_Nacional_de_Antropología_Dr_David_J._Guzman Opuntia_pititache Museo_de_sitio_arqueológico_Cihuatan Museo_estatal_de_historia_de_Uzbekistán Nanny_McPhee_and_the_Big_Bang Piedra_en_el_riñon Portland_International_Raceway Palo_de_jabón One_of_THOSE_Nights PR:AGR Operacion_Proporcionar_Confort Phan_Thi_Kim_Phuc Politicologo Patinaje_artistico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Patriotas_Boyacá Naturalismo_(desambiguación) Partido_de_rojas Pedro_Zaraza_(municipio)

html map