Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tarrasa_Futbol_Club Saint-Menges Test_Drive_Unlimited Sotillo_del_Rincón_(Soria) Simetría_rotacional Salvador_Duran Temporada_1950-51_de_los_Tri-Cities_Blackhawks Statistique_Canada Síndrome_de_Kórsakov The_Grudge_3 The_Killers_(película) Telenovelas_de_Televisa Saint-Remy-sur-Avre Simaba Simms_(Montana) Terrance_&_Philip The_hole_-_En_lo_profundo San_Rafael_(Navidad,_Chile) Sid_Meier's_Colonization Santuario_de_Lluch Saint_Andéol_de-Vals Skywalker_Sound Scootaloo Serbia_(1941-1944) The_Majestic_(Nueva_York) Secretaría_de_Aeronautica Scieurac-et-Flourès Sarecta_(Carolina_del_Norte) Stranger_than_Fiction_(película) Transilien_Paris_Est Terremoto_de_Puebla_de_2009 Seleccion_de_futbol_de_la_República_Centroafricana Sagu Stylommatophora Terenciano_Mauro Sindrome_de_Jervell_y_Lange_Nielsen Tablion Sphaerarthrum_mayoense Tortricini Serezin_du_Rhone Seven_Ages_of_Rock Terremoto_de_Acapulco-Coyuca_de_Benítez_2001 Saint_Eustache_la-Foret Si_Tanka Santuario_de_la_Virgen_de_Gracia_(Caudete) Sitio_de_Lille Santa_Cruz_da_Graciosa_(freguesia) Saint-Paul-sur-Save Su_Mapamundi,_Gracias_/_Qué_Puedo_Hacer Squalius_keadicus Saxo_alto Sura,_Instalaciones_de_Calefacción_Ionosferica Tranvia_de_Bogota Sistema_de_control_de_versiones Toona_sureni_var_cochinchinensis

html map