Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Comite_Cientifico_de_Naciones_Unidas_sobre_los_Efectos_de_la_Radiacion_Atómica Circuito_de_telecomunicación WP:ID Aganipe Aeropuerto_Gran_Parapetí_Camiri Vehículo_conectado Cofradía_de_la_Belleza Albitskij Cingetorix_(Britania) Color_Humano_2_(álbum) Villeneuve_Saint_Georges Al_Hillah Charmander We_Love_Asere Yves_Pouliquen Condado_de_Coos_(Oregón) Acorazado_Giulio_Cesare Cleistocactus_ayopayanus Cliente_(economía) Complices_Al_Rescate_Mariana Acuerdo_de_Karadjordjevo Akra_Leuke Agosto_(Condado_de_Osage) Christina_Rosenvinge Xilxes Ziziphus_sativa Adoptio Vidán Chorotega_(Costa_Rica) Velingrad Cintas_magnéticas Agustín_Aranzabal_Alkorta Clematis_uruguayensis Condado_de_Ellsworth Villers_sur-Authie Yaguari_(desambiguacion) Conrad_Quensel Congosto_de_valdavia Condado_de_Edwards_(Kansas) Chromis_brevirostris Coby Velilla_del_Río_Carrión_(Palencia) Yahya_al_Yazzar_as_Saraqusti Acorus_angustifolius Woodland_Heights_(Pensilvania) Alec_Douglas_Home A_cristo_crucificado Cipriano_Reyes AbioCor Vásiṣtha Aldair Complejo_Deportivo_Juan_Pinto_Durán Claude_Berge WP:GBP Akzo_Nobel

html map