Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jack_O'neill Ketty_Fernández Juan_Bosco Jak_and_daxter_the_lost_frontier Juan_Vazquez_de_Coronado Julian_Mark_Hugh_Shaw Inés_Echeverría_de_Larraín Italo-venezolano Ipomoea_hookeri Juramento_de_Larrazabal Krasnoktiabrski_(desambiguación) Jose_Gervasio_Artigas Joseph_Andorfer_Ewan Iphoneografía JCE Juan_de_Ortega_(matematico) Leptaulaca_maculicollis Johnius_trachycephalus José_Azevedo Jose_de_la_Barra_López Joan_Gisbert Ligaria_affinis Las_cartas_del_Gordo Kilian_Ignaz_Dientzenhofer La_casta_Susana_(pelicula_de_1944) Kullunā_li_l_watan_li_l_ula_li-l-`alam Korets La_gota_de_leche Jose_Maria_Blanco-White Jacques_Delahaye Isla_Nootka Juan_Manuel_Fernandez_Pacheco_y_Zúñiga La_Vèze Julio_Lois_Fernández Kirpichni_(desambiguacion) Japanese_Pop Lista_de_codigos_ISO_639_1 Kybalion Joaquín_Xaudaró Intereconomia_Corporación Jacques_Crétineau_Joly Leoncio Jose_María_Ruiz_Gallardón Jugo_de_limón León_negro Juan_Manuel_Gomez_Sanchez Limnonectes_doriae Landrove_(Vivero) La_mascara_de_Dimitrios Jose_Etxebarrieta JS_Saint-Pierroise Linea_temporal_de_servicio_de_portaaviones Joan_cadevall_i_diars Libro_de_la_Sabiduría_de_Salomon Kamin

html map