Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Métrica_de_Expansión_del_Universo Pierre_Le_Moyne_d'Iberville Nakhchivan Parque_Natural_de_Las_Batuecas Playa_de_Torrenueva_(La_Linea_de_la_Concepcion) Oghuz Partido_Antimasonico Naranjo_(Comerio) Parque_nacional_de_Timanfaya PeopleSoft_Inc. Nokia_500 Petición_de_los_fabricantes_de_velas Pavel_Tretiakov Parque_nacional_de_Sarek Poa_polynoda_var._denticulata NBB Oenanthe_jordanii Pleucadeuc Pedro_Arquero Possibly_Maybe_(canción) Pont_d'Inca Oliniaceae Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Estocolmo_1912 Parque_de_Los_Deseos Pelomys_minor Organizacion_para_la_Seguridad_y_la_Cooperacion_en_Europa_(OSCE) Pomerania_alemana Nikolái_Lorer Orchis_longicruris_subsp._longipenis Obuchi_Keizo Partido_de_adolfo_alsina Osio Neoichoronyssus Pedro_ruiz_de_moros Mylabris_ghazniana Mário_Pais_de_Oliveira Médard_Chouart,_senor_de_los_Groselliers Pasodoble_español Neobatllismo Paso_de_Patria_(Ñeembucú) Organización_Ardila_Lulle On_board Oton_I,_emperador_del_Sacro_Imperio Naomi_Night Polo_Quimico_de_Promocion_y_Desarrollo_de_Huelva Ophrys_lutea_subsp._minor Neutralidad Número_8_(film) Objection_(Tango)_Te_Aviso,_Te_Anuncio_(Tango) Pintor_artistico Nymphaea_caerulea_var._albiflora Nuno_Herlânder_Simoes_do_Espírito_Santo Nilotico Numel Pirates_of_the_Caribbean_the_curse_of_the_Black_Pearl

html map