Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_suerte_de_Isabelita Lago_de_Agnano Letzuana_minor Jose_Luis_Martínez_Jimenez Juan_José_García_de_Hevia LindowsOS Jerry_Palacios José_de_la_Riva_Agüero_(desambiguación) Jose_Macías Light_&_magic Lista_de_capitulos_de_Miami_Vice_de_la_1ª_Temporada Kuros_de_Kritios J.E._Freeman Juanchi_Baleiron Juegos_Deportivos_Nacionales_2012 Isla_Zalzala La_Paz_(Fuente_Vaqueros) Las_Paules Jorga_Piel_de_Bronce Juan_de_Robles_(desambiguación) Ismael_Pons Lao_Wa Jose_Vergara_Galeas Josu_Anuzita_Alegria Jose_María_Julian_Mariano_Escrivá_Albás Leadville_North Jackson_(Misisipi) La_Folletière_Abenon Lenguaje_MIX José_Luis_Lopez_Cerrón Instituto_Xavier_para_Jóvenes_Talentos Kiluhepa Jaime_Araújo_Renteria Ley_de_Cultura_Cívica_del_Distrito_Federal Ley_Seca_en_los_Estados_Unidos Kill_The_Noise Lengua_aUI Ix_distrito_electoral_federal_de_guanajuato Lista_de_personajes_y_adversarios_de_Gears_of_War Jardin_Botánico_UBC Ionia Liolaemus_punmahuida Larousse Jana_Cova Juan_Distéfano Johann_Friedrich_Eschscholtz Jesús_María_De_La_Villa_García J.Dransf. Iron_Man_1 Just_Like_You_(álbum) Kidush Jaiba_(desambiguación) Jorge_Federico_de_Baden-Durlach Liceo_Mexicano_Japones Julio_Cesar_Vargas_Calderón

html map