Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gramatica_generativa_transformacional Microrregión_de_la_Campanha_Ocidental Ramal_A12_del_Ferrocarril_Belgrano Producto_triple_de_Jacobi Pseudonotoxus_viberti Provolone Pūrva_Mīmansā Pseudemys M167 Marcelo_Ortuzar Manuel_Rodríguez_(Sphinx) Principio_de_cavalieri Live_While_We're_Young Manuel_Bandera Maria_Guinand Línea_C-9_(Cercanías_Madrid) Quinto_Beatle Puertas_al_más_alla_(Serie_de_Televisión) Matriz_bidiagonal Los_bravos Luis_Miguel_Tour_/_The_Hits_tour Malthodes_miyamotoi Primeros_auxilios Provocativo Massoutiera Lytta_peninsularis Puente_Adolfo Marchioni Lost_in_the_supermarket Maquiavelismo Propóleo Luis_Garicano Recopa_de_la_Concacaf_1995 Gran_Oriente_de_España Raj_británico Lower_Burrell Puentes_de_Garcia_Rodriguez_(La_Coruña) Los_tuyos_los_míos_y_los_nuestros Ramón_Oviedo Maria_Alejandra_Bravo_de_la_Parra Mayrata_O'Wisiedo Mickaël_Nelson Louis_Merante Metodo_de_Sanger Maha-bharata Melampigo Lubret_Saint-Luc Matanza_de_My_Lai Primer_Ministro_de_China Mijaíl_Skopín-Shuiski Microglanis_cibelae R_palatal Makoto_Oishi Premio_Moliere Gołąbki

html map