Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Perú Peyrousia Paul_Garred Piloto-cosmonauta_de_la_Unión_Soviética Polluela_cabecirrufa Nereida Mágica_(cortometraje) Nisqually_Indian_Community Opera-Comique Países_por_igualdad_de_ingreso Orquesta_sinfónica_de_bamberg Organización_de_Aerolineas_Árabes Pascual_de_Aragón Polinomio_de_Bernoulli Oftalmoplegia Palacio_de_los_Duques_de_Uceda Partido_Comunista_Obrero_Español_(1921) Nikki_Benz Orquesta_filarmónica Playa_de_la_Devesa_del_Saler Panoramio Panaclaban Partido_judicial_de_coria No_soy_como_tu Patrón_para_navegación_basica Patata_dulce Patricia_Espejo Placogobio_nahangensis Pero_.._¿esto_qué_es? Porcía Oficios_regios Ocotea_raimondii Perymeniopsis Museo_Histórico_del_Norte Neurolobium_cymosum Peneroplidae Nereu_Ramos Nikolái_Fiodorovich_Fiodorov Podargidae Palacio_Episcopal_de_Caceres Plan_de_Prevision_Social_Empresarial Onesse_et-Laharie Plaza_Páez Pandanus_haapaiensis Odalengo_Grande Northrop_YB-35 Mónica_Martínez Poder_calorífico Orquesta_Sinfonica_de_Atlanta PS10 Pietrafesa Polonia_1 Museo_de_Arte_Contemporaneo_Unión_Fenosa_(Macuf) Pablo_Herrera_Barrantes Nicholas_Headon

html map