Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Basílica_de_Santa_María_la_Mayor_(Bérgamo) Cataxia Banca_Privada Años_1640_a.C. Centre_Catala Capilla_de_San_Cristóbal_(Lepe) Cayo_Furnio_(tribuno) Blangy_le-Château Cerro_Verde_(El_Salvador) Bárcena_de_Cicero_(localidad) Berta_collado Bahia_yos_sudarso Bosque_mixto_de_los_Alpes_Dinaricos Batista_Tagme_Na_Wai Bernd_Rosemeyer Campeonato_Sudamericano_de_Natación_de_2002 Caspio Chagual Caserío_(Granada) Baltazar_Gracian Cabra_del_campo Blasco_de_Granén Bouconville Bennett_salvatore Bob_Dylan's_Greatest_Hits_Vol_3 Azumi_(desambiguación) Brigadas_Rojas Cancionero_(musica) Cayo_Atilio_Régulo_(cónsul_257_a._C.) Bacillus_clausii Carlos_Valdovinos_(estación) Bahía_de_los_Glaciares Cecina_de_Astorga Castillo_de_las_Almadrabas Balmirmer Castaño_del_Robledo_(Huelva) Calcutta_J._Nat._Hist. Cerro_Santiago_(Ngäbe_Buglé) Batalla_de_Turín C_Debussy Buceo Broken/Ꝩ Calle_59–Columbus_Circle_(línea_de_la_Octava_Avenida) Cat._Pl._Upper_Louisiana, Campeonato_Nacional_de_Peso_Completo Castillo_de_Retiro_de_Springfield Bía Buenos_aires_playa Caso_espionaje_Chile_Perú,_1979 Black_Dog_(canción) Cabo_tercero Bolsa_periodontal Canal_9_(Argentina) Cepillitos Campeonato_Europeo_de_Piraguismo_en_Eslalom

html map