Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_de_Cáceres_(España) Pino_pináster Parapholis_filiformis Philippe_de_vitry Pedro_de_Alcántara_Fernández_de_Córdoba_y_Moncada Palpoxena_patrizii Oruga_tejedora Paquicaule Négatif Northwest_Stanwood_(Washington) Polígono_Industrial_de_Landaben Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_de_Santander Pink_Friday:_Roman_Reloaded_–_The_Re-Up Oscar_Valdés Nicholas_Berkeley_Mason My_Favourite_Game Nauru_Television Partido_judicial_de_Alcalá_la_Real Ocimum_subserratum Nacho_López Mycena_multiplicata Off_line Operación_Ozren Ourang_Medan Personería_jurídica Neumarkt Olivier_de_Termes Nicholas_Calathes Odocoileus_virginianus_philippii Pero_Soares Parque_tecnologico_de_Leon Oficinas_publicas Partes_de_la_oración Nikitas Nellica Oltingen Pedro_Vasena Papaina Platyxantha_abdominalis Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Estocolmo_1912 Peter_Boyle Piptadenia_oudhensis Posadilla_de_la_Vega Partido_Unionista_Democratico Observationes_Botanicae_quibus_Plantae_Indiae_Occidentalis Newberry_(Carolina_del_Sur) Paterson,_Washington Oriflame Phil_Bennett Pomacentrus_tripunctatus Pablo_Sanz_Baeza Pieris_polita O_S._M. Pinilla_Ambroz OGLE_2003_BLG-235L

html map