Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Irene_(pelicula_de_2002) La_Chapelle_devant_Bruyères Lerotholi_Polytechnic_F._C. Korasan Lengua_de_pajaro Juana_Macías La_fecundacion_de_las_orquideas Kavajë Jose_Maria_Iglesias Janier_Acevedo Juan_Jose_Martin_Delgado Invasión_Francesa_a_México La_pedriza_de_manzanares Karl-Heinz_Narjes Ley_de_cosenos Kevin_Magnussen Jamaica_Center-Parsons/Archer_(estacion) Las_semanas_del_jardin Ley_Patriota Jardín_botánico_de_Montreal Ketil_Trout_(Islandia) Laguna_de_iguaque Kadoorie_Farm Lake_Hamilton_(Florida) Isla_de_belkov Keiko_Sofía_Fujimori_Higuchi Jöel_Robuchon Javier_sanchez_menéndez La_Chapelle-Grésignac Licq_Atherey Karolina_Kurková La_Yein_Fonda Khuen_Hédervary_Karoly Juan_Antonio_Ribera Jose_Benito_Cottolengo João_Pessoa_Cavalcanti_de_Albuquerque Levadura_de_cerveza Instituts-Templers Lista_de_Bases_Aéreas_de_Chile Jeronimo_de_Colloredo_Mannsfeld Jardín_Botanico_de_Investigacion_de_Hannoversch_Münden José_de_San_Martin Joaquin_Lopez-Dóriga Ley_Orgánica_15_1999,_de_13_de_diciembre_de_1999,_de_Protección_de_Datos_de_Carácter_Personal Linea_C-1_(Cercanias_Madrid) Jamaica_Forum_for_Lesbians_All_Sexuals_and_Gays Juan_de_Sanct_Martin Itazura_na_Kiss Lima_(herramienta) José_(pelicula_de_1995) John_Newton Justicia_Espada_Acuña JMJ_Colonia Las_legiones_malditas John_Towner_Williams

html map