Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_Nacional_Calilegua Olhinto_María_Simoes Piotr_Demiánovich_Uspenski Pico_El_Capitán Panicaceae Oscar_Rodriguez_Naranjo Pedro_de_Berague Parabolani Mártir_(desambiguación) Pantholops Paulínia_Futebol_Clube Pentapetes Notacion_de_Landau Painted_Grew_Ware Noche_toledana Nambaryn_Enkhbayar Paseo_Echegaray_y_Caballero Nore Nuestra_Senora_de_la_Vega Museo_de_Historia_Natural_(La_Specola) Patrimonio_cultural_de_la_Humanidad Paloma-perdiz_común Osmond_(Nebraska) Ophioscion_imiceps Naglfar_(banda) Piel_Naranja...anos_después Pais_de_Vaud Pilades Mutación_somática Pebees Numero_parmente_par Parque_nacional_marino_Saguenay-Saint-Laurent Mycerobas Nelson_(Wisconsin) Osvaldo_Ildefonso_Bayer Paraprotomyzon_bamaensis Para_algún New_Millennium Nemoto Parque_O'Donnell Pedro_Ferríz_Santacruz Physaleae Olor Pogonia_ophioglossoides_f._albiflora Off-topic Papalote_Móvil_Museo_del_Niño Muwatalli Pomesanios Personas_humanas Número_neutrónico Pope_Sergius_III Ottó_Boros Philippe_Manoury Ormas Physochlaina

html map