Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Haz_el_Amor_No_el_Warcraft André_René_Roussimoff How_Soon_Is_Now?_(canción_de_t.A.T.u.) Ariel_Lopez Mono_Araña_de_Azuero Anneslia_brevipes Apeadero_de_Penaflor Hernia_testicular Hexastilo Arrozal ILife Arn_polimerasa Hwanghae_del_sur Antonieta_Rodríguez_Paris Antonio_Garcia_Ysábal Angelo_Hernan_Amaya Monte_Baekdu Moissac-Vallee-Française Av_941 Montréal_Nord Hispano_Aviación_HA-220_Super_Saeta Grèzes Arctomercaticeras Ayas_(desambiguacion) Ano_416 Automatic_baby Hermanas_Hospitalarias_del_Sagrado_Corazón_de_Jesus Angelica_arguta Monomma_rufipes_umtalinum Hyperolius_seabrai Angel_Pardo_Ruiz Guillermo_Lohmann_Villena Autoridad_de_Transporte_Metropolitano_del_Condado_de_Los_Angeles Augusto_Cortazar Arthur_Hobson_Quinn Asintota_horizontal Hildeberto Heroína_(1820) Mohamed_Ould_Mohamed_Abderrahmane Andrzeiowskia Minuto_y_Resultado Hispanoamérica_(Chamartín) Guillermo_Ruiz_Burguete Henry_Bataille Audrey_Mestre Arachis_villosulicarpa Arquidiócesis_de_Ciudad_del_Cabo Asambleas_demócratas_de_Washington,_2008 Angel_López_Obrero_Castineira Anchusa_undulata_subsp._capellii Argyrophyllum_ovato-ellipticum Asociacion_de_Universidades_Confiadas_a_la_Companía_de_Jesús_en_América_Latina Andrew_Wiles Hermes_(Oise) Antigua_catedral_de_bergen

html map