Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diario_El_Fonografo Divisiones_de_Islandia Eckhart_Tolle Diocesis_de_Asidonia-Jerez Documento_básico_de_Seguridad_en_caso_de_Incendio Demografía_de_Suazilandia Cryptostigmata Cúpula_octogonal De_repente,_el_ultimo_verano Denominación_de_Origen_Ampurdan_Costa_Brava Dambenoît-lès-Colombe Disney's_Blizzard_Beach Cuasi-empirismo_matemático Amstrad Conversaciones Don't_Download_This_Song Diego_Silva Derrumbe_de_yacimiento_San_Jose Didi_Menosi Crenidorsum_caerulescens Crater_de_Chicxulub Danger_(canción) Cultura_Khvalynsk Crisis_económica_de_España_de_2008 Dinastia_Habsburgo Das_Bundesarchiv Amalia_de_baviera Curacazgo_del_Cuzco Daniel_Martin_(ciclista) Dušan_Tadić Costacciaro América_tropical Director_Técnico_Sudamericano_del_año Corona_del_Principe_de_Asturias Draft_de_Expansión_de_la_NBA_de_1967 Delicate_Arch Diện_Biên_Phủ Coreses_(Zamora) Alexandre_Alekhine_(redirección) Cubano_estadounidense Dmitri_Jarine Dario_Duretti Alvaro_del_Portillo Copa_America_1953 Dichostylis Crescent_(Washington) Alfred_Tomatis Cuatro_tv Dysphenges_rileyi Diosma_cerefolia Diario_Crítica Copa_norirlandesa_de_fútbol Copa_del_Rey_de_futbol_2005/06 Alianza_Nacional_de_Santa_Lucía David_Mazzuchelli

html map