Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chlorocharis_palustris Condado_de_Hornachuelos Agustin_Pániker Vieux_Conde Vladimir_Yevgrafovich_Tatlin Cistus_albidus_var_parvifolius Châtenois_(Jura) Congreso_de_los_Pueblos_Libres Abura_sumashi Clematis_stewartiae Condado_de_Green_Lake_(Wisconsin) College_of_the_holy_cross Circus_Devils Aguila_real Ciegossordomudos Cirugia_del_corazon Xiphias Aeropuerto_de_High_Level Charrette WP:WC/19 Via_intravenosa Abel_i_de_dinamarca Agia White_Mesa_(Utah) Vianen Cicero_(Nueva_York) Concatedral_de_San_Nicolas_de_Bari Aegus_arcuatus Wikipedia_en_ruso Club_Deportivo_Pepeganga_Margarita_Fútbol_Club Virus_de_la_encefalitis_por_garrapatas Condado_de_Gimeno Cinematografia_de_animacion Ciatio Vals_del_Emperador Commelinácea Acidera Circolo_Canottieri_Napoli Colegios_Jesuitas_en_España Companía_Danesa_de_las_Indias_Orientales Aeropuerto_Internacional_General_Francisco_J._Mujica Claude_Bergeaud Cis_comptus Winnett_(Montana) Zanthoxylum_rugosum Acidosasa Vaclav_Melzer Aldo_Olmedo Contrabandista Chasís Coelaenomenodera_chermesina Vertical_Man Veronica_Murua A_G Yahveh

html map