Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Myrocarpus_frondosus Occidente_Antioqueño Piscina_naturalizada North_Quincy_(Metro_de_Boston) Ovario_supero Padbol Pistón_(instrumento_musical) Nymphaea_polychroma Oscar_al_mejor_guion_adaptado Plataforma_Democracia_Real_YA Parque_nacional_Snæfellsjökull Orovales Padilla_(desambiguación) Pléchatel Pecheros Pedro_de_Villagra Naval_Station_Norfolk Organización_Comunista_de_Espana_Bandera_Roja Optimizacion_de_topología_multifase Petroica_bivittata Pitman_(Nueva_Jersey) Orientacion_(Prison_Break) Nudochernes_intermedius PR:AUT Omarah_Mota Pena_(Lisboa) Plan_de_Chihuahua Nicholasville_(Kentucky) Piel_De_Niña Pantano_de_Benageber Parlamento_de_Pais_Vasco Piramide_escalonada_de_Zoser Pilocereus_strausii Oxidano Nardophyllum_deserticola Obras_Sanitarias_de_la_Nacion Polemica_en_torno_a_la_línea_de_alta_tension_Sama-Velilla Pompignan Paramacay Orange_Ekstraklasa Pipistrellus_coromandra Nicolás_Ayr Phaedon_chujoi Oohkotokia Nataniel_Sánchez Padre_Melchor_Rodríguez Nagato_(Naruto) Non-stop_Erotic_Cabaret Platydictya Oxyurichthys_lemayi Museo_de_Historia_de_la_Automocion Personal_Ancestral_File Piptanthocereus_uruguayensis Nuevo_Regimen_demográfico Novacianismo

html map