Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Josip_Jelačić Juan_Echeverría Linsleya_compressicornis Kauas_pilvet_karkaavat Lafferty_(Ohio) Javier_Muñoz_Arevalo La_Sierra_(región,_Perú) It's_Gonna_Be_Me Joya_de_Ceren Istanbul La_Casa_de_los_Balcones Invasion_de_Afganistán_por_la_Union_de_Repúblicas_Socialistas_Soviéticas Javiera_Suárez Juan_Carlos_Garcia_(músico) Licia_Troisi Jaider_Arboleda Interruptor_controlado_por_puerta La_Telarana Libertarian_League Karamazov Jose_Maria_Montoto_Canas Kristjan_Fajt Interregno_aragones Jomo_Cosmos_Football_Club Jan_Laštůvka José_Gómez_de_la_Cortina Leleba_vulgaris Lawnside Leon_Gautier José_de_Saavedra_y_Salamanca JAKQ Jesper_Gronkjaer Lemur_raton_de_Danfoss Isla_del_drama Lambertia Klein_Jenkwitz John_Burnet Juan_VIII_Paleólogo La_Prensa_Gráfica La_Noche_del_Mundial Kasipet Jose_Ramon_Gómez_Fouz La_familia_Mata La_viuda_de_Blanco Lake_Charles,_Louisiana Kökar Leptarrhena_inundata Las_Mil_y_Una_Noches_el_musical Jose_Manresa Laodice_del_ponto Jose_María_Sánchez_Silva L_A.V._Zaragoza_Castejón_Pamplona/Logroño José_María_Arguedas José_Aguirre_(músico) Liesbet_de_Vocht

html map