Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Soude San_Carlos_(Chile) TNA_Championship Tratado_Echandi_Fernández Temperatura_Equivalente Skottsbergiliana Torres_Design_Center Synaspisma_peltatum Tratado_de_chinon Tarphius_tornvalli Santa_(rio) Tony_Robbins Superintendencia_Nacional_de_Administración_Tributaria_(Perú) Saint-Hilaire-Cottes Te_bravo Sherlock_holmes_y_el_rey_de_los_ladrones Tomas_Moulian Tiburon_de_Groenandia Shin-chan:_Los_adultos_contraatacan Saredon Suspense_(genero) Storck Satavájanas Streptosiphon Transbaikalia Super_Caló Simony Slam_(poesía) Sabre_F-86 Sternula Saint-Ours_(Quebec) Souppes-sur-Loing Tadair Tanagra_chrysogaster Sopa_nutricia Sindrome_Asherson Sanatorio_san_francisco_de_borja Smartphone Saint_Denœux San_Sebastian_de_los_Reyes_(España) Santa_Cruz_del_Seibo Sarsi Sainte_Colombe_pres-Vernon Teoría_quimiosintetica Schistura_beavani Tercera_División_de_España_2008_09_(Grupo_XIII) San_Pablo_de_Lípez San_Telmo_(navio) Síndrome_de_Treacher-Collins Sonata_para_piano_nº_7_en_Do_mayor_K._309_(Mozart) Serra-di-Scopamène Seleccion_de_futbol_de_San_Vicente_y_las_Granadinas Sainte-Julie_(Quebec) Sports_Center The_Writing's_On_The_Wall

html map