Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Manuel_Garcia-Ruiz Kentia_pancheri Lista_de_episodios_de_Doraemon Literatura_espanola_del_siglo_XVIII La_sanguijuela_de_mi_nina Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Las_100_de_los_40 La_Mañana_de_Cada_Día José_Antonio_Gomez_Marin Jardin_Botánico_de_la_Universidad_de_Estrasburgo La_sospecha La_Banda_del_Dragón_despeinado_(Yakuza) Jardin_Botánico_Nacional_del_Desierto_Karoo Lachapelle_en_Blaisy Liga_Britanica_de_Fútbol_Americano Jovenes_heguelianos Laguna_(Santa_Catarina) Larga_Marcha_1 Juicio_a_las_Juntas_(Argentina) Las_Américas_(estacion) Isla_de_a_creba La_Finca_de_Hoy Juegos_olímpicos_de_invierno_de_2022 Instalación_artistica Lawrence_D_Bell Josep_Guell_i_Mercader Lavapiés Leptictidium_nasutum KZ_Gusen_II Khanda Jesús_Polanco Lista_de_Barrios_de_Cúcuta Jaime_Girabau Jennifer_Metcalfe Lipez Leopold_«Butters»_Stotch Istar Lago_Curcio Karavanke Juan_Pablo_Gómez Licancábur_(volcán) John_Tierradentro Ivan_Campo Isla_de_los_Ratones Insurrección_de_Carúpano Interdiccion Julio_Dormal_Godet Lancia_3_Ro Laszlo_Boloni Lista_de_areas_metropolitanas_de_Argentina_por_población Keila-Joa Les_Pineaux LFS Inés_(santa) Les_Ponts_de-Martel

html map