Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Capitulos_de_Stargate_SG_1 Canton_de_Crèvecœur_le_Grand Bat_For_A_Heart CTBT Black_Seeds_of_Vengeance C_A_Cerro Brachypodium_sylvaticum_subsp._gracile Burning_in_the_Skies Bicentenario_de_la_República_Argentina Cayo_Julio_César_(personaje_de_Roma) Callaion_palustris Brāhmana_(casta) Caniche_(pelicula) Central_Hidroelectrica_Dr._Gabriel_Terra Bienteveo_sociable Boyeux-Saint-Jérome Año_847 Campeonato_Europeo_de_Halterofilia_de_1999 Botaničnyj_Žurnal Carlos_Echeverria_Muñoz Caimito_(Yauco,_Puerto_Rico) BHU Cenobitas Chapuisia_fulva Buriram_United Bandera_de_Antártida_Argentina Cardillo_fino Barton_Fink B_29_Superfortress Casabianca_(Q183) Bergün_bravuogn Carl_Hoefkens CBASP Brahmán_(sacerdote_hindú) Bettina_Oneto Castillo_de_Castellcir Ceratogymna_bucinator Canton_de_Pau_Sur Blake,_William Benjumeda_y_Fernandez_Federico Callispa_areana Celeus Capilla_Cormac Bessemer_(Michigan) Castellar_Guidobono Años_10_a.C. Canon_rafaga_de_Ki Castillo_de_Santacara Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1929 Bandera_de_Republica_Srpska Campanas_del_Mar_Negro_(1941-1944) Bay_Hill_Invitational Bardonia Caballero_Pásmán Baudinard_sur-verdon

html map