Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enrique_Francini Educación_técnica Ehime_FC Federacion_de_Accionistas_y_Socios_del_Fútbol_Español Eugyndopsiella_trochanteroceros Eduardo_Bottinelli Estación_de_Cieza Escudo_del_Imperio_de_Austria_Hungría Epilepsia_mioclónica_progresiva_tipo_2 Emil_Friedman El_Devorador_de_Mundos El_Museo_Canario Focke-Wulf_P.VII Epiplatys_chevalieri Espargyreus Fermín_del_Amo_de_Laiglesia Estacion_Francisco_Ayerza Federacion_Centroafricana_de_Fútbol Esquila_portuguesa Ernesto_Ayala Energía_Electromagnetica Francois_Boissier_de_la_Croix_de_Sauvages Estado_de_Gujarāt Estadio_Olímpico_seccion_24 Fancelli Fraas Edward_Rosset Elvira_García Euleucum_album El_Ano_del_Dragon Estación_Viña_del_Mar Flora_australiana El_Hombre_de_la_Mascara_de_Hierro_(pelicula) Estadio_Domingo_burgueño_Miguel Evolución_teísta Eye_of_the_tiger_(álbum) Estadio_Parque_Artigas_(paysandu) Elaeagnus_glabra El_Mago_Pirindola,_que_no_da_pie_con_bola Figueiras Escola_Tècnica_Superior_d’Enginyeries_Industrial_i_Aeronàutica_de_Terrassa El_pibe_del_bandoneón Formula_integral_de_Poisson Enrique_Díez-Canedo Estacion_Andant Ermita_de_San_Vicente_Ferrer_(Teulada) El_Pinós_(Alicante) Fluxón El_cuidador Estación_de_cría_de_fauna_autóctona_del_Cerro_Pan_de_Azúcar Encephalarteae Escalerosia_acutithorax Estación_de_Richterswil Fernando_Heredia Fontechiari

html map