Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arundo_graeca Misión_de_Asistencia_de_las_Naciones_Unidas_en_la_República_de_Sudán_del_Sur Monasterio_de_Jesús,_María_y_Jose_(Velez-Malaga) Herrendorf Heimaey Asedio_de_Ichijōdani Arteria_thoracica_interna Ano_1631 Anisomys_imitator Haza_del_Trigo_(Granada) Montreuil_au-Houlme Guy_Carleton,_baron_de_Dorchester Avec_los_Parra_de_Chillan Asdren Mujeres_(desambiguación) ISO_7810 Moda_en_Argentina Aprendiz_Padawan Arroyo_El_Tala Guardia_Costera_de_Japón Humboltia_acianthera Asquerosa Atlantis_(desambiguacion) Ibn_al_Awam Asociacion_Espanola_de_Escritores_de_Terror Huermeces_Burgos Hal.lel Hiperbreve Apiospermum_obcordatum Arturo_Matte_Larrain Hemizonella Hidroavión_de_canoa Antonio_Draghi Gusinde_Martin Anatomia_externa_de_los_insectos As_Pontes_de_Garcia_Rodriguez_Puentes_de_García_Rodríguez Atletico_Aviación Gustavo_Cerati Haworthia_angustifolia Hero_(película_de_2002) Heteronormativo Gyorgy_Szegedy_von_Lukacs Historieta_satírica Multiple_embarazo Attu_Station_(Alaska) Historia_de_los_ferrocarriles_espanoles II_Fuerza_Expedicionaria_de_Marines Armando_Gómez Ayuntamiento_de_Malaga Grijalbo_Mondadori Arroyo_Urugua-í Hay Asso-Veral IV_milenio Antonio_Rivera_Cabezas

html map