Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bjarnar_saga_Hítdœlakappa Bernd_Freytag_von_Loringhoven Canço Benjamin_Vicuña_Luco Camaron_de_arena Batalla_de_cienfuegos Bogotá_F.C. CV_407 C.B._Melilla Busqueda_frenetica Big_Blue_Box Barra_de_coco Capricho_Italiano Bazaiges Carburante_sólido Basílica_de_Constantino Casper_(videojuego) Bart_el_general Campeonato_europeo_de_badminton_de_2006 Cantón_de_Frontenay_Rohan-Rohan Becerrila_de_hoja_estrecha Butorides_striatus Carlos_Díaz_Anabalón Caxambu Batallon_de_Patricios Barville_en-Gâtinais Chaka_de_Bulgaria Baynesia Campeonato_de_Dinamarca_de_Ciclismo_Contrarreloj Barberà_del_Valles Bill_Talbert Cesto_de_frutas Bomba_turbomolecular Años_920_a_C Behra_(equipo_de_Fórmula_1) Chalandry_Elaire Batu_Siharulidze Calle_Malioboro C2H2 Cantón_de_Mauléon Banco_Industrial_de_Venezuela Casa_de_la_calle_Añón Caserio_Zuaznabar_Haundi Cartalinia Años_2310 Cajon_flamenco Ceroma_pictulum Castillo_de_Mogente Canton_de_Puriscal Camisa_de_mochila Caecilia_gracilis Celeus_flavescens Barbara_Ployer Bio_Bío_(estacion) Cartigny_l'Épinay

html map