Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daphne_broteriana Diego_Martin_Novaretti Alyssum_maritimum_var_genuinum Distrito_de_Güzelyurt Coulombs_(Eure_y_Loir) DF_3 Distrito_de_Mchinji Diana_(1859) Doctrinas_sociales_del_Papa Cúa_(Miranda,_Venezuela) Dr-Muhammad-Tahir-ul-Qadri Alheli_supino_de_color_azul Criomicroscopía_electrónica Copa_Presidente_de_la_AFC_2010 Distancia_euclídea Davidoff_(desambiguación) Ctenerpeton Distrito_de_Santa_Teresa_(La_Convención) Convento_de_Madre_de_Dios_de_Monteagudo Amlaíb_Cenncairech Deyeuxia_hookeri Cristo Deserción_de_la_Unión_Soviética AmigaCD32 All-Star_Game_de_la_NBA_1983 Distrito_de_Kanaris Diego_de_Zuñiga Coris_sandeyeri Alyx_Vance Dawlatābād_(Fāryāb) Alvaro_Vadillo Desfilar Corazon_sangrante Cormot-le-Grand Cunigunda_perfoliata Danza_Kagura Digitalis_purpurea_subsp._bocquetii Convenios_Colectivos Ana_Maria_Giunta David_Trimble Desorden_de_sueno_por_turno_de_trabajo Algebar Denis_Villeneuve EL Corriente_principal Crumiro Dairon_Estibens_Asprilla Derarimus_humerifer Amarante_FC Diagonal_continental Distrito_de_Bagdati Distrito_de_Mauriac Ecriennes Cultura_de_bolivia Día_Internacional_de_la_Danza

html map