Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catecismo_regionalista_castellano_leones Canet_de-Salars Bernard_Leach Camilla_Martin Bukit_Timah Bartolomé_de_Lences Barrett_M107 Catedral_de_Neiva_(Colombia) Bombay_Sapphire Carlos_Henrique Cerro_Teix Cesar_Pereyra Blaise_Kufo Belhomert-Guehouville Bourguignon_lès_Conflans Benson_(Nueva_York) Castillo_de_Palmira Castianerinae Calle_34–Estación_Penn_(linea_de_la_8ª_Avenida) Cada_día Carlos_Pérez-Maldonado Casamo Caciques_indígenas_de_Costa_Rica Campeonato_Europeo_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_1973 Capítulos_de_Ayashi_no_Ceres Catedral_de_Roskilde Carex_virginiana Basilepta_weixiensis Carpio_Bernardo Bandera_de_Ambato Bernard_Germain_Étienne_conde_de_La_Ville-sur-Illon_La_Cépède Campos_del_Paraiso Carlos_Lesmes COEX_Mall Bert_Dietz Benimarfull_(Alicante) Campugnan Bosníaco Barlovento_(Venezuela) Baeza_Club_de_Fútbol Batalla_de_Azaz Banco_de_letonia Año_93 Buye Bikeman_Island Branquio_Ranger Caribbean_Air_Show Basílica_de_San_Saturnino_(Toulouse) Bernard_Le_Coq BlackJack_(Bob_Esponja) Canyellas Back_To_Bedlam Basilica_de_nuestra_senora_de_la_salud Berguño Campo_de_Tiro_de_Las_Gabias

html map