Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ministerios_de_Japon Antena_(biología) Hippocampus_subelongatus Andrea_(planta) Apostando_al_Limite_/_Dos_por_el_dinero Asia_Argento_(Personaje_de_High_School_DxD) Harald_Grafell Archivo_General_de_la_Nacion_(Venezuela) Augusto_de_Hannover,_duque_de_Sussex Arterias_intercostales_posteriores_de_la_III_a_la_XI Monasterio_de_Nuestra_Senora_de_Veruela Haris_Vučkić Auggen Guillermo_Fernández_(artista_plástico_uruguayo) Montanas_de_Rungwe Aunou_le-Faucon Montañas_Ellsworth Montes_Stanovoi Antememoria Herminio_Diaz_Zabala Guadamur_(Toledo) Anaxibia Muerte_en_la_vicaría Haplochromis_phenochilus Hallirhotius_quafrimaculatus Arachnangraecum Mundaka_Upanishad Guilhem_de_Peitieu Avenida_Roosevelt–Calle_74_(Metro_de_Nueva_York) Andrew_murray_(botánico) Guerra_greco-italiana Arrecife_(desambiguacion) Monte_Athos Homaladenia Guillermo_Samperio Ano_1875 Morrison_Bluff_(Arkansas) Henri_de_Kock Gunter_Teuffel Astragalus_aequalis Minera_San_Cristóbal Morelet Minoría_de_edad Archaboilus_musicus Mundo_de_elmo Augastes_lumachella Hygrocybe_punicea Montanas_Foja Ashland_(condado_de_Ashland,_Wisconsin) Ministerio_Secretaría_General_de_Gobierno Halmahera Asociación_de_palabras His_Last_Vow Habranthus_spathaceus Azilone_ampaza

html map