Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fluidez Eh_Joe! Familia_Arellano Estacion_Carlos_Pellegrini Elecciones_Autonomicas_de_la_Comunidad_de_Madrid_de_mayo_de_2003 Editorial_Planeta-De_Agostini Eulogio_Cantillo El_señor_Ibrahim_y_las_flores_del_Corán Elecciones_en_EEUU Elecciones_a_la_Cámara_de_Representantes_de_los_Estados_Unidos_de_2010_en_Alabama Fiat_Concord Emergency(cancion) Eyre_y_Vazquez Estadio_Sun_Bowl El_amor_no_es_como_lo_pintan El_regalo El_Católico Enoshima_Samuel_Cocking_Sono Francisco_de_Zúniga_y_Pérez_de_Guzman Exoesqueleto_mecánico Euthemidaceae Francesco_Balilla_Pratella Escuela_Universitaria_Alberta_Giménez Francisco_Manuel_Barroso_da_Silva Florești_(Moldavia) Esmog_gris Estadio_Ciudad_de_Lanus-_Nestor_Díaz_Pérez Figulinae Elecciones_de_asambleístas_constituyentes_de_Ecuador_de_2007 Figura_de_ruido El_mayor_y_la_menor El_Gato_con_Sombrero_(Especial_de_TV) Flexion_gramatical Fijación_oral Estación_de_Poblenou Ejército_Nacional_de_Uruaguay Filiberto El_lector Elecciones_presidenciales_de_Uruguay_de_1966 Edward_Wyke_Smith Enrique_Dintrans Edward_Lorenz En_companía_del_miedo Francisco_Anacleto_Louçã Estegamita Eriostylos El_Vedado Euphorbia_horombensis Eurocopa_de_futbol_2008 El_Porvenir_(Honduras) Enfermeria_obstetrico-ginecológica Encyclia_nemoralis Eggenfelden F-103 Emilio_Lopez_(argentino)

html map