Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anna Arturo_Gómez_Mancilla Astrojildo_Pereira HD_95650 I-tele Animal_Crossing_(Nintendo_Game_Cube) Haplochromis_pharyngomylus Asociación_de_gestión_de_derechos_intelectuales Avispa_music Harissa_(libano) Hentiy_(aymag) Aušra_Augustinavičiutė Grimmjow_Jaegerjaquez Asayama_Ichiden-ryū Asociacion_de_Futbol_de_Santiago Morristown_(pueblo) Gypsy:_A_Musical_Fable Multiplexación_por_división_de_código Hockey_sobre_hielo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Nagano_1998 Atizapan_de_Zaragoza Arthropod Hernán_Diaz HOY Halterofilia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Moscú_1980 Misil_SS-18 Hidrometeorologia Henry_Halstead Idioma_kora Historia_Universal Idioma_Sueco Identidad,_Tradicion_y_Soberania Asterix_el_galo_astérix_y_lo_nunca_visto Guillermo_Rein_Arssu Halichoeres Avenida_Knickerbocker_(línea_de_la_Avenida_Myrtle) Anastasiya_Yermakova Aquino_(desambiguacion) Montanas_Jangai Halobisium_orientale IRFU Guerras_Fronterizas_Soviético-japonesas Hongan_ji_Kennyo Heinz_Gunthardt Guerre_des_farines Mortadelo_y_Filemon_-_El_Carnet_al_punto Miranda_Otto Mundial_de_Futsal Guercoeur Minthostachys_verticillata_var_eupatorioides Hitler's_Willing_Executioners:_Ordinary_Germans_and_The_Holocaust Aunay_sur_odon Anthicus_spadiceus Animales_en_peligro_de_extinción Mision_de_las_Naciones_Unidas_para_la_estabilizacion_de_Haití Argentina_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Melbourne_1956

html map