Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_del_Esquileo Basilica_paleocristiana_de_Vega_del_Mar Cabo_Charlotte Bulbophyllum_hamelinii Bahía_lituya Cartwheel Beaterio Califato_Abasida Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_de_FUF_1924 Benjamin_K._Sovacool Catenaccio Capitignano Benedict_Friedlander Benjamin_Minge_Duggar Birgaza Baladí_Verdejo Carlos_Castrodeza Bifrost Breakout_(álbum) Benito_suarez_de_carbajal Butterfly_McQueen Base_Aérea_Hill Bascones Centro_de_Investigaciones_Energeticas,_Medioambientales_y_Tecnologicas Cecilio Camino_a_Rhode_Island Cantón_de_Saint_Etienne_de-Baigorry Castanos_(Coahuila) Bifrenaria_steyermarkii Biogás BBC_Radio_1_Live_in_Concert Barranco_de_Lapenilla Budín_ingles Calanthe_discolor_f_quinquelamellata Calyptorhynchus_funereus CGV Boliqueime Cartoné Bandera_del_estado_Barinas Años_1290 Bahías Chaetocnema_extenuata Carballeda_de_Valdeorras_(Orense) Biblioteca_Nacional_de_Eslovenia Belgium_(Illinois) Bailleul_sur_thérain Bob_Dole Chamaeriphes_turbinata Bocca_della_verità Carme_(satelite) Belone Castillo_de_la_Villa_de_Martos Central_European_Winter_Time Bolton_(Vermont) Carrasca

html map