Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_hombre_que_ríe_(cómic) Estación_de_Mercado Estadio_Jozsef_Bozsik Estadio_Isidro_Romero_Carbo Estudiantes_de_Caroní_FC El_cartero_siempre_llama_dos_veces_(película_de_1946) Flora_Brasiliensis_seu_Enumeratio_Plantarum Expedición_de_investigación_antártica_británica_australiana_y_neozelandesa FOX_Latinoamerica Fisica_De_Particulas Eurocopa_de_fútbol_sala_de_1996 Entre-deux-mers Fibra_optica_plastica Ernesto_Pérez_Zúñiga Entre_deux_Mers Francisco_Vázquez_Gomez F-82_Twin_Mustang Encyclopedie,_ou_Dictionnaire_raisonné_des_sciences,_des_arts_et_des_métiers FK_Khimki El_Eternauta:_Odio_cosmico Fotorreceptor Emision_espontánea Escuadron_(estacion) Estacion_El_Tropezón El_cruce_(pelicula_de_2005) Energy_Fuels Etimologia El_cuarto Elseya Elecciones_Generales_en_España Epoca_greco-romana Era_de_la_electricidad Extra_(Perú) Filastrio Final_Fantasy_Versus_XIII Emília_Aldoma_i_Sans Francisco_Alvarez_Cascos_Fernández Fechenbach Fontaciera Excoecaria_biglandulosa_var._leptadenia Euroliga_2007_08 Estadio_Mundialista Franchetia Estacion_de_La_Luz-La_Paz Florentino_López_Cuevillas En_la_otra_camilla Estacion_Carranza Estrategia_historica Estación_de_Olympiades El_sueño_de_Rhonabwy Eustoquio_Díaz Estacion_General_Ramirez Escopeta Educación_en_Andalucía Fodurant

html map