Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_nacional_de_Okomu Museo_del_Pimentón Paul_Martin_(político) Partido_Nazi_Americano No_revelación Organización_territorial_de_Libia Ojitos Poesías_infantiles Porsche_Junior Pelisac Orígenes_de_la_Guerra_Civil_Norteamericana Pio_Tristán Museo_municipal_de_bellas_artes_de_santa_cruz_de_tenerife Operación_triunfo_(programa_de_televisión) Música_clásica_europea Pena_capital_en_Pakistan Planifolias Ornitodiros Partit_Republica_Federal Plaza_del_principe_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Periodo_poshispanico Nashid_as_Salaam_as_Sultani Plata_de_Britania Pedro_Núñez_de_Guzmán Patacón_(comida) Orden_Jerónima Patamona Osterreichische_Bundesbahnen Nova_Oleksiivka Nas_Air_(Arabia_Saudita) Podenco_portugues Pino_Cerami Navaquesera Parque_provincial_del_Moconá Pablo_amster Ogai_mori Mustafa_Abu_Shagur Phoenix_(desambiguacion) Nuevo_régimen Museo_de_Bellas_Artes_(Cuba) Panel_solar_de_tubos_de_vacio Paumomua_sulcicollis Pirayu_(Paraguari) Paphiopedilum_glanduliferum_var._gardineri Música_del_Mesopotamia Plourivo Oak_Ridge_(Tennessee) Pokemon_Trading_Card_Game Olmeda_de_las_Fuentes Poborsky Pinus_tomacocaensis Natación_en_los_Juegos_del_Pacífico_de_2011 Myllokummingia_fengjiaoa Perdiz_de_Chukar Physalis_angulata

html map