Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emmet_(condado_de_Marathon,_Wisconsin) Efecto_Ricardo_Viner_Harrod_Balassa_Samuelson-Penn-Bhagwati El_legado_de_bourne Ethelred_de_Mercia Francisco_Javier_de_Elizalde_y_Laínez Elección_de_Director_Supremo_de_Chile_(1817) Edward_George_Bulwer-Lytton Finnbogadottir El_segundo_sexo Eliecer_Salesman Far_Cry_Instincts_Predator Estado_Bermúdez_(Antiguo_Estado_de_Venezuela) Emmanuel_Bazán Elfriede_Lohse_Wächtler Estado_de_Wu Escudo_de_Amieva Francisco_Eguiagaray El_pantera Famosa_comedia_de_los_Tellos_de_Meneses Esporte_Clube_Santo_André Enrique_Martin Fondo_Kuwaiti_para_el_Desarrollo_Economico_Árabe Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1876 Francisco_Sánchez_el_Escéptico Festival_de_Eurovisión_Infantil_2007 Fotocelo_(episodio) El_cautiverio_de_Tacna_y_Arica_y_el_Plebiscito_que_no_fue Foncebadon Episodios_de_Sea_Patrol Espinosa_(desambiguación) El_soplón_vive_arriba Esteban_Radoslav_de_Serbia Estacion_de_Delicias_(Cercanias_Madrid) Eneagrama_de_la_personalidad El_violin_de_Auschwitz Espejo_frontal Estacion_Ausonia Elecciones_estatales_de_Aguascalientes_de_1998 Entrenadores_Club_Atletico_Newell's_Old_Boys Etica_Hacker Eryngium_reptans Eisch El_porque_de_las_cosas Euleptorhamphus Emilio_Carlos_Guruceta_Muro FAI_World_Aerobatic_Championships_(WAC) Francois_Fayt Eleusis_Quiles Fernando_de_Castilla Fallas_sismogenicas_de_la_Región_de_Murcia Euterpe_broadwayana El_barranco_Tsaritsa Eusebia_Palomino_Yenes Ferreros El_Portal_del_Norte

html map