Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Ponnaiyar Impresion_al_carbono Urostigma_padifolium SVC_Chaos:_SNK_vs._Capcom Municipio_de_Harris_(condado_de_St._Joseph,_Indiana) Gandara_(Póvoa_de_Varzim) Municipio_de_Englewood_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Romero_cabraollas Iglesia_de_Santa_Maria_de_Sabada Uribante Geografía_de_Turkmenistán Romeu_Beltrão Galium_cruciata_var._mucronata Georg_von_der_Marwitz Republica_de_Bolivar Ronniger Gardeners'_magazine._London Tuzos_de_Pachuca George_J_Mitchell Fraxinellaceae Rio_Apurímac Inaki_Perez_Beotegi Triblasticos Fuego_Eterno Implicación_doble Gannat Gino_Lucetti Iglesia_de_Santa_Teodora_de_Sihla Gertrude_Cox Ghana_Red_Lions_F._C. Municipio_de_Brush_Valley_(condado_de_Indiana,_Pensilvania) In_blue Universidad_Autonoma_de_Entre_Ríos Rollan_(Salamanca) Impatientella Rodas_(Cuba) Iii_distrito_electoral_federal_de_aguascalientes Gas_respirable Universidad_del_Caribe Fray_Alonso_de_la_Vera_Cruz Ruta_231 Río_Conchos Gerour_Helgadóttir Fuerte_de_Juviles Garra_nasuta Glaucidium_nanum GlobalSight Reymondia_tanganyicensis Rumilly_en-Cambrésis Trofeo_del_Generalisimo_de_fútbol_1939 G._Bond_(cráter) República_Democratica_Alemana SHA1SUM_(archivo_informatico) Ignacio_Blasco_y_Moneva Félix_Hernández

html map