Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clarín_(Bs._As.) College_Union_de_Lincoln Villiers_sous-Praslin Villayón_(Asturias) Chūo,_Tokio Aeropuerto_de_Pamplona-Noain Vitivinícola Colegio_El_Carmen_Teresiano Villers_(Vosgos) Combate_de_Colonia_(1807) Conferencia_internacional_de_salud_de_Alma_Ata Visperas_de_Carnaval Wikipedia_en_feroés Wilhelm_Pluschow Comité_Ejecutivo_Nacional_de_Acción_Popular Computer-based_training Agrupación_La_Milagrosa Accion_matematica Vannutelli Columbia_Symphony_Orchestra Wakerfield_Calle_241_(linea_White_Plains_Road) Cine_en_los_años_1990 Yoshitaka_Amano Walter_Ross Adams_(Nebraska) Aguila_(astronomia) Agrícola_(juego_de_mesa) Circunstancia_(revista) Varenna Zion,_Illinois A_Place_in_the_Sun Club_Atlético_Torque Washington_(Vermont) Aeromas Concilio_de_Cartago Condado_de_Gage_(Nebraska) Velòdrom_d'Horta Vero_y_Prisco Clasificacion_de_Sudarsky_para_planetas_gigantes Vranjina Condado_de_Pine Cinco_cabezas_grotescas Yevgueni_Petrov Vuelta_a_Aragua Consecuencia_lógica Wadi_Hammamat Vicente_Martinez-Pujalte_Lopez Aeropuerto_de_Srinagar Charlot_en_la_Calle_de_la_Paz Villa_de_San_Diego_de_Ubaté Aaron_chwatt Colibrí_de_cuvier Cohomologia_de_de_Rham Cifrado_de_sustitución Vera_Spinetta

html map