Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miss_Marple's_Final_Cases_and_Two_Other_Stories Morfo_(comic) Historia_de_la_donzella_Teodor Hank_Biasatti Ano_1063 André_Labarrère Anarco_pacifista Anastrophus_platycaulis Iapir Armonía_del_mundo Monte_Priora Hospicio_de_San_Fernando Andropogon_ravennae Helioctamenus_espanoli Antonio_Valcárcel_Pío_de_Saboya Mortadelo_y_Filemón_El_caso_de_los_señores_pequeñitos Movimiento_rápido_vegetal Asterix_el_Galo:_Astérix_en_los_juegos_olimpicos Monasterio_de_Santa_Maria_de_la_Bovera Anne_Lorain_Lanier Angel_Johan Hugh_Michael_Jackman Ann._Sci._Nat.,_Bot.,_ser._9 Antonio_de_Covarrubias High_Falls_(Nueva_York) Arresto_y_asesinato_de_Ngô_Dình_Diệm Mordellistena_flavospinulosa Anishinaabe Mundial_femenino_futbol_Sub_20_de_2008 Herminio_Miranda Anarquia_inglesa Misiones_jesuitas Hazme_reír Arturo_Basile Mostarda Armancourt_(Somme) Ha_Seung-Jin I_Am_a_Graveyard Guardia_tumbado Ano_119 Muhammed_X_de_Granada Mordella_quomoi Austria–Hungria Andreas_HÖrtnagl Hallur_Kleppjárnsson Horopito_de_tierras_bajas Ibn_Al_baytar HIP_57265 Grjotgard_Håkonsson Homalocarpus_narcissiflorus Apologia_de_Socrates_(Jenofonte) Angela_Rippon Arenal_del_Amorxo Guadañero_rojizo Movimiento_Mana_Māori

html map