Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iruña_Oka/Iruña_de_Oca John_Kells_Ingram La_red Islas_Marshall_en_los_Juegos_Olímpicos Kobyz Jason_Robards,_Sr Instituto_tecnologico_de_Mexicali Lemon_Tree Instituto_Nacional_de_Sismologia_Vulcanologia,_Metereologia_e_Hidrologia_de_Guatemala La_armada_Brancaleone Juan_Jose_Oré Inés_Fernández_Ordóñez Jápeto_(luna) Liga_Europea_de_la_UEFA Landrethun_lès_Ardres Javier_Arguello Limites_territoriales_del_Perú José_María_Castellet Isla_Henderson_(Islas_Pitcairn) Lacuna_Coil Juan_Ánglico Joker_(novela_grafica) José_Regueira_García Lauréane_Barrau Jasón_(desambiguación) Jorge_Luís_Borges Juana_Francisca_Frémiot_de_Chantal Interestatal_59 Jose_Joaquín_Vicuña Jarl_Hroald José_María_Bernadas José_Balsamini Juan_José_de_Olivares_y_Uribe J_T_Waterh Juan_Lluhi_Vallesca Inés_(Soria) Jose_Antonio_Alonso_Suárez Juan_Treharne_Lewis Lesges Jose_Cúneo Japuta Jose_Maria_Arteaga Jose_del_Castillo_(futbolista) La_Lande-de-Louge Joaquin_Gomez_Bas J_(editor_de_texto) Lenguas_senagi Javier_de_viana Justin_Sedlak Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sochi_2014 Liga_de_jábega Lista_de_capitulos_de_Urusei_Yatsura Jean_Bullant Jose_Quiñones_Gonzales Las_Chacras_(La_Capital)

html map