Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escudo_del_Estado_de_Santa_Catarina Ejército_Italiano_en_Rusia Estación_de_Vila-real Fetfa Epifron El_senor_Adrian,_el_primo Elección_para_Jefe_de_Gobierno_de_2000 Enfermedad_de_menetrier Fadrique_de_Castilla Elduayen_(Guipuzcoa) Facultad_de_Psicología_(UNAM) Enrico_Magazzini Elegia Filtro_paso_alto Estación_de_Zurita Fachhochschule Estación_Chiminangos Fakel_(prueba_nuclear) Fernando_Marquez_Miranda Festival_RTP_da_Canção_1979 Emiliano_Fusco Florence_Foster_Jenkins Elecciones_Presidenciales_de_la_Republica_Dominicana_de_2008 El_Arte_de_amar_(Fromm) Elbphilharmonie Esperanza_del_Mar El_laberinto_de_fauno Firth_Of_Fifth Familia_(economía) El_gato_negro_(desambiguación) El_talento_de_Mr._Ripley_(película) El_miercoles Elecciones_Autonómicas_Madrilenas_de_2003 Exposicion_internacional_registrada Francisco_E._García Estacion_de_Pina Fernando_J._Corbató El_viaje_de_carol Faro_de_Youghal Estación_de_Teijeiro Entrecruzamiento_cromosómico Estacion_Libertad_(Buenos_Aires) Fernando_Carlos_de_Habsburgo-Médicis Estación_Padre_Las_Casas Epipocus_rufitarsis Epworth_(Iowa) Elevador_do_lavra Fernandez_Viola Ejército_de_la_antigua_Roma Editoriales_de_Guatemala Eurobasket_femenino Enlace_en_sólidos Floria_Bloise Felix_González_Modrono Equipación_de_tiro_con_arco

html map