Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_caballero_del_Sol Encorazado_Barroso Estación_de_Leganés_/_Leganés_Central Evaristo_Barrera Elecciones_presidenciales_de_Colombia_(1978) Educación_Infantil_(Espana) Escalas_numericas_corta_y_larga Ermita_de_la_Virgen_de_la_Oliva_(Patones) Elvira,_la_dama_de_la_Oscuridad_(película) Euclides_da_Cunha Estacion_Carlos_Beguerie Estación_Villa_Cacique Estacion_dumont_d'urville Enrique_Pérez_de_Guzmán_y_Fonseca Francisco_de_Asís_(1853) Efecto_Seebeck Evanílson_Aparecido_Ferreira Etihad_Towers Enfermedad_de_Brill-Zinsser Engenheiro_Navarro El_Último_Escalón_(Película) El_Desertor Embalse_del_Tomine Ermita_del_Calvario_(Fernan_Nuñez) Emma_Jauch Etaules_(Charente_Marítimo) Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1996_en_Austria Falcade Estadio_Olímpico_(Amsterdam) FIRA Francois_Noel_Babeuf Eva_Mendes Francesco_Silvestri Estación_de_Compans Enoch_Cancino_Casahonda El_pinchazo_telefónico Estación_de_Universitats Excentrodendron Estación_Ingeniero_Dante_Ardigo Faraones Emre_Aşık Fossa_rhomboidea Emiliano_Nafarrate Falsificador Embalse_del_Kuma Elytropus_chilensis Fe_budista Final_de_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1954 Fernando_José_Bartolomé_Berenguer_y_de_las_Cagigas Edward_Goodrich_Acheson El_rey_de_Roma Francis_Crick El_Príncipe_Valiente Ero-guro Epeigné-sur-Dême

html map