Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paz_Fernández_Felgueroso Pista_Pedro_Joaquin_Chamorro Playa_Azul_(Uruguay) Paul_Allen Pontificia_Universidad_Católica_del_Perú Nemtyemsaf_II Orquidea_araña Planchonella_costata Oíd,_mortales Olga_Kámeneva Ogata_Kōrin Petroglifos_de_Miculla Paul_G_Comba Nicoletto_de_Módena Poecilia_wandae Paises_por_Índice_Prescott-Allen Nos_sobran_los_motivos Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz_de_Nuestra_Señora_Madre_de_la_Iglesia_del_niño_Jesús_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) PPTP OTs-02_Kiparis Oddie_Agam Pentatherum Paulo_Coehlo París-Correze PSTN Pedro_Quiñonez Pipeline_(canción) Pinillo_de_lagarto Ocean_Drive_(album_de_Lighthouse_Family) Partido_de_Monte_Hermoso Olimpiada_Matematica_Española_para_2_de_la_E_S_O Poschiavo Palacio_de_Posada_Herrera Nothing_Personal_(película) Patricio_Troncoso Pachybrachis_fraudator Operación_Babel Napoleonaeaceae Ophrys_subfusca_subsp._fenarolii Pico_de_cuchara Oruguero_ventrinegro Pdc Parque_provincial_Mocona Natalia_Estemirova Piscina_municipal_de_montjuic Paphiopedilum_ceramensis Parque_nacional_Emek_Tzurim Natalia_Hernández_Arévalo Paris_Roubaix_2000 Nacerdes_schatzmayri Orden_de_los_carmelitas_descalzos Planta_de_energía_nuclear_North_Anna Phyllotreta_austriaca Nacho_Novo_(futbolista) Pandora_(consola)

html map