Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brigitte_Horney Censo_Nacional_de_Poblacion_y_Vivienda Bulat_S_Okudzhava Calle_Simpson_(linea_White_Plains_Road) Centro_Financiero_Internacional_de_Guangzhou Cardioide Batalla_de_fort_niagara CC_by_nc-sa Bartolomeo_Schedoni BMW_E24 Broken/Siglo_I_a._C. Cayo_Catalanes Buffalo_and_Erie_County_Botanical_Gardens Bienvenida Bandera_de_la_XII_Región_de_Magallanes_y_de_la_Antártica_Chilena Carlos_Lucas Callejon_Cucuta Brynrefail_(Anglesey) Catarata_La_Fortuna Cardamine_laciniata Cabañas_(departamento) Bharata_(tribu) Calaiò CA_Lugano Camilo_Cienfuegos_Gorriarán Beuvron_en_Auge Chalceus_epakros Año_158_adC BMW_TRV6 Borough_Hall_(IRT_Broadway-Línea_de_Séptima_Avenida) Barbus_castrasibutum Bucks Billy_sous-Mangiennes Calle_Saint-Denis Baikiaea Benjamin_Franklin Bizimungu Bellerive-sur-Allier Carlos_Fernando_Figueroa Buchanania_oppositifolia Bergsymphonie Beaulieu-sous-Parthenay Bocata_de_calamares Cara_a_cara_(telenovela) C9 Brote_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009_en_Estados_Unidos Byttneria_acuminata Banksia_dactyloides Celofisis Boissières Castello_de_la_Plana_/_Castellon_de_la_Plana Brotherhood_of_Mutant_Terrorists Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1949 Boubiers Cervona_Ruta_(película)

html map