Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fight_for_This_Love El_Cuadrón Ferrari_F70 Formacion_Baharija Forsythieae Etelburga_de_Kent Estación_de_La_Pereda-Riosa Elecciones_europeas_de_1999_en_Grecia Ernie_Ball_-_Music_Man El_Baron_Rojo Fiat_500_F1 Francisco_Avitia Erophila_breviscapa El_sueno El.wikipedia.org Fiorella_D`croz Etienne_Pierre-Adrien_Gois Ernesto_Cordoba_Campos_(corregimiento_de_Panamá) Español_filipino Elateridae Federación_Mexicana_de_Futbol_Americano Elementos_fundamentales_para_la_critica_de_la_economia_politica Escazu_(canton) Festival Figulus_andamanus Formación_Bahariya El_padre_Horán España_-_Corea_del_Sur_(Mundial_2002) Engordagochos Ermita_de_San_Roque_(Carcagente) Europs_mariae El_martirio_de_san_Bartolomé_(Tiepolo) Escuelas_Publicas_del_Condado_de_Miami-Dade Esquí_acrobatico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Ekmeleddin_İhsanoğlu Eric_Saward Egialeo Estatua_de_Zeus_en_Olimpia Estación_de_Massalfassar Escudo_de_Quintana_Roo Eugène_Balme Ermita_de_Nuestra_Señora Erlend_Oye Francisco_Javier_Bascunan_Farina Estación_Penha Escudo_de_la_Republica_Socialista_Sovietica_de_Bielorrusia Feyerabend El_Pozuelo_(Albuñol) Fear_liath Energía_de_intercambio Emilio_Botín Estación_de_Paracuellos-Saviñán Estacion_Uruguay_(Metro_de_Buenos_Aires) Eupatorium_adenophorum_var._peruvianum Eresma

html map