Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vrbas_(río) Chicó_Futbol_Club Afonso_de_Ornelas Claire's Werner_Schuler Cocos_nypa Aeropuerto_de_Moscú-Domodédovo Willem_van_de_Velde,_"el_Joven" Abadía_de_Tegernsee Codigo_F.A.M.A. Active_server_pages Colegio_de_abogados_de_chile Acueducto_de_zacatecas Zakros Clement_Jutglar Abeja_melífera_asiática_grande Codal A_matter_of_life_and_death Cmm Vladímir_Olgerdovich Volcán_Descabezado_Grande Chilean_Teal City_of_Capitals Xenops Conus_diadema Acrossocheilus_stenotaeniatus Afro/Cosmic Clematis_bellojocensis Condado_de_Douglas_(Nebraska) Venus_paleolítica Academia_de_las_artes_y_tecnicas_del_cine_de_Francia Vieytes_(Buenos_Aires) Cine_de_Croacia Constantina_(cantante) Colonia_Sarmiento Confederación_de_Trabajadores_de_Venezuela Club_atletico_san_sebastián A_Toot_and_a_Snore_in_'74 Wa-Tho-Huk Ware_Shoals Weber_(desambiguación) Chile_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Grenoble_1968 Verbascum_linkianum_var._ramosum Christina_Hoff_Sommers Valle_Vista Coleccion_Carmen_Thyssen-Bornemisza Villa_margarita Colchagua Wichita_Falls Condado_de_Dade Convair_XFY-1 Ab_aurigae Al-Yumhūriyya_al-Yazāiiriyya_ad-Dīmuqrātiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_Republique_algérienne_démocratique_et_populaire Citrus_×_canaliculata Chochin_moji

html map