Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Fairfax_(condado_de_Osage,_Kansas) Tren_Alcoy_Gandía Geodorcus_philpotti Municipios_de_Cataluña Ristantia Revuelta_de_los_Crocantes S.P.Q.R. Ignacio_Sandoval Rhizobium Rincon_de_Loix Municipio_de_Johnstown_(condado_de_Barry,_Michigan) Georg_Marggraf Técnica_del_saxofon Uropoda_discus Germán_Valdez Universidad_de_Monmouth Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_de_Chiquinquirá_(El_Santuario) Futbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 Fuente_de_Carlos_V Iglesia_de_la_Purisima_Concepción_(Elorrio) Garijjim Garmond_de_picquigny Galeopsis_gacognei Universidad_Nacional_de_Samoa U_13_(1935) Municipio_de_Greendale_(condado_de_Midland,_Míchigan) Inmigración_mexicana_en_Costa_Rica Rey_de_reyes_(pelicula_de_1927) GJ_615 Rio_chindwin Rock_the_House_(álbum) U_D._Merida Union_of_Concerned_Scientists Indice_de_complejidad_Nelson Rolando_Chávez Fórmula_Tres_Chilena Municipio_de_Hokah Roble_encino Rony_Pérez Ruben_Martinez_Villena Tutuilla_(Oregón) Reportera_del_crímen GP_Ciudad_de_Misano_Adriático Gedeondo Frederick_McCubbin Ricinella Ruperto_(desambiguación) Rich_Young Geografía_de_Turquía University_of_California_San_Diego Municipio_de_Clear_Lake_(condado_de_Sherburne,_Minnesota) Rio_Jauaperí Rubia_agostinhoi Ulrich_Wilcken Future_I/O

html map