Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nerium_oleander Polígono_simple Número_transfinito Nikolaus_von_Jacquin Nighthawks Organo_rudimentario Nicolas_Goussé Plaza_Mayor Onda_Corta Penitenciaria_Estatal_Fox_River Osamu_Dazai Musica_de_Brasil O2_Arena Pichincha,_Manabí,_Ecuador Photina_vitrea Orís_(Barcelona) Partido_Democrata_Cristiano_(El_Salvador) Musipan_(Venezuela) Orquesta_Sinfónica_de_la_Radio_de_Berlín Notación_europea_tradicional Norrl. Pentatomidae Palm_Universal_Connector Postcrossing Panadero_Díaz Once_Deportivo Pedro_Henriquez_Ureña Pablo_Schwarz Organización_territorial_de_Arabia_Saudí Parque_Internacional_de_la_Paz_Glacier_Waterton Pleasures_Of_The_Flesh Paolisi Papiro_104 Ninja_Scroll:_La_Serie Penny_Tai Pentaho Parque_de_atracciones Plaza_de_la_Libertad_(Batumi) Pasaporte_de_los_Estados_Unidos Polik_(condado_de_Garwolin) Pascual_Güida Nacionalismo_húngaro Pont-du-Chateau Poblamiento_diseminado Playa_Manzanares_(Los_Alcazares) Peter_McDonald Ontología_física Palo_Labrado Philipp_Veit Pesadilla_en_Elm_Street_5:_The_Dream_Child Periodo_Clasico_de_América Myiozetetes_similis Palazuelos_(desambiguacion) O_cravo_e_a_rosa Muñoz_Molleda

html map