Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vrigny Adalia_bipunctata Chlodwig_zu_Hohenlohe_Schillingsfurst Al-Hazen Zoológico_de_Búfalo Acento_rotico_y_no_rotico Clandestinidad_Nacionalsocialista Walt_Williams Christofer_Drew Academia_de_la_Arcadia Veniliornis_passerinus China_del_Noreste Whitney_Houston Ciclo_cardiaco A_day_to_remember Adventure_Guyana Videojuegos_de_Buffy_the_Vampire_Slayer Vierramvare Contracaecum Abu_Mahmud_Hamid_ibn_Jidr_Joyandí Votos_en_blanco Voeckler Colonización_de_Aysén Veliki_Ustiug Comunismo_de_champan Adenitis Votos_religiosos Cofradía_de_Jesús_Nazareno,_de_Ubeda_(Jaén) Villa_Deportiva_de_la_Universidad_San_Martín_de_Porres Veronica_apennina Aeropuerto_de_North_Bay XIX_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar After_the_ordeal We_Made_You Combrailles_(desambiguacion) Concierto_para_violín_No._1_(Prokofiev) Chiclana_de_la_Frontera_(Cádiz) Aldrin_(crater_lunar) Villers-aux-Vents Zooxantela Viaducto_de_Montabliz Vuelta_a_Romandia Velocidad_de_decision Yazid_II Compaq_portable_series Acanthodium_capense_var._villosum Cnicus_rivularis Constitucion_de_Guáimaro Aeropuerto_de_dease_lake Club_deportivo_san_marcos_de_arica Abella_(desambiguación) Chumbo Conrad_Detrez XANA_(Codigo_Lyoko) Ciudad_Juárez

html map