Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shelling Trade_Paper_Back Ternay Tercera_generacion_de_computadoras Sigur_el_wikingo TLNovelas Semana_Santa_de_Sahagun The_Satanic_Verses_controversy Salado_(río,_centro_de_Argentina) Taza_dosificadora The_Adventure_of_the_Blanched_Soldier Sainte_Hélène_(Morbihan) Smilax_mauritanica The_New_York_Review_of_Books Savouè_d'Aval Saint_Hymetière Stained_Class Tango_(bebida) Sergei_Kovaliov Selección_de_fútbol_sala_de_Vanuatu Steven_Thicot Sergio_Roberto_Livingstone Selección_nacional_de_futbol_de_Butan Tiempo_de_gitanos Takoma_(metro_de_Washington_D_C.) Starz Saint-Lubin-de-Cravant Sukhoi_Su-30 Secretaria_de_Agricultura,_Ganadería,_Desarrollo_Rural,_Pesca_y_Alimentacion_(Mexico) Sao_Cristovao_de_Lafoes Santiago_de_Montenegro Sunderland_A_F_C. Santa_Felícitas Torrente_de_na_borges Sierra_Palmitera Start-Trigon_Cycling_Team Supraespinoso Taka-Toolö Sierras_Pampeanas_(relieve) Tanacetum_balsamitoides Siete_Lomas Sapo_de_espuelas Tenor_lirico_ligero The_X-Files_The_Album Saint-Eloy_(Finisterre) Tostao_(Eduardo_Goncalves_Andrade) Tirreno-Adriático Stephen_Farrelly Sólo_los_Solo Scadianus The_bay Sceptridium Squalidus_homozonus San_Pedros Salvador_de_Madariaga_y_Rojo

html map