Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zoo_de_Valencia Worcester_Square_(línea_Plata) Vvirus Agustin_I_de_Mexico Al_Kahraba_Football_Club Voivodato_de_Łodź Consejo_de_Política_Industrial_de_Cataluña Comisionado_Civil Chatarrero Consejo_Regulador_de_las_Denominaciones_de_Origen_Jerez-Xeres-Sherry_y_'Manzanilla_Sanlucar_de_Barrameda' Adolfo_Melendez Chomon Connected_(cancion) Colegio_de_Malaga Agoniella_sonani Circunstancia_(revista) Cochranella_euhystrix Chauvirey_le-Vieil Viaducto_de_los_Tilos William_Keir_Carr Agencia_de_Gestion_de_Energía_de_la_Región_de_Murcia Chiautla Vitória_(Espirito_Santo) Consenso_(desambiguación) Condado_de_Grant_(Washington) Aizoon Chile_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1982 Conde_de_Rodezno_(título) Zorro_de_El_Cabo Vigicer Charles_Robert_Ashbee Circunscripción_electoral_del_Rin Zona_Metropolitana_de_Juárez_y_El_Paso Cockiness_(Love_It) Yelizaveta_Boyarskaya Conmutacion_optica_de_rafagas_(OBS) Constelaciones_(Miró) Xenocerini Colegio_Medico_de_Chile Aldo_Estrada_Choque Wish_You_Were_Here_(canción_de_Pink_Floyd) Zanoniinae You've_Got_a_Habit_of_Leaving Wescosville_(Pensilvania) WCW_New_World_Order Comite_para_la_Investigacion_Científica_de_las_Afirmaciones_Paranormales Conjunto_monumental_de_Olerdola Valfin_sur-Valouse Aeropuerto_internacional_de_la_chinita Vaticano Wolf_Haas Vidono Chungking_Express Abeja_del_cabo Vetus_Latina

html map