Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Onen-la-Chapelle Sarnadas_de_Rodao Sigrdrifumál Teorema_de_norton Teatro_prefectural_de_Kumamoto Trawel_Fly Six_Songs_(album) The_13th_Floor Sitio_de_Damasco_(1148) Tablero_de_fibra_de_densidad_media Seleccion_de_futbol_de_Kirguisia Sir_John_Joseph_Caldwell_Abbott TANS_Peru Thomas_Michael_Keneally Segunda_batalla_de_Athenry The_Walflower_Complextion Tratado_lituano-soviético_de_asistencia_mutua The_Greatest_Songs_Ever_Written_(By_Us!) Società_sportiva_calcio_venezia Saint_Ouen_Marchefroy Shefford Speg. Todd_Martin Theopea_variabilis Teoria_artística Savonia_del_norte Son_istmeno Tinia Svelviksposten Senniella_spongiosa_var._xylocarpa Solarium_(constelacion) T-54/55 Soper_(Oklahoma) Théodred Sinfonia_n._2_(Górecki) Schistostigma Thymelaeaceae Thorgny_Ossian_Bolivar_Napoleon_Krok Saint-Julien-du-Sault Sergeant_York Springfield_M1903 Sellos_argentinos:_historia_y_politica Temporada_2007_de_Superbikes Sapajus_xanthosternos Santa_Apolonia_(Zurbaran) Sacudón Saint-Pourçain-sur-Besbre Sant-Brieg The_Luxury_Gap Sora_(álbum) Saxifraga_geranoides_ssp_corbariensis Sao_Joao_da_Talha Saint-Juéry_(Aveyron) San_Isidro_de_Gáldar Saint_Aubin_des-Châteaux

html map