Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Derecho_de_las_Comunidades_Europeas Delfín_listado Coronel_Dorrego_(partido) Dentadura_postiza Desercion_de_los_católicos_en_latinoamerica Distrito_electoral_C_(Nebraska) Cynegils_de_Wessex Diana_Dors Dirección_IPv6 Alopecurus_nigrescens Alfredo_Brito Discoteca_del_Cantar_Popular Edad_de_oro_de_Guatemala Dislocadura Cultura_de_Hongshan Amarillo_crepúsculo Downesia_basalis Distrito_Municipio_de_Plungė Ammocryptocharax_lateralis Domingo_Lopez_Chaves DNAA Décima_de_Panamá Country_Homes_(Washington) Cuarto_Centenario_del_Descubrimiento_de_America Amaranthe_(álbum) Alfred_Umgeher D’Hozier Domingo_Laporte Díez Cyril_Meir_Scott Diego_Germán_Martínez Debora_Arango Edificio_de_la_Dirección_Nacional_de_Aduanas Día_internacional_del_niño Ame_Pictet Descriptiones_et_icones_plantarum_rariorum_Hungariae Dirección_de_Enlace-Local Deidades_en_la_cultura_árabe Cranao DVB-S2/AMC Diagnostico_del_cáncer_de_pulmón Cronopio Copa_de_la_Liga_de_Polonia Deva_(dioses_hindúes) Almojabanas Departamentos_judiciales_de_la_Provincia_de_Buenos_Aires Distrito_de_Lichtenfels Echeveria_pumila Cuatro_Martires_de_Gerona Día_de_la_Fiesta_Nacional Distroff Doctor_Jones Don_Martin_(caricaturista) Aloja_(mitología) Copa_Desafío_Personal

html map