Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Embalse_del_Cerro_Alarcón Estrées_(Aisne) Exostosis_osteocartilaginosa Ensayo_del_veneno_de_la_vívora_de_Rusell_diluído Eivor_Palsdóttir Francisca_Aguirre Federación_(Entre_Rios) Embajadores_de_las_Naciones_Unidas Florencio_Jardiel_Dobato F_E_B Estacion_Wilde Federico_Escofet Estación_Enrique_Hermitte Fieras El_insolente Expolio_arqueologico_y_artistico Eivp Erupcion_del_Eyjafjallajökull_de_2010 Erase_una_vez_en_China_(serie_cinematográfica) Estado_Soberano_de_Panama Francisco_Ramón_Vicuña_Larrain Escudo_de_ribadedeva Erysipelothrix_rhusiopathiae Francisco_Jose_Ynduráin_Muñoz Esparza_de_salazar Filosofia_sufí Euphorbia_altissima_var_nuda El_Surfista_de_Plata Espira_de-l'Agly Finnick_Odair Erpur_Meldungsson Exploracion_y_disparo_a_cotas_inferiores Essau_Kanyenda Educadora Francisco_Alonso_(desambiguación) Estación_El_Día Francisco_Macías Fadrique_de_Luna Fabriciano_Gonzalez_"Fabri" Finisterra_(La_Coruña) Escándalo_Watergate Elecciones_al_Parlamento_de_Andalucía_(1982) Eustoquia Flourtown Eduardo_Chillida Federacion_Espanola_de_Atletismo Estecados Ekman El_informe_Pelicano Florian_Schneider Etnologico El_beso_de_Judas_(1954) Enrique_de_York Francisco_Castrejon El_León_de_tierra

html map