Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centro_de_documentación_IMPIVA Castillo_de_Caracuel_(Caracuel) Bret_Michael_Sychak Batalla_de_Arnemuiden Benito_Maria_Moxo_y_Francolí Centaurea_paniculata_subsp._paniculata Campeonato_europeo_de_bádminton_de_2000 Años_630_a.C. Boeing_B737 Baby_futbol Bla,_bla,_bla Calendario_helénico Bomba_de_rebote Batalla_de_los_Llanos Beech_1900 Calle_Cortlandt_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Banos_Arabes_(Gerona) Catedral_Basílica_Metropolitana_Santiago_de_Tunja Catedral_de_la_Inmaculada_Concepción_(Córdoba,_México) Barreras_de_Órgiva_(Órgiva) Canis_lupus_chanco Callogobius_crassus Bandera_de_Sarre Centauro_(mitologia) Canape_(gastronomia) CSS_3 Boyaval Bombardeo_de_Valladolid Castillo_de_blois Bartlett_(Tennessee) CAP Carrazeda_de_Ansiães_(freguesia) Chalete Centropus_chlororhynchos Cereza_marrasquina Bell_P-39 Catarata_del_Angel Camilo_Valor_Gomez Benjamin_Cardozo Belle_y_Sébastien Campeonato_de_Apertura_de_Chile_1933 Calipso_(mitología) Carta_de_los_derechos_fundamentales_de_la_Union_Europea B2 Carlos_"Charlie"_Slusher Ağdam_(raión) Camelina_pilosa Castione_Andevenno Cautiverio_de_Aviñon Burgh_Castle_(fortificacion) Chalepus_nigripictus California_State_Route_78 Banco_Francés_del_Rio_de_la_Plata Baltasar_Andrés_de_Uztarroz Byrsella_civilis

html map