Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hildegard_Peplau Guyra_Paraguay Apistogramma_nijsseni Awápa Henri_Frenay Movimiento_Blanco Moncetz_Longevas Grillet Grosbois Arquitectura_babilónica Aragon_(estacion) Momotaro_no_Umiwashi Mormyrops_furcidens Hidropaute_SA Antonio_Fernos_Isern Arroyo_de_las_Cañas_(Maldonado) Ian_Mackay Apterocorypha Hito_Historico_Nacional Autopista_C_16 Hook_el_capitán_Garfio Homeostasis Avelino_lópez_otero Auguste-Jean-Baptiste_Lechesne Antigua_cárcel_concordataria_de_Zamora Historia_francesa Automóvil_hibrido Andes_de_transicion Autoridad_nacional_palestina Avidina Ibadí Grivița,_Vaslui Modelo_EKV Montgomery_Village_(Maryland) Ayelet_Zurer Guett. Monocesta_nigriventris Asterio_(comes_Hispanorum) Guibeville Monophyllon Husqvarna Arjípovskoye Avenida_Manuel_Rodríguez Hoplocorypha_congica Min_^-1 Howard_Riley Montes_de_Bzyb Hespera_nitididorsata Modelado_físico Hermanos_y_Detectives_(Espana) Movimiento_de_Independencia_indio Helada_(juego) Annona_macroprophyllata Australosfénidos Monsegur

html map