Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Odocoileus_lucasi Pedro_Arias_de_Ávila Pleurothallis_triquetra Paisaje_cultural_del_Valle_Superior_del_Medio_Rin Peninsula_coreana Otón_IV_conde_de_Borgoña Museo_nacional_de_culturas_populares Nuevo_Regimen_demográfico Paleoceno_Superior Porrera Picón No_Molestar Natación_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Nuestra_Senora_de_la_Caridad_Coronada Métodos_espectrales Packfong Phalombe Pibí_de_garganta_blanca Musica_clasica_india Noras México_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1958 Papel_temático Pedro_Enríquez_de_Castilla_(m._1366) Ophrys_aranifera_var_euchlora Nymphaea_poecila Pesadillas_y_Fantasias_(Avatar_La_Leyenda_de_Aang) Polonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Plumavit Museo_de_Zaragoza._Seccion_de_Cerámica Pelecyphora_valdeziana Orquesta_Sinfonica_de_Radio_Televisión_Espanola Ogrish.com Oscar_Ivan_Zuluaga_Escobar Olostyla Picasso_(desambiguacion) NicVAX Petra_Němcová Pierre_de_Polignac Oscar_1992 Ocón_de_Villafranca Picanya_/_Picana Nueva_Jersey_Estados_Unidos Palacio_de_los_duques_de_Frias Plowmania_nyctaginoides Palacio_de_Arriba_(Cenera) Parador_de_Siguenza Oro_(album_de_Thalia) Ocultamiento_de_Valinor Orchis_papilionacea Osios_Loukas Paloma_plumífera Osmoforo Portageville_(Nueva_York) Notariado Philippine_Air_Force

html map