Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desastre_de_Djerba Distrito_de_Rasina Ecole_normale_superieure_(rue_d'Ulm) Alexis_Galanos Ambiortus Distrito_Municipio_de_Kaisiadorys Daniel_Vilches Americo_López_Méndez Cueva_de_los_Murciélagos_(Guadalajara) Discografia_de_Pedro_Aznar Cordillera_Caucásica Distrito_de_Agua_Blanca Dinastia_de_Leon Crataegus_regalis Dellamora_macaria Cota_superior_asintótica Cupula_octogonal_giroelongada De_lo_nuestro_lo_peor..._y_lo_mejor_(programa_de_TV) Don_Manuel_Osorio_Manrique_de_Zuñiga,_niño Desmodromico Alto_Lucero Copa_de_Marruecos Amoria_repens Darrel_C_H_Plowes Distrito_de_Bagdati Cyprinodon_beltrani Dólar_surinames Dolce_Vita_(álbum_de_Soraya_Arnelas) Altoperuano Amorphophallus_virosus Deux_Evailles Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias,_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceuticos_en_su_forma_comercial EC_Granollers Derecho_procesal_civil_(España) Distrito_de_Amudat Allochernes_deceuninckorum Cuerda_vocal Corylus_maxima Corazón_(101.3) Distrito_Judicial_de_Huaura Alejo_II_Comneno Córtex_(Botanica) David_Aganzo_Méndez Diocesis_de_Apartado Disney_Channel_Alemania Alonso_de_mendoza Edicto_de_Antonino Ammocharis_coranica Destilación_fraccionada Dominio_de_una_funcion Distrito_de_Sivia Diseno_de_Filtros_FIR Alice_(pelicula_de_1990) ERBB4 Cortiguera_(Castilla_la_Vieja)

html map