Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Slien Sao_Simao_(Goias) Saga_de_Hervor Selección_de_fútbol_de_Santo_Tomé_y_Príncipe The_Wiggles Tigres_de_Reynosa Shakatak Sagittarius_(ave) Takeo_Fukuda Tapoidea_villamilii Superliga_de_Básquet_de_Rusia Silandro Tourville_sur-Odon Sociedad_Internacional_para_la_Conciencia_de_Krishna Sergio_Sánchez_Gómez Símbolo_anarcocapitalista See_The_Star Schubotzia_eduardiana Termination_Bliss Tolagnaro Ska_P_(album) Seleccion_de_futbol_de_Republica_Democratica_del_Congo Stephen_C._Kleene Saint-Denis_(Aude) Służba_Bezpieczenstwa_Ministerstwa_Spraw_Wewnętrznych Sinceugma Tchin_Tabaraden Spintherobolus_leptoura Sicherheitspolizei Symphurus_elongatus Sal_de_mesa The_Phantom_Agony_(canción_de_Epica) The_Great_Paris_Concert Salles_(Tarn) San_Gaudioso T_H._C. Tortilla_del_Sacromonte Sociedad_Deportiva_Santona_Club_de_Remo Tai_Chi_Chuan_Ma Szepművészeti_Muzeum Santa_Maria_Temaxcaltepec Selección_de_rugby_7_de_Argentina Saint-Philibert San_Miguel_de_las_Dueñas Tentativa Señorío_jurisdiccional Tercera_División_de_Espana_2000_01 Saddharmalankavatara_Sutra Street_Hawk Stenidius_finicola Tomas_Lopez_y_Vargas Saint-Just-en-Chaussee The_Light_of_Reborn Software_bug Saint_Christophe_des_Bardes

html map