Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Man_Spider Puerto_de_Aviles Martinico Premio_del_Jurado Premios_El_Heraldo_de_México_2001 Los_Guerreros_del_Zodiaco:_El_lienzo_perdido Matias_Corral Miguel_Ángel_Mendo Principe_elector Quercus_imbricata Rafael_Lopez-Dieguez Malik_Ghazi Love_Somebody_(canción_de_Maroon_5) Presidentes_de_la_Suprema_Corte_de_Justicia_de_la_Nación_de_México Puerto_Sherry Red_Renta_Básica Línea_114_(Rosario) Luperosoma_nigricolle Pratt_&_Whitney_J75 Mahatsinia_nodulosa Golpe_de_Praga Milium_confertum Me_muero_por_ti Grezieu-le-Marché Region_de_Bélgica Graduación_alcohólica Reginon_de_Prüm Primera_Division_de_Espana_1945_46 Preplasmo Grado_de_reacción Lucena_Club_de_Fútbol_B Rebelión_de_Cataluña_(1640) Queen's_University Michael_O'Halloran Grace_(lenguaje_de_programacion) Mercurio_(comic) Gregorio_Bausa Mecynotarsus_falcatus Memorias_de_un_cazador Pseudomonas_fluorescens Prision_general_de_gitanos Pteropus_gilliardorum Mario_San_Martín Quod_omnes_similiter_tangit,_ab_omnibus_comprobetur Mecca-Cola Mago:_La_Ascension MPEG-4_AVC Llave_de_chispa Príncipe_de_Transilvania Rafael_Martín_Morante Precordillera_Neuquina Psidium_elegans Rafael_González_Villa Línea_144_(Rosario) Quincuagentano

html map