Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_Gustavo_Oscar_de_Suecia Fluminense_(gentilicio) Estaciones_marcianas Fauna_en_Escocia Festidanz Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenieros_de_Caminos_Canales_y_Puertos_de_Santander Euphorbia_fiha Fellype_Gabriel_de_Melo_e_Silva Estudios_de_parentesco Flat_World_Knowledge Experimentacion_medica_nazi Estacion_de_transferencia Eithea Estación_Castelar Episodios_de_Beast_Wars Estación_de_Paris-Lyon Emma_Taylor-Isherwood Federacão_Angolana_de_Futebol El_ejército_del_crimen Extensión Encyosaccus Escoba_cabezona Federación_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros,_Energeticos,_Metalurgicos,_Quimicos_y_de_Industrias_Similares El_Latido_del_Miedo Estación_Almacén_YPF Estadio_Municipal_de_Poznan Enrique_González_Bethencourt Eduardo_Luquín El_Puerto_de_Menestheo Evolucion_historica_del_plano_de_Madrid Enemigo_al_acecho El_6º_día Estado_Soberano_de_Cauca Fasci_di_combattimento Feria_la_salada Erytropyxis El_viaje_a_Reims Escuela_politécnica_federal_de_Lausanne Eleccion_presidencial_de_Chile_(1876) Familia_Carrera Enrique_de_langenstein Ferrari_F2001 Elizabeth_de_Araujo_Schwarz Equitacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Entero_de_eisenstein Estación_de_Vicente_Zaragoza Ficus_procera Estadio_Olimpico_de_Seúl Enrique_Perez_Vergara Francis_Gailey Ella_y_Yo Estado_mezcla Eragrostóideas Francisco_Javier_Lopez Euphorbia_pilulifera_var._glabrescens

html map