Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jezabel_(personaje_bíblico) José_Inocencio_Arias Interpretacion_de_papeles La_Basse_Vaivre Jorge_Luis_Cazulo Land_O'_Lakes José_Luis_Jiménez Jason Larvesta Lefebrvrismo La_República_(periodico) Kittâl La_carta_(Vermeer) Jaime_Ramírez Juan_Antonio_Mateos Jona_(ciudad) Intertec_Superbrain Lago_Milh La_Grande-Duchesse_de_Gerolstein Islandés_antiguo Lahn_Dill_Kreis Listado_de_videojuegos_basadas_en_''Jeopardy!'' Józef_Poniatowski Jose_Luis_Sanchez_Paraiso Ley_de_Orden_Público_de_1933 Lectio Lafken_Mapu L1_(Metro_de_Barcelona) Jacob_Ludwig_Felix_Mendelssohn_Bartholdy Leerdam Invasion_de_la_Unión_Sovietica Joshua_Third Jerjes_II Isi_&_Disi,_alto_voltaje Instituto_Federal_de_Telecomunicaciones Junco_espartero Lectura_kunyomi José_Manuel_Echeverria La_Máquina_de_Hacer_Pájaros_(álbum) Kula_(Hawai) Jesus_M_Ruiz-Ayucar José_Ayarzagüena Jennette_McCurdy_(álbum) Liga_ASOBAL_2001-02 Juncus_ustulatus_var._alpinus Kôkaku_Kidôtai Jean_Pierre_Leaud Kageneckia_angustifolia José_Luis_Cuéllar Leopoldo_Alas_Argüelles Kotlin Jakobida Leo_Rossi Jacinto_Bienvenido_Peynado Juan_Verdaguer

html map