Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bellefond_(cote_d'or) Casa_de_la_cascada Calle_31 Catara Barrio_de_la_Palomera Cebada_alfa Billete_de_5_dólares_USA Brueghel_el_Joven CMG Cenac_et-Saint-Julien Batalla_de_Lowestoft Barnes_Wallis Barón_de_la_Motte-Fouque B'aakal Castilla-León Baby_D Aída_Scarpini_de_Villadeamigo Beauvois-en-Cambresis Beatriz_Ponce_de_León_y_Aragón-Xerica Cernei Carbó_(municipio) Castillejo_de_Zumel Balitora_elongata Basílica_de_Lourdes_de_Quinta_Normal Ceiba_(Las_Piedras) Carpintero_chico Carlos_Peña_Rómulo Bilkove_Humence Baron_Von_Göthe Baden_baden Brouwersgracht Blue's_Clues Castlevania_(saga) Baby_When_the_Light Bedrich_Vsemir_Berchtold Chamelaucieae Centro_de_Estudios_Científicos_y_Tecnológicos_No._9_"Juan_de_Dios_Bátiz_Paredes" CSS Brodiaea_appendiculata Bráhmana_(sacerdotes) Bromus_glomeratus Campana_Internacional_para_la_Prohibicion_de_las_Minas_Antipersona Calle_238_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Callicebus_moloch Campeonato_Mundial_de_Hockey_sobre_Hierba_Junior_Masculino_2013 Brasenia_peltata Campeonato_Europeo_de_Halterofilia_de_1989 Campeonato_Mundial_de_ciclismo_en_pista_de_1996 Campeonato_Mundial_de_Pentatlon_Moderno_de_2011 Casquillo_gordo Calumet_(Iowa) Boligrafos_Pilot Canariomys Campos_de_Sport_de_El_Sardinero_(1988) CS_Energia_Rovinari

html map