Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polke Nathan_Fake Neuilly-Plaisance Pierre-Fredéric_Borgella Philip_Absolon Paul-Marie_Verlaine Museo_de_la_Nacion_del_Peru Passos_(Fafe) Plaza_de_los_Hornos_Punicos_y_Fenicios Pavel_Bazhov Obras_cumbres_(álbum_de_Sumo) Paquete_del_Maule Polipodio_común Otto_Werner_Müller Nogent_en_Othe Narciso_Esquivel_y_Salazar Nizerolles Oficina_de_relacions_meridionals Pakkosuomi Nocturnal_Walks Musée_des_blindés_de_Saumur Nueva_ola_madrilena Nile_Air Noah_Mills Persecution_Mania Palacio_de_la_Jefatura_de_Gobierno_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Pedro_de_Sousa_Holstein Ponte_in_valtellina Northwest_Jackson_(Dakota_del_Sur) New_York_Nets Orden_de_San_Pablo_Primer_Eremita Nikolai_Vasílievich_Pávlov Nuovomondo Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_en_la_República_del_Perú_-_Rebrote_del_2013 Mutantes_(desambiguacion) N_A.S.A. Nolita Myrmotherula_klagesi Peltodon Nemesis_3 Pedroso_de_Acim_(Caceres) MyC4 Pavel_Rychagov Paul_Comstive P_51B_NA Playa_de_Canet Persona_de_referencia Patxi_Bisquert Nord_Pas_de-Calais Número_aureo Planificacion_(recursos_hídricos) Noviembre_de_1972 Panama_la_Vieja Nagano_prefecture Oxalis_de_copa_de_mantequilla

html map