Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Discografía_de_Mägo_de_Oz EIB E.T.S.I._Agrónomos Direction_genérale_de_l'Aviation_civile Copa_de_España_de_Ciclismo Daytona_Beach_Shores_(Florida) Draft_de_la_NBA_de_1980 Deutsche_Presse_Agentur Donato_d'Angelo_Bramante Dactylispa_vulnifica Alfred_Patrick_Caldwell-Moore Amaranthus_tenuis Cornelius_Sanders Dictyostega_costata Dimebag_Darrell_Abbott Echinaria_capitata Diario_Oficial_de_la_Generalitat_de_Catalunya Coto_Laurel_(Puerto_Rico) Delfin_(astronomía) Demetrio_(Sala) Cryophytum_nodiflorum Amnesia_retrógrada Dipyrena_dentata Alzamiento_del_18_de_octubre_de_1891 Distrito_de_Santa_Cruz_de_Toledo Desierto_de_Tirari Alexandr_Rybak Alejo_IV_Angelo Almagro_(España) Divergencia_de_la_serie_de_los_inversos_de_los_números_primos Diócesis_de_Kalamazoo Djebel Distancia_media_del_Sol_a_la_Tierra Distrito_Escolar_Número_1_de_la_Ciudad_y_Condado_de_Denver Defensoria_del_Pueblo_Europeo Echinocactus_lewinii Creamed César_Chesneau_Du_Marsais Deportivo_San_Jorge_de_Tucumán Amor_de_primavera Durdat-Larequille Dia_a_dia Cover_Drive Amor_Electro Cromosoma_21_(humano) Edgardo_Riveros_Marín Alxasaurido Alejandro_César_Leopoldo_Bizet Cosmología_de_Arda Diego_Giacometti Demetrio_I_Qadi Derinkuyu Dolph_Starbeam Crimes_of_Passion_(album) Disco_(arma)

html map