Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sainte_Mondane Tales_from_the_Darkside:_The_Movie Sector_electrico_en_Mexico Serie_7600_de_Renfe Simon_Kirke San_Pedro_del_Parana_(Itapúa) Sopianae The_Roots_of_Guns_N'_Roses Sendero_Puzol_Aldea_del_Obispo The_Singles_The_First_Ten_Years Tercera_batalla_de_Picardía Torneo_Primera_División_2010_2011_(Chile) Sancy_les-Cheminots Salvia_de_la_hora Seleccion_de_futbol_de_Unión_Sovietica Strophioblachia_glandulosa_var._cordifolia Sindicatos_obreros Tao_Yin Sancho_Abarca Semiramide_(Vivaldi) Santos_lugares_de_rosas Tobu_Isesaki Tierra_negra Social_FC Tras_el_cristal Soleras Selección_mauritana_de_futbol The_Sound_of_Music_(musical) Sitio_de_León Serpentinización Siete_colinas Sovjozni_(Slaviansk,_Krasnodar) Sagrado_Corán Symbion The_Ten_Masked_Men_Strike_Back_EP Sindrome_de_la_clase_turista Teoria_quimiosintetica Seti_II Secreto_de_la_correspondencia Saintlegeria Santo_Stefano_di_Sessanio Saint-Jean-le-Blanc_(Calvados) Saga_de_Fljotsdæla Sergio_Rodríguez_Gomez San_Giovanni_di-Moriani Selección_de_basquet_de_Tunez Tirso_Timoteo_Rodriganez_y_Mateo_Sagasta Spinatimonomma_fulvum Trabajadores_de_todos_los_países,_unanse Saint_Aubin-d'Aubigne The_Last_Waltz Sant_Guim_de_la_Plana_(Lerida) Torneo_de_Invierno Tatiana_Guderzo Surf_vela

html map