Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Capitán_(Arizona) Estrella_Roja_(cómic) El_Nuevo_Alarma Facultad_de_Enfermeria_(Universidad_de_la_Republica) Final_del_Torneo_Apertura_2010_(Colombia) Extrovertido Espurio_Postumo_Albino_(tribuno_394_a.C.) Ferrocarril_de_Entre_Ríos Feria_de_la_miel Factor_de_compresibilidad FFAF Episodios_Nacionales Empresa_publica Festividad_cusqueña_del_Corpus_Christi Elias_Arribas_Aragones Estación_de_Boulevard_Victor_Pont_du_Garigliano Falconeria Ferrocarril_del_Cáucaso_Norte Eugenia_obtusifolia Facultad_de_Ciencias_de_la_Informacion_(ULL) Fabricación_del_hierro Enrique_de_Borbón_y_Borbón-Dos_Sicilias Entrenando_A_Papa Estéban_Boutelou_(1823-1883) Eugene_Ney_Terre'Blanche Etiopía_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1960 Eliseo_Reyes Francisco_Céspedes F.C._Modena Federacion_de_Futbol_de_Bangladesh Elsa_Maxwell Fandango_de_Albarracín Era_Tudor Enrique_Pérez_Díaz Espíritus_Estelares Elfen_lied Francisco_Dall'Anese Fleggburgh Eduardo_de_la_Iglesia Federacion_Espanola_de_Ingenieria_Sin_Fronteras Etimologia_espiritual Factores_de_crecimiento_oseo El_Mansoura_Sports_Club Fher_Olvera Estadio_Shinnik Enfermedad_de_Heartwater Ergyrlon Endocoelus El_Tepozán Four_on_the-floor Francisco_Lara_Casalilla Feria_Regional_de_El_Bolsón Emiliano Enicognathus Escarificador

html map