Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_Gálvez_Rodriguez_de_Arias Protea_eximia Psylliodes_schwarzi Microrregión_de_Sao_Lourenco Marques_de_Canillejas Ramón_Osni_Moreira_Lage Publio_Valerio_Publicola_(consul_352_a_C_) Mapa_mental Macarena_Berlín Línea_del_horizonte Pseudacris_nigrita_nigrita Ramón_de_Valladares_y_Saavedra Mega_Man_II_(Game_Boy) Luz_(Mourão) Mandrillus Maoricrypta_youngi Mercado_a_término Luigi_Russolo Malvernia_grobbelaarae Magdalena_Yodocono_de_Porfirio_Díaz Marville-Moutiers-Brûle Propulsión_a_chorro Margarita_de_Durazzo Manchado_de_Jabugo Reactivacion_del_idioma_hebreo Lord_Randolph_Churchill Provincia_de_zamora Mijail_Bulgákov Microrregión_de_Tupã Puente_del_gran_belt Mariano_Juaristi_Mendizabal Louis_Verhelst Mezquita_Al_Fath MAPKKK Lorenzo_Garcia_y_Panduro Maravilla_(Metro_de_Los_Ángeles) Mayran Raión_de_Samara Gran_círculo Longitarsus_suturatus Matanza_del_11_de_marzo_en_Madrid Purismo_lingüistico_en_islandes Marcos_Vales_Illanes Reglamento_comunitario_europeo Marco_Pigossi Gouveia_(Pinhel) Gran_Papiro_Harris Rap_conciente Lussault_sur-Loire Manuela_Caldera_Mascayano Memorial_Artemio_Franchi Military_Channel Marko_Šćepović Raniero_Vanni_d'Archirafi Manabí

html map