Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oxydectes_gratissima Pepe_Frías Nematabramis_verecundus Nicolás_II_(papa) Nazareo NRK1 Patrulla_Ascua Navegación_por_pestañas Oscar_Landerretche_Gacitua Odontesthes_humensis Obispo_de_Solsona Núcleo_celular Penumbroso Panarquismo Old_School_(película) Obadele_Thompson Pierre_Andre_de_Suffren_de_Saint_Tropez Periferia_de_Macedonia_Occidental Paphiopedilum_tortisepalum Pedro_de_Aragon_y_de_Sicilia Parada_KM_12 Peter_Stephen_Paul_Brook Nick_Swardson Orchis_×_jamainii Phyllotreta_zerchei Nebulosa_del_Búho New_Alhambra_Arena Pedigri Nordland Orden_reservada Neanderthalensis Paul_Bowman_Popenoe Neolloydia_cubensis Noxciyco Pintura_de_la_«Nuova_Maniera» Nuestro_Canal_Comunal_(Tome) Offentliche_Kunstsammlung_Basel Pampasia Operación_Valkiria Peperita_molybdopasta Pilgim's_Rest Pastú Mutacion_cromosómica Parque_Independencia Nipa_arborescens One_Live_Night Pixeles_efectivos Mylabris_coryniformis Navegación_aérea_astronómica Oscilación_de_Piora Pera_iberica Pattonomys_occasius Non_maskable_interrupt Pleurothallis_panduripetala NBA_1978/79

html map