Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Michael_Blaudzun Pudiguera Prioninae Loto_egoico Maño Puri_(Orissa) Los_senores_del_acero Prisse-la-Charrière Mediodía_Entero Manuel_de_Azcárate Rasbora_rutteni MVP_de_la_NBA_Development_League Macrolinus_salibabuensis Miguel_de_Cerbantes Magna_steyr_mila_alpin Maragusán Menjuí Luis_Bulffi Rauville_la_Place Margo_Martindale Grandes_exitos_y_fracasos_II Premio_Cecil_B_DeMille Gobierno_Regional_(Perú) Real,_Pontifícia,_Antiquísima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Pradera_y_matorral_de_hobyo Los_Cajones Pseudoyersinia_lagrecai Procellaria Marcilly_la-Campagne Mamá_Tunza Love_(desambiguacion) Rebelion_de_los_Moriscos Martin_Christensen Quirino_Fidelino_Mendoza_y_Cortés María_Lavalle Raíz_de_arzoya Llegar_A_Ti Mia_Rose_(desambiguacion) Graphigona Microcharacidium Maiásura Region_Hauts_Bassins Lungi Pátzcuaro_(Michoacán) Red_de_Espacios_Naturales_Protegidos_de_Andalucía Pruebas_nucleares_de_la_Union_Sovietica M_80_radio Radio_Autonómica_de_Aragón Ratona_australiana_de_pico_ancho Melandrium_macrocarpum Manteola/Sanchez_Gomez/Santos/Solsona/Sallaberry Region_Occidental_(Ghana) M_(película) Manteola_Sánchez_Gomez_Santos_Solsona_Viñoly Prajñapāramitā_Sūtra

html map