Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

SM_U-35 Universidad_de_Cordoba_(Colombia) Trátame_bien Union_Sportive_Saint-Malo Iglesia_de_Santa_Lucia_(Zamora) Freia Río_Arapey_Chico Trinidad_y_tobago Genba Garza_de_sol Revolución_estudiantil Rengos_(Cangas_del_Narcea) Fundación_Darío_Maya_Botero Una_guerra_de_película German_Lizarzaburu_Gutiérrez Municipio_de_Au_Sable_(condado_de_Roscommon,_Míchigan) Rolling_In_The_Deep Río_In'va Rheineck Utricularia_peckii Galvarino_Riveros_Cardenas Gato_Montes_andino Municipio_de_Brewer_(condado_de_Howard,_Arkansas) Tylenchoidea Glandulae_endocrinae Río_Calavon S._J._Bus VIX Ridgeley_(Virginia_Occidental) Renaturalización G.91 Ricardo_Fernandez_Gutiérrez_de_Celis Urakaze_(1940) Incidente_de_carabanchel Fruta_milagrosa Reykiavik Rocca_Santo_Stefano Uropoda_maeandralis U_S.S._Excelsior Imperio_britanico Ruta_Estatal_de_California_16 Uranio_15_Producciones Inflación_(inconsciente) V0700_Monocerotis Ignacio_Réngifo_Borrero Universidad_de_Poznan_Adam_Mickiewicz Romeo_Gavioli Rousset_les-Vignes Ultimate_Iron_Man Tuve_tuba_por_un_tubo UNSC_(halo) Municipio_de_Northwest_(condado_de_San_Luis,_Misuri) Municipio_de_Laughery_(condado_de_Ripley,_Indiana) Ricardo_Sandoval Rio_Medicine_Bow

html map