Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metarrelato Microrregión_de_Sao_Miguel_dos_Campos Rally_de_Finlandia_de_1988 Pseudoeurycea_lynchi Raión_de_Zaporiyia Greenwoodia Prueba_de_penetracion_dinámica_superpesada Rally_de_Córcega_de_2005 Mari_Menuco Me_110 Malvacea Medan Presa_y_pantano_del_Ordunte Lycodes_pectoralis Grand_declaration_of_war Gran_Premio_de_Hungría_de_1993 Melodía_FM_Stereo Rata_de_agua Gong_An_(historias) Registro_evaluacion,_autorizacion_y_restriccion_de_sustancias_químicas Rebelión_de_Ivailo Gran_Principe Principe_de_Vladimir Longèves Reciento_Ferial_de_Las_Banderas Matias_Jose_de_Figueroa Luzon Masters_de_Cincinnati_2001 Martires_(Misiones) Microrregiao_da_Serra_do_Pereiro Ramón_Cilla Marchas_de_la_muerte_de_Sandakan Metafisica_de_las_costumbres Línea_Venta_de_Baños-Gijón Luke_Ryan_Jackson Pygostylia Malvalocal Real_Federacion_Espanola_de_Hockey Los_guerreros_Wasabi Gorrion_oaxaqueno_árido Puotila Profecia_de_los_Papas Memorias_de_Idhun_el_cómic:_La_Resistencia_-_Busqueda_(2ª_Parte) Memorial_Manolo_Santamaría Rapagnano Michele_Sanmicheli Mi_corazón_encantado Purgatory Rafael_Garzón Micronacion Línea_A Macãs_de_Caminho Gold_Medal_of_the_Royal_Astronomical_Society Ranúnculo_de_mieses Premio_Jackie_Joyner-Kersee

html map