Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Radical_55 Microrregiao_de_Ceres María_del_Carmen_Martínez-Bordiu_y_Franco Gorrión_comun Maejakgwa Psammoecus_major Prediger Los_Alamos_Scientific_Laboratory Raul_Rafael_Juliá_y_Arcelay Reaccion_de_Beloúsov_Zhabotinski Lucio_Postumio_Megelo_(consul_262_a._C.) Rain_(sencillo) Puna_(región) Llaneros_de_acarigua Pseudonausibius_africanus Prévoyance_Yaoundé Proceso_de_Barcelona:_Union_para_el_Mediterraneo Presidente_de_Uruguay Primera_transmisión_telefónica Manuel_Flores_Carvajal Manuel_de_la_Puente_y_Pellón Maria_de_Gran_Bretana Preolímpico_Femenino_de_Concacaf_de_2012 Reducción_(química) Mil_en_rama_de_flor_roja Manuel_de_la_Barcena_Arce Martin_barbero Milla_marina Region_de_Dresde Rego_(Celorico_de_Basto) Margarita_de_Francia_condesa_de_Vexin Mahō_Shōjo_Madoka_Magika Rebec Quercus_lusitanica_ssp_faginea Mancomunidad_de_Vinça_Canigou Metaloricaria_nijsseni Gongylidium_arenarium Ready_for_the_Floor Gran_Hermano_24_horas Real_Club_Nautico_de_El_Puerto_de_Santa_Maria Mangsong_Mangtsen Lycanthropy Macroeconomia Mason_City Malcarrota Mareilles Malone-Porter_(Washington) Región_holartica Lophanthus Regimiento_de_Infanteria_de_Monte_29 Gorevision_Films Protocolo_final Protagonista_Silencioso Primera_División_de_Bélgica_2013/14 Los_Reyes_Magos

html map