Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Temporada_2012_del_Campeonato_de_Espana_de_Rally Trancemode_Express_1.01 Shikamaru_Nara Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_–_Rifle_de_3_posiciones_a_50_metros_masculino Servicio_Nacional_de_Pesca Saint_Julien_du-Gua San_Benito_Abad Sarcostemma_gardneri Selección_de_basquetbol_de_Corea_del_Sur The_Android's_Dungeon_&_Baseball_Card_Shop San_Alessio_(ópera) Saint_Hilaire-sur-Helpe Shinyo_(lancha_suicida) The_Simpsons:_Bart_VS_The_World Templo_de_Kamisama Serie_030-2128_a_2205_de_Renfe Tamalero The_Times_of_India TRIFE Sinfonia_n.º_8_(Mozart) Silene_nocturna_ssp_decipiens Titan_(periodico) Septima_Avenida_(linea_de_la_6ª_Avenida) Se_escribe_sin_c Trampled_Under_Foot Schrad. Theodor_Leschetizky Sao_Roque_do_Pico Sinfonía_n.º_8_(Shostakóvich) Transformers_Energon Tercera_generacion_de_ordenadores Santi_Nolla Tosham San_Ángelo_(Texas) Sainte_Colombe_de-la-Commanderie Sembawang_Soccer_Club Saribus_subglobosus Santiago_Ramírez Somniosus Socrates_Cuauhtemoc_Rizzo_García Trancecore Suicide_&_Redemption Spiraea_filipendula Sex_doll Sir_James_Smith Seleccion_de_basquetbol_de_Canada Tackh San_Francisco_de_Asis_(El_Greco) San_Benito_(barrio) Serinus_canaria_domestica Spotlight_(Cancion_de_Miley_Cyrus) Sony_music Sciurus_flammifer The_Very_Best_of_Lighthouse_Family Televisión_Central_de_China

html map