Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carpintería_(San_Luis) Caracola_reina Big_boi Casa_Daniel_LeRoy Caltha_longirostris Año_2_adC Cham_(Oberpfalz) Black_Lagoon Bain_&_Company Batalla_de_Aclea Chaleco_anti-balas Bayongyong Bahía_de_Montevideo Azulona Caupolican_II Bandera_Bajada Calig_(Castellon) Bolbocerosoma_pusillum Barrio_Catamarca Bernard-René_de_Launay Centro_de_esqui Batalla_de_Calabria Betula_alba_var_urticifolia Cerastium_molle Basílica_de_Nuestra_Señora_de_Covadonga Casa_de_Borbon_Parma Blanca_álvarez_gonzález Castillo_de_La_Mota Cerintianos Beynac_et-cazenac BLOC_Nacionalista_Valencià-Coalició_Compromís Carl_Hagenbeck Años_210_a.C. Black_red_yellow Caja_de_ahorro Campana_de_Sekigahara Bless_the_Child Cacel_Nice Centros_sociales_okupados Bosques_magallánicos Cantón_des_Cabannes Central_do_brasil Calyptrochilum Carlos_Belmonte_Martinez Centranthus_macrosiphon Burning_Brides Castillo_de_Alcalaten Bùi_Tường_Phong Castilló_de_Tor Cesar_Reyes Carlos_II_de_Habsburgo Carrigüela_ancha Barry_De_Vorzon Bahía_Paz Cariquima

html map