Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lilian_Cristin_Concalves Libro_de_los_Testamentos Kamishibai Lagunilla_de_Jubera José_de_Mendoza_y_Rios Juramento_de_Feanor Liga_Europea_de_Natacion Jesús_Hernandez_Ubeda Itxurakeriari_Stop_Hypocrisy_Tour_93 Jirí_Zidek La_Union_(ciudad,_España) Jetch Khaled_(album) La_universidad_del_zulia Le_Lợi Instrumentos_de_lengueta_doble Lei,_gli_amici_e_tutto_il_resto_(Nek) Instituto_Salvadoreno_del_Seguro_Social Lista_de_paises_por_punto_mas_austral La_isla_de_los_fósiles_vivientes Juan_Fernández_de_Salinas_y_La_Cerda Jay_Ohrberg Kluane_Wrangell_St_Elias_Bahía_de_los_Glaciares_/_Tatshenshini-Alsek Lengua_indostaní Leonor_de_Orange-Nassau José_Luis_Morales_Paredes Krakowskie_Przedmiescie Le_Mans_(desambiguación) Jaime_I_el_conquistador Jardín_Botánico_de_la_Universidad_del_Estado_de_Nuevo_México James_Sykes_Gamble Isla_de_Rennell Ismael_Quiles La_Posada_de_los_Muertos Legend_of_Zelda_A_Link_to_the_Past Julius_Gustav_Arnout_Koenders Jazzmatazz Laguna_Sajama La_mancha_humana Jorge_Fernandez-Maldonado Literatura_en_lapón Journal_of_Modern_Greek_Studies Jérémy_Roy Kensett_(Arkansas) James_Robinson Jose_Primo_de_Rivera_Ortiz_de_Pinedo Kim_Joo-young Lista_de_municipios_de_Corrientes Jose_de_la_Luz_Blanco Keratocephalus La_cancion_del_pirata Lanjaron Lago_Yangcheng Jorge_de_Hesse-Darmstadt_(1669-1705) Kurtosis

html map