Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Big_Love Bill_Kenville Batrachoseps_minor Barrio_de_San_Juan_(Pamplona) Bebidas_carbonatadas Boys_Don't_Cry_(pelicula) Barbara_H._Liskov Brickellia_veronicifolia Beatriz_de_falkenburg Braunweiler Bulmages Cathal_J_Dodd Betónica Central_nuclear_de_cofrentes Blaze_(Mortal_Kombat) Bath_(Carolina_del_Norte) Barbie:_Fairytopia Calle_Franklin_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Beauval_en-caux Bočaki Caphalonema Caporales Carlos_Ibañez_de_Ibero Blanca_Ávila Bythiospeum_elseri Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville,_Comte_de_Lacépede Central_Nuclear_de_Yongbyon Baloncesto_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972 Cecilia_Venier-Baffo CYFC Bernardo_Larroudé Beaumont-du-Périgord Casti_connubii Bryan_Ward_Perkins Blazing_Angels:_Squadrons_of_WWII Bailly_le-franc Catedral_de_Marsella Bromus_badensis Bus_local_VESA Banco_del_estado_de_ecuador Catedral_de_Notre_Dame_de_París Cesarea_Antioquía Cerro_del_Bolsón Basílica_de_Nuestra_Señora_de_los_Ángeles_(Asís) Cañajelga Big_Rapids Bloqueo_israeli_a_Gaza_de_2008 Año_1890 Cautividad_de_Avinón Cajas_recopilatorias Brasero_(desambiguacion) Camaridium_hoehnei Beverly_Hills,_90210 Batería_(música) Centro_de_Investigación_en_Astronomia,_Astrofisica_y_Geofísica_de_Argelia

html map