Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Goiânia_(Goiás) MTV_Live_HD Prueba_nuclear_soviética_No._219 Regidor_(Bolívar) Ready_to_rock Green_Lantern_Corps Lucro Raion_de_Tajtamukai Radamanto Primera_division_portuguesa_2006/07 Raión_de_Kirawsk Microrregión_de_Presidente_Dutra MEFF_AIAF_SENAF_Holding_de_Mercados_Financieros,_S.A. Louis_Elisabeth_François_Ramond_de_Carbonières Gomphos_violaceus Radio_Biobío Pulsatilla_intermedia RIfS Mackay_(Queensland) Maniaco_depresion Madugandí_(comarca) Red_de_Carreteras_de_la_Diputación_Provincial_de_Guadalajara Luquillo_(Luquillo) Los_Hijos_de_los_Dioses Reading_Classic Línea_A2_del_Aerobús Pugili Los_Planetas_(grupo) Miguel_"Titi"_Fernández Memorial_de_la_Paz_de_Hiroshima_(Cúpula_de_Gembaku) McDonald's_All_American Miguel_Manzano_Alonso Los_señores_del_narco Manuel_Jose_Joaquin_del_Corazón_de_Jesús_Belgrano Receptor_de_radar Martin_de_Santa_Coloma Primer_ministro_de_Yemen Matoaca_(Virginia) Primer_Ministro_de_Letonia Microrreserva_carrascal_del_mas_del_peraire MFK_Dina_Moskva Mihály_Károlyi Metox Pseudepapterus_gracilis Los_funerales_del_sol Michael_Hofmann Gran_Via_de_les_Corts_Catalanes Razavi_Jorasan Pulseras Mandragora_(banda) Michelle_Phillips Marquesado_de_Domecq Miguel_Mocciola Lu6_Emisora_Atlantica Memorial_Carlos_del_Castillo

html map