Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Philip_Rabinowitz Omoño Oyeme Piloto Never_Gonna_Leave_This_Bed Onda_aguda_al_vertex Pandroseión Nsumbu_National_Park Oreste_Macri Mérgulo_sombrío Piel_naranja_.._años_despues Nicotin_adenin_dinucleótido Patriarca_Demetrio_I Pedrosa_de_Valdelucio Opus Paráclito Partido_judicial_de_Astorga Pittieria Peter_M._Neumann PURA Patata_panadera Polygonum_flaccidum Pablo_Gonzalez_Counago Oncidium_hassleri Pico_Petrel Número_palindromico Paranoid_Eyes Nuestra_Senora_de_la_Asunción Ochetophila_hookeriana Néstor_Marconi Paso_de_rohan Nationalsozialistische_Deutsche_Arbeiterpartei Parsonsia_hyssopifolia Nave_estelar Polinomios_asociados_de_Legendre Perú_y_la_UE PH Padmanābha Muzo Piojos_y_piojitos Panfletos Pinus_elegans Médico_de_familia_(serie_de_television) No_te_rías_que_es_peor Parladé Orthoux-Sérignac-Quilhan Pinotage Norma_(juridica) Obsesion_(canción_de_Aventura) Partido_de_rere Pecados_y_Danzantes Polycline Parque_eólico_La_Venta Nicolás_I_de_Epiro Odontophorus_stellatus

html map