Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alaskan_Husky Checoslovaquia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_México_1968 Colo_Colo_Universidad_de_Chile Vía_mixta AREVA Aigialosauridae X._E._W. Comitia_Tributa Confederacion_Hidrografica_del_Mino-Sil Chili_(Nueva_York) Comision_para_el_Esclarecimiento_Historico_(CEH) Zygia_confusa AV-8A Albia_Dominica Cilli Chozas_de_canales Validez_(logica) Alcetas_II_de_Macedonia Consejo_Regulador Constitución_Politica_de_Costa_Rica_(1949) Comisión_Barroso Activación_por_neutrones Club_Atletico_Independiente_de_Trinidad Circuito_Permanete_de_Alta_Velocidad_de_Jerez Alain_Dobignard Comercio_catalán_medieval Wally_Gonzales Victor_Hănescu You_Wanted_The_Best,_You_Got_The_Best Viamonte Christian_Ledesma Condado_de_Sainte_Geneviève Cinta_de_Aislar Agave_donnell_smithii Villedieu-les-Poêles Villaines_les-Prevotes Violeta_se_fue_a_los_cielos_(álbum) A_fuerza_de_arrastrarse_(película) Contratacion_del_sector_publico_(Espana) Victor_Gutierrez Vesselina_Kasarova Comet_4 Acianthera_saundersiana Acer_incisum Adolph_Bernhard_Marx Víctor_Gijón_Peñas Vitilaina Aeroblus Cneo_Servilio_Cepión_(Cónsul_203_a._C.) Villechauve Adoptio_plena Christian_Gálvez_Núnez Akul_Anab_III Xīn_qī_lóngzhū_Shénlóng_de_chuanshuō Abū_Bakr_Yaḥya_al-Ğazzār_as-Saraqusṭī

html map