Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catharus_fuscescens Campiñas_de_Pisuerga Campanas_antarticas_de_la_Argentina_(1950_a_1959) Carmen_Martínez_Bordiu_Franco Barco_petrolero Ca'_Rezzonico Caiman_de_anteojos Cerdos_Salvajes Boboras Bolsa_de_Yakarta Año_1672 Azərbaycan Canis_lupus_lupus Castigo_colectivo Black_Flag Casas_Consistoriales_de_Las_Palmas_de_Gran_Canaria Bandera_de_la_Region_de_Arica_y_Parinacota Berguer_Sández BAC_Canberra Banco_Grupo_Caja3 Centro_Olímpico_de_Vela_Agios_Kosmas Boletus_carminiporus Canton_de_Sainte-Foy-la-Grande Bleigny_le-Carreau Castoriadis Censura_en_venezuela Baldomero_Fernández_Espartero Campeche_(estacion_de_Metrobús) Casa_tomada Candeal_rubio Casa_Real_Española Cantón_de_Collinée Blanzy-lès-fismes Braz_Loalwa Burnatia_oblonga Brote_de_gripe_A_(H1N1)_en_Republica_Dominicana_de_2009 Cerrillos_(Salta) Bahar_Soomekh Bourg_Charente Biophilia_(álbum) Branson_(Missouri) Brachystegia_filiformis Bisayas Barbara_Cartland Bergantin_Sophie Campeonato_europeo_femenino_de_waterpolo_de_2006 Central_termoeléctrica_Presidente_Adolfo_López_Mateos Bloxom Celano Ceratochloa_festucoides Brece Castillo_de_Bonaguil Bisetocreagris_philippinensis Barrio_Humedo_de_León Batallon_de_San_Blas

html map