Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reinos_sahelianos UFC_162 S_S.P. Galanthaceae UNLZ Municipio_de_Nester_(Míchigan) Frederic_Thesiger_(1er_Vizconde_Chelmsford) Richard_Hamilton_(pintor) Iglesia_parroquial_de_Santa_Mónica Fundación_Josep_Carreras_contra_la_leucemia Musculus_abductor_digiti_minimi_manus Ultraman_Nexus Iglesia_Congresional_Plymouth_(Miami) Municipio_de_Wall_Lake_(condado_de_Minnehaha,_Dakota_del_Sur) Genaro_Celayeta Relación_semantica Relieves_litológicos UD_Icodense Municipio_de_Santa_Bárbara_(Chihuahua) Gianni_Schicchi Iglesia_Catolica_Apostolica_Asiria_del_Oriente S23-Wiki Iniciativa_de_la_Cuenca_del_Caribe República_Socialista_Soviética_de_Kazajistan Uluberia Triyoduro_de_metilo Ricardo_Salgado General_Ocampo_(departamento) Ruta_provincial_20_(Catamarca) Underneath_It_All Gennadi_Saveliev Río_Abión Giovanni_Anselmo General_Pacheco Fujiwara_no_Morozane Ruta_Estatal_de_California_86S Fray_Juan_Pérez Municipio_de_londres Republica_Jamaiquina Rio_Krasívaya_Mecha Unione_Sportiva_Cremonese Rungue Fuente_de_Pedro_Naharro_(Cuenca) Remo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Doble_espadilla_peso_ligero_femenino Municipio_de_Big_Fork_(condado_de_Polk,_Arkansas) Relajante_esqueletomuscular Represa_de_Tominé Municipio_de_Delaware_(condado_de_Northumberland,_Pensilvania) U_9_(1967) Musculus_gemellus_inferior Fresneda_de_Cuellar SARM Municipio_de_Twin_Lake_(Dakota_del_Norte) Rompida_de_la_hora Renaissance_de_Settat

html map