Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

D-Generation_X:_World's_Great_Anti-Heroes Distrito_judicial_de_Huanuco_Pasco Deslizamiento_Storegga EU-15 Curacion_sobrenatural Departamento_Artigas Cromato_potasico De_Madrid_a_los_Tebeos Alexandr_Dyachenko Destructor_clase_Eclipse Cécile_Sorel Alfonso_Navarro_Perona Doctrinas_tántricas Don_Juan_de_Médici Alfa_Mito Alto_Richelieu Amador_Rodriguez_Céspedes Cristian_Rivero Deportivo_Temuco_S_A_D_P Dominic_Thiem Alto_Valle_del_rio_Negro Curruca_tropical Daurioxoisoporfina_D Dan_Schneider_(productor_de_television) Dracaena_casanovae Distrito_de_Dharwad Cuphophyllus_pratensis Alsinopsis Dust_Bowl Convención_constitucional EUPL Cuentos_morales Ed_Flanders Demografía_de_República_de_Macedonia Cristóbal_Rodríguez Culto_(desambiguación) Convencion_para_la_protección_del_Patrimonio_cultural_y_natural_de_la_Humanidad Diabrotica_luederwaldti Día_de_aproximacion_de_π Copa_Mundial_de_Futbol_Playa Crawford_(Texas) Cucal Cornetto Amara-kosha Corazon_indomable_(album) Cosmos_1887 Cornelio_Heredia Cryptocephalus_pubescens Denguin Domingo_Pimentel_Zuñiga Copa_Intercontinental_de_Baloncesto Diferencia_entre_judios_e_israelitas Correos_Chile Diogo_lopes_de_sequeira Conyza_bonariensis

html map