Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polyneura Nervio_subescapular_superior Parque_Nacional_de_Sundarbans Onset_of_putrefaction Néstor_Reverol Onville Pipes Nandiní_Matah Natan_Sternhartz Plaza_de_la_Victoria Organización_Comunista_de_España_(Bandera_Roja)_OCE_(BR) Northrop_YB-49 Operación_Odyssey_Dawn Neuilly-le-Vendin Parinari Piove_di_sacco North_Scituate_(Massachusetts) Parigi Partidos_judiciales_de_Islas_Baleares Niceforonia_adenobrachia Pau_(Girona) Natya_śastra Museo_Nacional_de_Historia_Natural_de_Londres Obispo_Almarcha Pobres_eremitas Palmer_(Iowa) Nudo_de_friccion_Farrimond Pilas_AAAA Plectreuridos Nanaimo_(Columbia_Británica) Old_time_music Plagiodontia_aedium Noruega_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2010 Plusmarcas_mundiales_de_atletismo Nou_Treball Palacio_Apostolico_Vaticano O_(desambiguación) Natasha_Romanoff Parque_Nacional_Los_Marmoles Ordenadora Musica_del_siglo_XIX Post_Mortem Part_Forana Orden_de_Batalla_de_las_Fuerzas_Intervinientes_en_la_Operación_Atila Nervio_patético_(4) Nivakle Nudo_de_friccion_Farrimond Opichén_(Mérida) Peso_formula_gramo Platanocephalus_orientalis Panphagia Oxyntes Museo_de_Arqueología_de_Cataluña Pantano_de_la_Maya Pepper_Potts

html map