Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrick_Hernandez Oso_marino_del_norte Nordico Orquídea_árbol Placy-Montaigu Pennes_le-Sec Neutralismo Operación_Chrome_Dome OKB-1_EF_140 Polluela_colombiana PACS_(unión_civil) Orden_de_caballeria Parque_Nacional_Palmagrove Orchis_ensifolia Parque_de_Padierna Paramusonia Picea_balsamea_var._fraseri Ovillo Par_décimo Pokey_Porky_Minch Patio_Parada Pistófono Partido_socialista_de_serbia Pellice Pintura_del_Cinquecento Pholis Planta_voluble Nikolaus_joseph_von_jacquin NGC_2385 Nicolás_Nikolayevich_Romanov Parroquias_de_Andorra Penicilioisis Parque_natural_de_El_Hondo Pilar New_Columbus_(Pensilvania) Pagadian Parlamento_autonomico Odeon_de_Herodes_Atico Piper_amalago Pipilotti_Rist Nymphaea_colorata_var_parviflora Okologisch-Demokratische_Partei Nuestra_Señora_de_la_Salud_(Alcantarilla) Pipile Pedro_Maria_Leon-Páez_y_Brown Pinto_(Espana) Oslo_1952 Panamericanos Octubre_de_1981 Posadilla_de_la_Vega Pablo_Burchard_Eggeling Ponta_de_São_Lourenço Piragüismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1984 Negacionismo_del_VIH/sida Pedro_Carlos_de_Borbon

html map