Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santo_António_(Santo_Tome_y_Principe) Sello_de_Nuevo_Mexico Sergio_Garcia_de_La_Fuente Tonkín Series_Mundiales_de_Póquer Tarn_et-Garonne Saulcy_sur-Meurthe Saunier_Duval Telefono_erotico Sir_Henry_Cooper Sergej_Korolev Semíramis_reconocida_(Traetta) Tor_M1 Tieghemopanax_stipulatus Saint_Clement_(Gard) Svipdagsmál Teclado TZ_Trianguli Suero_lácteo Sindicatos_de_ecuador Torre_de_los_Vientos Senorío_de_Ibelín Tina_Turner Torre_de_Cebolleda_III San_Juan_el_Evangelista Thapsus_sinuatum Schwend Tour_de_Beauce Santibanez_el_Alto_(Cáceres) San_Quinciano Soplando_vida Shahbaz_Bhatti Singladura The_Hard_&_Heavy_Collection Selección_de_futbol_de_Bosnia_y_Herzegovina Tensiometro_(desambiguacion) Special_Ed Sollies-Toucas Torsemida Sector_estrategico Tomalá_(apellido) Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Paraguay Starship_(banda) Thellungia_advena Sant_Esteve_de_Cervelló Sudor_frío Sofrosina_(mitologia) Thymus_ovatus Segismundo_I_el_Viejo Sakleshpur Selección_de_básquet_de_Gibraltar Sauzal_(desambiguación) Sida_picta Santa_Úrsula_(estacion_de_Metrobus) Santa_Eulalia_Cabranes

html map