Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_s_george Web_Semantica Vuelta_a_España_1966 Abstención_política Aguadilla_(Puerto_Rico) Verbena_macho_recta Climacteris_melanurus Vahcir Zona_arqueológica Consejo_del_Audiovisual_de_Cataluña Ageratum_quadriflorum Circuito_de_Houtland Ciudad_de_Santiago_de_Estero Xuan_Xosé_Sánchez_Vicente Vuelta_a_Cantabria Zonah Convencion_de_Viena_sobre_Derecho_de_los_Tratados Xie_He Constante_de_Lévy Vino_de_Jeréz Achras_zapota_var_major Vardaman_(Misisipi) Club_Atletico_Sarmiento_de_Santiago_del_Estero Chaussoy_Epagny Zaire_(desambiguación) Xuan_Xose_Sanchez Cocodrilo_de_agua_salada Virginia_de_la_Cruz Compañia_fotográfica_Napoleón Abraham_Tucker Clase_abstracta Xin_qi_lóngzhu_Shénlóng_de_chuanshuo Charles_F_Brush Condados_de_eeuu Ciclon_(fenomeno_natural) Wangen_bei_olten Vaichenaves Aductor_mayor_del_muslo Warsz Zoofílica Ada_Carrasco Clasico_Alianza_Lima_Universitario Villa_Baviera Wielgołęka Verneuilinina XXL_(banda_de_España) Al_fin_y_al_cabo Verneuil_sur-Indre Aguila_imperial_iberica Aire_(cancion) WP:C/POL Vanga_trepador Alberto_Barrera_Tyszka Constitución_del_3_de_mayo,_1791 Chitry-les-Mines

html map