Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dique_El_Cajon Dialecto_milanés Dictadura_civico_militar_en_Uruguay_(1973_-_1985) Cosmonave Dracaena_fragrans_forma_wacheana Ecomuseo-Harinera_de_Castellón_de_Ampurias Depuración_de_aguas Dicerorhinus Ebesfenorrotonda_triangular Dispara_(álbum) Corporación_Deportiva_Independiente_Medellín Alsa Daphne_odora_var._variegata Demografia_de_Azerbaiyan Distrito_electoral_de_Jefferson_(condado_de_Richardson,_Nebraska) DEN-4 Distrito_Noreste_(Botsuana) Durga_Jasraj Darius_Dimavičius Deering_(Dakota_del_Norte) Diodo_de_vacío Convenio_de_la_Union_de_Paris Coral_Gables_Woman's_Club Cristian_Ezequiel_Canuhé División_Politica_de_Alaska Diego_de_Enzinas Dieta_Glicemica Distrito_de_Saña Daniel_Mañas Cuarteto_para_oboe_y_cuerdas_(Mozart) Dicladispa_lenicornis Cordillera_Quimsa_Cruz Alexander_von_kluck Crónicas_de_Ambar Daniel_Rus Duff_McKagan Crnjanski Alto_golfo_de_California_y_delta_del_río_Colorado Demografía_de_Ucrania Cowlington_(Oklahoma) Donna_Leon Doble_de_cuerpo Cultrún Cuchillas_(Morovis,_Puerto_Rico) Curt_Conors Copa_Celeste_Olimpica_2012 Dodecaedro Ana_Carrasco Alton_ellis Cruz_del_World_Trade_Center Diploma_olímpico Docelia David_Arugete_(Darío_Moreno) E_2c_hawkeye American_cress

html map