Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Braulio_Méndez Canton_de_Neuchatel Bolivaria_amnicola Carlina_falcata BAIE Benjamín_Viel Batalla_de_Neville's_Cross Becerro_(desambiguacion) Balgoya Bhrgvacarya Bézu-la-Forêt Castillo_de_Olite_(barco) Caltha_paniculata Canadá_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Britomaro Berlín_Occidente Bajo_Corral Breakaway_(desambiguacion) Cabrio_de_honor_de_la_vieja_guardia Bathophilus_abarbatus Caló_d'Es_Moro Brian_Zoubek Calais_(desambiguación) Buxus_nyasica Bois-Sainte-Marie Castalia_odorata_var_latifolia Baztan_(Navarra) Catherine_Mumford Campana_Mas_banderas Ballooning Bachillerato_(España) Bacon_explosion Carlos_Galss_Ávalos Bowden_(Virginia_Occidental) Carpintero_olivaceo Carnaval_en_Galicia Campo_de_Caso Cerro_Ventana Azúcar_Glasse Capsella_brittonii Benzofenona C-18 California_Speed_(videojuego) Castillo_de_Montemar Batalla_de_ayacucho Años_520 Barbital Belmontejo Broken/600_a._C. Campeonato_mundial_femenino_de_balonmano Brava!_World_Tour Baguenaudiera_arborea Bandera_de_Táchira Chamilly Cabo_Engaño_(La_Española)

html map