Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brezo_de_flor_roja Bù_Jiang Beregovói_(desambiguación) Bajo_el_Sol CEV_Buckler Captura_del_vapor_Rimac Cessna_a-37_dragonfly Campaña_de_la_Provincia_de_Kunduz Bubbiano Año_806 Bernard-Germain-Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacépède B-45_Mentor Baldosa Batalla_de_Thymbra Calcidoideos Belvedere_(Carolina_del_Sur) Calderón_(Buenos_Aires) Campeonato_de_Alemania_de_Rally Casa_de_Láncaster Belmonte_del_Río_Perejil Bradley_James_(actor) Cha_Cha_Cha_(desambiguacion) Capítulos_de_Pollo_Robot Botón_de_ancla_(película_de_1948) Carretera_Braulio_Carrillo Bio_Miracle_Bokutte_Upa Catedral_de_Santa_Lucía Campanula_lusitanica_var._cymoso_spicata Centaurea_elongata Catedral_de_coutances Captura_del_Princesa Bob_Windle Bonningues_les-Calais Chalepus_bivittatus Brachycrus Cebú Caníbal_feroz Borano CLAMP_Gakuen_Tanteidan Batalla_de_Suipacha Botanical_Register;_consisting_of_coloured Carmen_Pombero Batman_Ano_uno Buceras_foenum_graecum Cerny_les-Bucy Carlos_Cuauhtemoc_Sanchez Cantón_(China) CTAN Boult_aux_Bois CA_Bordj_Bou_Arreridj Carlos_Enríquez Cascabel_azteca Burton_Christopher_Bell Business_as_Usual_(álbum) Belgreen

html map