Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Simpsons:_Game Steuben_(Wisconsin) Smilax_glauca_var._discolor San_Jose_(Romblon) Sesha-śayī-Vishnú Simbolos_matematicos Santa_rosa_de_los_pastos_grandes The_Prime_Time_of_Your_Life Seleccion_nacional_de_futbol_de_Kirguistán Temporada_2012_Liga_de_Fútbol_Valle_del_Chubut Sao_Lourenço_de_Mamporcao Thuja_tetragona Samso Sinfonía_nº_4_(Mahler) Societé_française_de_psychanalyse Sid_and_Nancy Tame_Impala Thônex Severin_Klosowsky_(alias_George_Chapman) Torneo_de_Sidney_2010 Sigurd_Magnusson Seleccion_de_futbol_de_Alderney Sarah_Lahbati Servidor_de_correo Stinnett_(Texas) Tour_de_Francia_1963 Tarzán_de_los_monos_(pelicula_1932) Shijie Sinfonía_n._47_(Haydn) The_medium Thymallus_yaluensis Segunda_División_de_Espana_1948/49 Sincey-lès-Rouvray Serie_de_televisión_animada Sick_and_Twisted_Affair Temporada_2011/12_del_fútbol_venezolano Telefonica_Empresas_México Stanley_Jevons Su_7 Saccopharynx_thalassa Selles-sur-Cher_(queso) Teoría_conspirativa_del_calentamiento_global Thézy-Glimont Silene_glauca Saquisilí_(canton) Sevilla_la_nueva Teoría_del_Octeto Tiempo_atmosférico_y_clima Scey_sur_Saone-et-Saint-Albin San_Efisio The_Glory_Hole Sunstreaker Sierra_Vista_Southeast_(Arizona) Sahafi_F._C. Torneo_de_Memphis_2009

html map