Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fontioso_(Burgos) Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1994_(España) Eslavo_macedonio Eitel_James_Zambrano_Ortiz Euros_rosas El_Central El_Carabobeno Errores_de_aproximacion Eloino_Nácar_Fúster Eremogarypus_gigas Escuela_Nacional_de_Ballet_de_Cuba Eugen_Bolz Estrées_(Norte) Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Innsbruck_1976 Euphorbia_fascicaulis Emilia_Pardo_Bazan Fco._Javier_Ochoa Emisión_atmosférica Exostema El_enigma_sagrado Fiestas_de_interés_turístico_internacional_(Espana) Elecciones_presidenciales_de_Chipre_(2008) English_Premiership_(rugby) Estimulacion_precoz Escudo_de_Belmonte_de_Miranda Ejército_Filipino Francisco_Jiménez_Tejada Ericeira Eric_Hagsater Factor_acéntrico Eugenia_capuli En_estos_dias_(álbum) Finisterra_(A_Coruna) Eduino_Carbonó Enrique_Rubio_(Espana) Estación_Trinidad El_Niño_(oratorio) Erigeron_ruderalis Filosofia_india Enrique_I_de_Alemania F._C._Zebra Encuentros_cercanos_del_tercer_tipo Fleuriel Enciclopedia_Larousse Fernando_Valadés Estación_de_Bristol_Temple_Meads Estación_Los_Frentones Estela_Raimondi Faro_Venustiano_Carranza El_trovador_(ópera) Eye_of_the_Beholder_(película_de_1999) Etil_3_metil_4_(metiltio)fenil(1-metiletil)fosforamidato Equipo_Democratacristiano_del_Estado_Español France_Telécom Elecciones_Autonomicas_del_País_Vasco_(1994)

html map