Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Els_Verds_Opcio_Verda Ford_Escort_RS_1800 Estadio_Municipal_de_Wrocław Elisa_Maria_Avelina_Carrió El_Otono_de_las_Naciones Eurocopa_de_2000 Elecciones_generales_de_la_República_Checa_de_2013 El_profesor_Tragacanto Federico_Aparicio Ferrocarril_del_pechora Federico_Román_(provincia) Federico_II_Eugenio_Duque_de_Würtemberg Francois_Marc Estacion_de_Almería Estado_de_Nebraska Emilio_Muñoz_Ruiz El_pecado_más_lindo_del_mundo Fgura Epinephelus_stictus Faidherbia_albida Epiplatys_fasciolatus El_Concierto_(álbum_de_Luis_Miguel) Escudo_de_armas_del_estado_Lara FK_Priština Erephognathus Fernando_iii_de_toscana Eusebio_Salazar Ejercito_Paleólogo Estacion_de_Alto_de_Extremadura Elecciones_Federales_de_Australia_de_1969 Eotitanosuchus Exudado_seroso El_Níspero Ficus_hyrcana Fisiopatología_de_la_glándula_tiroides Elaine_Benes Estacion_de_Los_Álamos El_Antiguo Enrique_Luño_Peña Emilio_Gutiérrez_de_Quintanilla Fiquefleur_Équainville El_Chocon_(Neuquen) Edmund_Glaise_von_Horstenau Fina Estación_de_Riazzino Estados_de_la_Iglesia El_barco_de_avila Evolvulus Escudo_de_Guerrero Escultura_gotica Ervilia_hirsuta Face_Off_(serie_de_televisión) Estacion_de_Requena Federacion_de_la_Democracia_Cristiana Escudo_de_villaviciosa

html map