Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CryEngine Earth_Angel Dinastia_Saadita Alfa_164 AmBev Distrito_de_Carampoma Ducado_de_Suarez David_Flair Davidov Crater_de_Chicxulub Alfonso_Sosa Dekana Copa_del_Mundo_de_Esqui_Alpino_de_2006/07 Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006/Cuartos_de_final Cucaracha_germánica Alstroemeria_kingii Diversión Cynodon_laeviglumis Edad_de_Oro_holandesa Désiré_Georges_Jean_Marie_Bois Dato_booleano Alfonso_Quintero Distrito_de_tumbes Dr._Dre Daniel_Giménez_Cacho Copa_Stadium Dodge_Weekly_Series Decimoprimer_distrito_de_Paris Echinops_spinosus_var._glabrescens Discurso_de_Gazimestán Cáscara Crisis_petroleras Digitalis_flava Amhran_na_bhFiann Cruz_(pieza_heráldica) Diócesis_de_Reikiavik Duquesne_Whistle Corporacion_de_Ayuda_al_Nino_Quemado_(COANIQUEM) Cryptodendrum_adhaesivum Código_de_Leovigildo De_figuris_Veneris Cultura_Quechua Aleurocanthus_martini Distribución_de_Bernoulli Denominación_de_Origen_Txakoli_de_Vizcaya Cuisery Doncel_de_Sigüenza Cuquillo_(Granada) Distritos_autonomos_de_Rusia Domingo_Gundisalvo Cromatografia_HPLC Crocidura_nigeriae Dragon_Ball:_Budokai_3 Amarok_(mitologia) Copa_de_Campeones_de_la_Concacaf_1990

html map