Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anjouanella_comorensis Atrapagrasa Henry_Allan_Gleason Ano_77_adC Andrés_Maria_de_Guzman Hattusili_I Ibis_sagrado_de_Reunión Autovía_Vilaboa-Vigo Happy_(canción_de_Bump_of_Chicken) Hahnia Anastrophyllaceae Anaxyrus_mexicanus Hanoos Mouloudia_Club_d'Alger Hyundai_Motorsport Mundial_Junior_de_Hockey_Sobre_Césped_Masculino_de_2009 Aviñonense Grupos_relacionados_de_diagnóstico Hilario_Martinez I_Am_You Arterias_pancreatoduodenales_inferiores Antonio_Mauri Autopista_autonómica_de_Aragón_AR_1 Asociación_deportiva_atenas H.Spaeth Monteseiro_(Fonsagrada) Hou_Hsiao-Hsien Ancistrus_megalostomus Angraecum_brachycarpum Huberto_Pérez_de_la_Ossa Huracán_Jeanne_(desambiguación) Montcellia Gun_(bastón) Antoni_Terès_i_Cabiscol Idioma_mbyá Anthony_Taylor Arte_del_escape Autopsia_a_un_presunto_alienígena Hombre_mirando_al_sudeste Austin_Powers_en_Miembro_de_Oro Mohamed_el-Baradei Asociacion_de_Comites_Olimpicos_Nacionales_de_África Heptageniidae Mujtajid Artrodesis Antonio_de_la_Concepción Muflon_de_las_montanas Anjerou Apeadero_de_Caria Hidrolandia_(Ceara) Ministros_de_Relaciones_Exteriores_de_Santo_Tome_y_Príncipe Hernando_de_Santillan Atlanta,_Georgia Armada_Real_e_Imperial_Austrohungara Monasterio_de_San_Pelayo_de_Oviedo

html map