Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ana_de_la_reguera Cryptocentrum_roseans Dolores_Beristain Ana_María_Stekelman Dias_y_Flores_(Silvio_Rodriguez) David_Škoch Curva_cupon_cero Código Alemania_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1998 Dinastia_Liang_posterior Division_1_1947/48 Division_SS_Das_Reich Amelia_Kinkade Distancia_de_la_Tierra_al_Sol Crisis_bursátil Dos_jovenes_a_la_mesa Dance_with_My_Father Craneo_mesocefalo Alejandro_Guerra Deporte_en_Yucatán Convergencia_Polar_Antartica Depósito_de_gasolina Dee_Brown_(basketball) Diana_Bernal_Ladron_de_Guevara Desmotrichum_elongatum D_O_Bierzo David_dorantes Daylight_Dies Don't_Let_Me_Down Cristobal_de_Moura Crysis_Warhead Alexei_Alexeevich_Abrikosov Dibujos_generados_por_computadora Copa_Angel_Pedro_Malvicino Copa_Mundial_Sudáfrica_2010 Crula_triflora Diplomonadidos Depresión_Tropical_Gordon Distrito_de_blenio Disco_Pigs Cristina_Cerrada Deporte_de_contacto Declaración_de_Cornwall DAC_Dunajská_Streda Cuahilama,_Xochimilco Doomsday_for_the_deceiver Cromoterapia Domnon-les-Dieuze Amok Cronobiologia Cúpula_gallonada Crow_(desambiguacion) EMD_G22CU Alerta_meteorologica Alejandro_Rodriguez_Cadarso

html map