Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lobo_Solitario Mikao_Usui Raión_de_Mostovskói MSDE Marco_Valerio_Mesala Ramon_Reparaz Manuel_Martinez_Barrionuevo Madyan Malea_pilosa Marco_Fabio_Vibulano_(consul_457_adC) Mariano_Vidal_Molina Lutita_no_físil Región_autónoma_de_China Lucia_de_Siracusa Prismognathus_klapperichi Lone_Star Matagatos Mangifera_foetida Luis_Valls-Taberner Marcelo_Hernández Luigi_Dallapiccolla Prometheus_Unbound_(Stargate_SG_1) Purpureostemon_ciliatus Marques_de_Salobrena Lope_de_Conchillos_y_Quintana Provincia_de_Ayutthaya Grandes_éxitos_(album_de_Ella_Baila_Sola) Madrugadoras Grafico_digital Matias_Goni Microrregion_de_Pozos_de_Caldas Los_Sims_2:_Y_sus_hobbies Masters_de_Hamburgo_1996 Química_de_coordinación Premio_de_cultura_de_la_asociación_alemana_de_fotografia Queudes Luis_García_Berlanga_Martí Regimiento_de_Ingenieros_n.°_11 María_Teresa_de_Austria_(reina_de_las_Dos_Sicilias) Prueba_de_flexión_en_polímeros Problema_de_los_dos_cuerpos R-102_(misil) Realiti Los_Cerros_(Talcahuano) Marcial_Toledano Lizzeta_Romo Línea_462_(Buenos_Aires) Queso_Camerano Prevencheres Principe_Alejandro_Karađorđević Magik_Seven_Live_in_Los_Angeles Quilombo_dos_Palmares Matt_Costa_EP Martin_Lopez_Zubero_Purcell Manuel_L._Barragan

html map