Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Doctor_Moisés_S._Bertoni_(Caazapa) Disco_(topologia) Distrito_Federal_de_Viedma_-_Carmen_de_Patagones Alvarenga_(Arouca) Ecorregión_de_restingas_del_litoral_Atlántico Copa_América_2000_(regata) Cuarta Cuestion_Romana Distrito_de_Udhampur Democracia_Económica Distrito_de_Wieruszów Decasílabo Dave_Williams_(musico) César_Rincon_(futbolista) Alto_relieve Américo_Zorrilla Declaración_de_Amsterdam Donald_Cuber Demografía_histórica_de_España Cruceros_del_Camino_de_Santiago Dinastia_Agevina Cristina_Gallardo-Domâs Ana_Asenina_de_Bulgaria Alternative_metal Crataegus_azarolus_var._hastata Dean_Acheson Alinor_Azevedo Ametrida Círculo_rojo_(desambiguación) Algarrobo_judío Ecuacion_de_Langmuir Coturnicops_exquisitus Distrito_de_Tinco Discografía_Linkin_Park Cultura_de_la_República_Democrática_del_Congo Distrito_de_Chodzież Dúnhere Distinción_analítico_sintetico Ametralladora_ligera_Pecheneg Dioscorea_triloba Cronica_Naierensis E172 Costa_Salguero_S_A Don_Polillo Cuevas_de_Bezeklik Cueva_del_tajo_de_las_figuras Alexander_Imich E.T.B. Coron_(Maine_y_Loira) Dependencia_(computación) Cotorra_serrana E_332 Dzidzantún Círculo_de_Kreisau Alianza_Socialdemócrata

html map