Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nurnberger_Gwärch OT_2 Plaza_de_Toros_de_Pamplona Pedro_Regalado_de_la_Plaza Opuntia_kiska_loro Pico_Petrel Potencial_de_Coulomb Oracion_sencilla Pantano_de_Becerril Poecile Parroquia_Nuestra_Señora_del_Carmen_Benavidez Pace_Wu Nova_Guinea_Bot. Nothobranchius_virgatus Phil_Chang Partido_Judicial_de_Salamanca Poliperconte Niétochka_Nezvánova Pekín_Express Patrones_de_los_Viajeros Pirelli_&_C. Not_Normal Nankangia Paphiopedilum_henryanum Phyllolepidum Pawia_hippocastanum Pepe_Navarro Niki_de_Saint-Phalle Pavilhao_Atlântico Pedarra Parque_Nacional_Marino_Saguenay_St._Lawrence Politica_comun_de_seguridad_y_defensa Porque_te_quiero Palace_Springs Patrimonio_Histórico_Andaluz Open_Directory Olea_(desambiguación) Patricio_Polic Pentastirini Pithecellobium_paraguense Parque_nacional_Otishi Opal_Cliffs_(California) Open_Clip_Art_Library Pindelo_dos_milagres Parque_Nacional_de_Wigry Ngerekebesang Pablo_Armando_Fernandez Papaver_hybridum_var._ambiguum Operación_Foco No_coaccion North_Belfast_derby Noticiero_NP& Osvaldo_Silva Oediopalpa_cyanipennis Petrus_Josephus_Wilhelmus_Debye

html map