Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anpo Guardia_Nocturna Haus_am_Horn Asociación_de_Atletismo_de_Oceania Hyunckel Himasthla Moriquendi Hisopo_bravo Monte_Sosneado Muisca_cubun Huelga_educativa_general_en_España_de_2012 Arcisse_de_Caumont Haruka_Mitsurugi_in_Big_Crisis!_2 Heinrich_von_Bunau Grupo_Andrade_Gutierrez Another_Simpsons_Clip_Show Arteria_satélite_del_nervio_ciático Grupo_Anfibio_de_Fuerzas_Especiales Montfort_le_Gesnois Asynaptops_keiseri IPSC_(Tiro_Práctico) Idioma_espanol_en_los_Estados_Unidos Hymenorebutia_rebutioides Hermandad_de_Nazarenos_de_la_Flagelación_de_Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Bondad_y_Maria_Santísima_del_Consuelo Arbutus_xalapensis Ascension_Orihuela_Barcenas Monte_Gordo Astley_(Warwickshire) Ministerio_de_Trabajo_y_Seguridad_Social Hedyotis_caerulea_f._benkei Asesinato_de_José_María_Pino_Suárez Hueva_(gastronomia) Henriette_Caillaux Ayuntamiento_de_Tomares Grupo_modernidad/colonialidad Antonio_Rojas Guerras_Ilíricas Mostaza_blanca Ausra_Augustinaviciūtė Mory-Montcrux Mortadelo_y_Filemon_-_¡A_por_el_niño! HD_147018_c Apigetrin HP_28 Hippocrepis_helvetica Apophylia_maynei Arbonaida Monanus_malaicus Aquiles_(nombre) Antipornografia Aristoteles_de_Estagira Montoir_de-Bretagne Monasterio_de_santa_maria_de_lillet Morindopsis Hans_Lewy

html map