Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alteza_Real Cultura_de_la_monogamia Coryphaenoides_longifilis Correze_(Correze) Desastre_de_Chernobil Edificio_Chapa Copa_Mundial_de_béisbol Dulce_enemiga Diagrama_de_Catedral Cristián_Canuhé Ediciones_Rialto Aloe_coarctata Ama-No-Uzume Ambito_(musica) Dead_Space:_Extraction Dr_Manmohan_Singh Corona_(proyecto_musical) Cute_Poison_(capitulo_de_Prison_Break) Crónicas_Pokémon Alfaquín EDATEL_S_A_E_S_P Eadwin Ammon Dermatologia_Medico-Quirurgica_y_Venereologia Cucumis_viridis Distrito_de_Huacrapuquio E.Salisb. Alex_Gonzalez_(beisbolista) Dr.Eggman Daiwon_C&A_Holdings Dover_International_Speedway Edad_de_Acuario Dough_and_dynamite Amelia_de_Portugal Cornhill_Magazine Daniel_Griffin Amblychaeturichthys_hexanema César_Beccaria Curnera Distrito_de_mache Distrito_de_Antioquía Cumella Dragon_Ball_Z:_La_Batalla_de_los_Dioses Dragon_fable Davya Cyro_Martins Distrito_de_Chandel Distrito_de_Murzuk Dolors_Laffitte Amacueca Divina_Pastora_(Alicante) Distrito_de_Rimavská_Sobota Allium_bullardii Echinopsis_ancistrophora_var._arachnacantha Cupeiro

html map