Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Milhouse_of_Sand_and_Fog Madrileña_Suministro_de_Gas Lámpara_electrica Mamadou_Diop_Gaye Grandival Michael_Ruse Primera_epistola_de_Clemente Quảng_Binh Michael_Coleman_(escritor) Manuel_Almeyda Medalla_al_Valor_(Israel) Melica_Munoz-Schick Mangakas McBride Mezquita_de_Gypjak Red_River_(Wisconsin) Punjabi_MC Maria_Isabel_Rodriguez_Lineros Middend Lycoperdon_curtisii María_Jose_Bello Gotama_Rsi Publio_Valerio_Publicola_(consul_352_a_C_) Me_Veras_Volver Proculo_Verginio_Tricosta_(cónsul_486_a._C.) Pseudostagmatoptera Queso_de_servilleta Microrregiao_de_Maceio Pseudomicrocara_hylaios Materiales_del_Ejercito_Español Marie-Jose_Pérec Pseudocopulación Lockheed_Martin_F_35_Lightning_II Microrregión_de_Conceiçao_do_Mato_Dentro Marjal_de_serech Lovington_(Illinois) Merleau-Ponty Luis_"Camaleon"_Garcia Maratón_de_Róterdam Mazzarinu Ptilinopus_porphyreus Radio_Free_Europe/Radio_Liberty Maria_del_Carmen_Canizares Martin_van_Maële Proteína_morfogénica_ósea Reforma_ortografica Prótidos Microdon Programa_de_computador Proteina_morfogenica_osea_(bmp) Lucio_V._Mansilla_(desambiguación) M4_Super_90 Prêt_à-porter Reacción_de_Zincke-Suhl Logos_(cristianismo)

html map