Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baculipalpus_oconnori Carpha Barletta_Andria_Trani Canton_de_Perpinán_5 Challenger_de_Cremona Carex_acuta_var_prolixa C._Deportivo_Arturo_Fernandez_Vial_SADP Bunkyu Caersws_Football_Club Bartolomé_mitre_vedia Carmen_Laforet_Díaz Black_Rose Bags_&_Trane Belili Casas_Ibáñez Brigú Barthlottia Bahía_del_Neva Ceratoides Campana_en_Africa_Occidental_(Primera_Guerra_Mundial) Bacău Breed_77 Capacidad_productiva Cañón_(Nuevo_México) Bubbles_(banda) Bernardo_marín Azúcar_ácido Casebook Bryconamericus_diaphanus Castel_Fiorentino Ceva Bárbara_Riveros_Díaz Campeonato_Mundial_de_Biatlón_2011 Bandera_de_la_Provincia_de_Santa_Fe Bavaroaustríaco Campana_acuática Castejon_de_Sos Canón_antitanque_Tipo_1_37_mm Bandera_del_Estado_de_Nueva_York Boris_Sháposhnikov Castillo_de_Karlstejn Catedral_de_Évora Capitán_Atomo_(DC) Cayo_Francisquí Barbara_Olson Cabo_San_Antonio Blackmore's_Night Beniarjó Caloscilla_clusii Beverly_(Massachusetts) Castillon_(cantón_de_Arthez_de-Béarn) Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_de_2006 Capilla_Santa_Maria_Magdalena Calculo-λ Caballos_salvajes

html map