Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Quilmay Luis_Carlos_Avellaneda Michael_Waltrip Lutra_lutra Menonismo Rally_de_Montecarlo_de_1997 Mancomunidad_de_Municipios_del_Bajo_Guadalquivir Primera_Liga_de_Uzbekistán PowerVR Region_de_Mwanza Mentha_brittingeri Region_Amazonica_(Colombia) Marky_Ramone Primera_Compañía_de_Bomberos_Temuco Lolth Gordolobo_común MVP_(beisbol) Lock_up_the_wolves Mendilaz Ravarino Meta-analisis Pyrgulopsis_trivialis Región_Chūyo Privado_(desambiguación) Proyeccion_azimutal_equidistante Proctología Melchor_de_Meneos Mancomunidad_de_Municipios_del_Rio_Dilar Maurice_Scève Marcos_de_ostia Good_Apollo_I'm_Burning_Star_IV_Volume_Two_No_World_For_Tomorrow Primera_División_de_España_1988/89 Menta_poleo Midnight_Towboy Raise_the_death María_Begoña_Palacios_Ríos Radditz Mendonciaceae Lustre_(sistema_de_archivos) Mesorregiao_dos_Sertoes_Cearenses Rahal_de_Nahamen Longboat_Key Ramon_Doll Premio_de_Investigacion_Rey_Jaime_I Pueblos_celtas Maravatío_(municipio) Primer_combate_aeronaval_en_Topolobampo Maria_Asunción_Apesteguia María_Encarnacio_Roca_Trías Maloclusión Presidente_de_las_Filipinas Marcus_Storey Masacre_de_Jokela_School_Centre Llaima_(desambiguacion) Louis-Pierre_Deseine

html map