Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hydrangea_sungpanensis Aventurera Mora_amarilla Andreas_Hofer Helene_Mandroux-Colas Hawáian_Beaches_(Hawái) Hidalgo_(Nuevo_Leon) Góngano Moisés_Duenas Archaeornithoides Guillem_Capdevila Atriplex_paludosa Antonio_del_Hoyo Atharva_Veda Géant_(supermercado) Gyrus_centralis_anterior Antartica_brasilena Miñagon Autovia_de_Malaga Arce_rojo_japones Mohamed_Basiri Avenida_DeKalb_(estación) Monasterio_de_Sant_Feliu_de_Guíxols Araneomorphae Anthyllis_hispida_var._albarracinensis Muggsy_Spanier Mouy_sur-Seine Homicida Asiabadus_hamiger Hipacio_de_Bitinia Historia_UD_Salamanca,_Años_2000 Guadarrama Guerra_Social_(Roma) Hermandad_Universitaria_del_Santísimo_Cristo_de_la_Luz Anemone_de_bosque Hermann_Wilhelm_Vogel Humberto_Elizondo Arteria_tympanica_superior Hoactzin Heussé Hinesville_(Georgia) Hu_Shih Morelia_(desambiguacion) Aulhat_Saint_Privat Guettarda_uruguensis_var._villicalyx Guardián_(Marvel_Comics) Ministerio_de_Obras_Públicas_(España) Antropologia_economica Monarquias_africanas Armand_Auguste_Caque Hambruna_de_Corea_del_Norte Ausejo_de_la_Sierra_(Soria) Anaprof_Apertura_2008 Gringo_viejo_(novela) Hutnik_Nowa_Huta

html map