Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hemiedro Monomma_boreooccidentale_boreooccidentale Hemierium HMS_Basilisk_(H11) Hector_Basaldúa Aristipo_(tirano) Guanajuato_(estado) Annona_pisonis Hiperlipidemia Aphrodite_(Santo) Arenas_(Utuado,_Puerto_Rico) Moto_X Iacopo_Vignali Apellido_Amado Monolepta_limbangica Monumento_Nacional_marino_de_Papahānaumokuākea Grigory_Mijailovich_Semionov Guilly_(Indre) Modesto_Acosta Haddonfield_(PATCO) Historia_de_la_Vuelta_Ciclista_de_Chile Monolepta_ephippiatoides Hollis_Crossroads Axel_(Zelanda) Andyeti Guaratinguetá_Futebol_Ltda. Monsters,_Inc._Scare_Island Aumento_óptico Ministerio_de_Trabajo_y_Prevision_Social_de_Guatemala Monofilético Asarum_lucidum Grigory_Kozintsev Aylton_Brandão_Joly Miocardio_aturdido HMS_Orion_(1910) Mortadelo_y_Filemón_Esos_kilitos_malditos Angel_Ribera Hambre_(desambiguación) Andrija_Prlainović Asi_habló_Zaratustra Arthur_Fiedler Guayoyo Artemisa_basta Guerra_civil_catalana Aranzuelo Apolinar_Brull Motines_árabes_de_1929 Aratinga_euops Arima_marginata Miopristis_pulvinata Asamblea_Nacional_(Francia) Missus_goes_a_shopping Attalea_allenii Morainville Arándiga_(Zaragoza)

html map