Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bacula Cantón_de_Anglet_Norte Campus_de_la_universidad_de_temple Bathura Biblioteca_pública_de_la_ciudad_de_Cebú Billar_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 CentroCentro Bob_orton_jr. Bad_boys_blue Challenger_de_Tulsa CD_(desambiguacion) Berdeak_-_Los_Verdes Bareque Boussières_en-Cambresis Brihad_Vishnupurana Casa_del_Cordon_(Valdecanas) Chaloenus_semipunctatus Balmisa_vulgaris Cadena_Perpetua_(Album) Britt_Hobart Burdhaman Casco_Kegel Babites_novads Cantando_por_un_sueño_2011 Cantón_de_Oulchy_le-Château Caliope Benito_Medero Cahiers_de_Fanjeaux Batalla_de_Carrizal Catedral_de_León_(Nicaragua) Carl_Gustaf_Ekman Be Calidofon Bradley_Braves Bosc_Renoult-en-Roumois Catedral_de_Barquisimeto Capítulo_Wikimedia Bitownita Belkis_Cuza_Malé Carlos_Julio_Arosemena Billboard_hot_100 Carex_filipendula_var_littoralis BBC_Sessions_(álbum_de_Rory_Gallagher) Brdm_2 Basquetbol_en_Argentina Brújula_(astronomia) Benito_J_Feijoo Bartsch_(desambiguación) CZW_Death_Match_Championship Carretera_C-14 Calle_86_(linea_de_la_4ª_Avenida) Años_1640_a.C. Campeonato_Argentino_del_Interior_con_Handicap Campanula_linifolia_var._heterodoxa Cantón_de_Saint_Martory

html map