Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teorema_de_Lucas Seleccion_de_futbol_de_Yugoslavia Sergio_Osmeña_Sr Sagraemerus Santa_diabla San_Higinio Tele_eXprés The_Pleasure_Principle Santonos Saint-Leon_(Alto_Garona) Sofia_Berntson South_Gate_(California) Temporada_de_huracanes_en_el_Atlántico_1550_1574 Signo_(astrologia) Trachycorystes_cratensis Toyohashi_Aichi Tanacetum_umbelliferum TGV_Postal Sergio_Pachón T-55 Terrell_Hills_(Texas) Segunda_division_de_Espana Simap Simon_von_stampfer Sheila_Cassidy Saint-Felix-de-Foncaude Séptima_mayor Serapias_ovalis Taubes Saint_Barthélemy-de-Bussiere Tipolo_de_corona_púrpura Sobisch Sentinel_Worlds_I:_Future_Magic Scandiano Socrates_Nolasco Software_As_A_Service Seringia Satureja_grandiflora Sentencias_condicionales Soulaures Scipionyx Terre_Sainte Saint-Georges-d'Elle Tradiciones_cristianas Santiago_Moran_Cisneros Tratado_de_Barcelona_(1529) Torneo_de_Washington_2009 Thomas_Béraud Síndrome_miastenico_de_Eaton-Lambert Seis_puntos_sobre_Emma Souzay-Champigny Sistels SpiderTech_powered_by_Planet_Energy Tolkien_Estate The_Singles:_1996_2006

html map