Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leptoxis_virgata Laurie_Lee Instituto_Quimico_Tecnologico_de_Praga Linea_181_(Interurbanos_Madrid) Jardin_Botánico_de_Lódź José_Antonio_Cubiles_Ramos José_Augusto_Tharrats Led_Zeppelin_I Lauperswil Liga_de_balonmano_de_francia Juvigny_sur_Seulles Lalage_moesta Kungliga_Tekniska_högskolan Ley_38_1999_de_5_de_noviembre_de_Ordenacion_de_la_Edificación Ione_(orquidea) Kyou_no_go_no_ni Kendra_(serie_de_tv) Jasídico James_Michael Laser_de_punto_cuántico La_Ferrière_(Vendée) Konsumo_respeto Juan_Antonio_Barragan Le_Mesnil_sous-Jumièges Instituto_Nacional_de_Estadistica_y_Censos_(Argentina) Karsava La_fiebre_del_oro_(1993) Islas_e_Islotes_del_Litoral_Mediterraneo Jesus_Garcia_Corona Laciana Juan_de_Abbeville Istiqlol_Dushanbe Kawanabe_Gyosai Juana_Vargas_"La_Macarrona" Ipecaetá La_joven_de_las_naranjas Leah_Rabin José_Rodríguez_Zeledon Kasspätzle L.A._Aluminios-Liberty_Seguros Jose_Rafael_"Chael"_Leonett Isla_Brain José_Morandé_Lavin Linea_H6_de_la_Red_Ortogonal_de_Autobuses_de_Barcelona Linea_C_3 Juan_Jose_Crottogini Kinel Júlia_Coromines Kumbia_Kings La_propia Jose_Luis_Pinillos_Diaz Jordan_Taylor_Hanson Jose_María_Posada_Pereira Laane_Virumaa Ivy_Leona_Dumont

html map