Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juanico Inteligencia_emocional_jurisdiccional InterBase Leonardo_Luis_Borzani Lastón_mediterraneo Jose_Maria_Puron La_Laja_(Chile) Juegos_de_la_Francofonia Jefferson_(Wisconsin) Leonardo_Andrés_Iglesias León_Febres-Cordero Iyemitsu_Tokugawa Jose_Alfredo_Rangel_Arroyo Legado_de_cenizas La_muerte_tenía_una_sombra Jorge_W._Abalos José_María_Panadero José_Luis_Gonzalez_(deportista) Isla_Coal J._C._Bach Isla_Maria_(Tasmania) Juan_José_Gervasio_Fernández_Campero Karol_Beck José_María_Berganza Juan_José_Ramírez_Mascaró La_isla_deshabitada_(Astarita) Leidesia_capensis KV12 LG_Optimus_G Isla_Águila Leafeon Iván_de_Aldénuri Italiano_(idioma) Lengua_maya Lirica_tradicional Ley_de_la_Reserva_Federal_de_1913 Jardín_Botánico_János_Tuzson LIDAR José_Joaquín_Díaz_de_Vedoya José_Goya_y_Muniain Jumbo_Pictures_Inc. Jonathan_Perez_(musico) Jugador_contra_jugador Las_desventuras_de_Tim J._Jonah_Jameson Jefes_de_estado Israil_Gelfand Justicia_climatica Kings_and_queens Jancigny Kuulkaas_enot! La_Bicicleta Kochummenia Jardín_Botanico_Ártico_Alpino_y_Vivero_de_Plantas_Perennes_Alpinas Iowa_del_Partido_Demócrata

html map