Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federacion_Andaluza_de_Automovilismo Equipo_de_copa_davis_de_serbia Epifanio_Garay El_conflicto_evitable Enisonychus_pseudcruentatus El_Solsonès Elizario_Aquino Euskera_central Escuela_de_Minas_de_Paris Extra_(Ecuador) Ernesto_Araneda_Briones Elecciones_estatales_de_Hidalgo_de_2013 Estación_de_Cheste Facultad_de_Filosofia_y_Letras_(UAM) Falling_in_Between_Live Esparrago_salvaje Fernando_Álvarez_de_Toledo,_Conde_de_Alba Franck_Grandel Embalse_de_Ust-Ilimsk Estación_de_Faro Francisco_II_Rakoczi El_Rincón_de_las_Vírgenes Estudios_Sonotex Estados_Unidos_de_América_del_Norte Espodosol Estacion_de_Txagorritxu Elecciones_generales_en_Japon_de_2005 Eduardo_Brown Embalse_de_Valdemudarra Francisco_Garcia_Escalero Ensolenanthe Francisco_Paesa_Sanchez Enrique_Wiegand_Frödden Eumorphus_panfilovi El_Puntalón_(Granada) Estibarna FYROM Enrique_Ojeda Elige_tu_propia_aventura El_coloso_de_Rodas_(película) Francisco_Bahamondes Estatuder Englerophoenix_regia Estacion_de_Asamblea_de_Madrid-Entrevías Energize_me Frankenstein_(1910) Flipper_(película_de_1996) El_Pozo_(Santa_Fe) Francisco_de_paula_santander El_día_de_la_boda_(película_mexicana) Eter_muriatico Francisca_Sánchez Eleorchis_japonica Elecciones_de_Nepal_de_2008 Estación_de_Esperanza_(Metro_de_Madrid)

html map