Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trichlora Gastronomia_de_la_provincia_de_Palencia Repúblicas Roetosaurus Georgi_Rodiónenko Ruta_CH-15 Rio_Zbruch Roberto_Kautsky Rubén_Enrique_Romano Iglesia_de_San_José_en_Palencia Gilbert_(Argentina) Republic_Plaza Ujuxte Union_de_Mar_del_Plata Gastrochilus_taiwanianus Rodolfo_Ferrando Ulrich_Thein Unión_Metropolitana_de_Alta_Silesia Rosanne_(serie_de_televisión) Triptolemea_pauciflora Tzicatlacoyan UniÍtalo Rodolfo_Knittel Roca_Fungus Ruth_Fernández Gerardo_Cornejo_Murrieta Iglesia_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Foros) Río_Anádyr Glechoma_hederacea Ingeniería_técnica_forestal Río_Nechepsujo Municipio_de_Vienna_(condado_de_Grundy,_Illinois) Udoteaceae Reino_de_Cordoba_(Corona_de_Espana) Resident_Evil:_Apocalipsis_(Pelicula) Ruben_Soto_Gutierez Ruta_Provincial_65_(Buenos_Aires) Roketto_Dan Revolucion_argentina Municipio_de_Perry_(condado_de_Berks,_Pensilvania) Municipio_de_Watertown_(condado_de_Carver,_Minnesota) Iglesia_de_San_Sadurni_del_Castillo_de_Llordá Murciélagos_de_fuego Rolls-Royce_Dart Republicas_marineras Friedrich_Haage Universidad_de_Roskilde Universidad_Tecnica_de_Aquisgrán Municipio_de_Crooked_Creek_(condado_de_Pennington,_Dakota_del_Sur) General_de_cuerpo_de_ejército Georges_Lakhovsky Riane_Eisler Régimen_Liberal Inmigracion_francesa_en_México Tsonga

html map