Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Karl_Franz_Josef_Malý Jeremy_Hall John_Wilkes Langa Karl_Decker José_Luis_Vazquez_Garcés Jerónimo_Munzer Juan_Pena_"el_Lebrijano" Interiorismo José_Espeliu Isla_Juan_Fernandez José_Angel_Sesma_Munoz José_Cayetano_Rogel_Soriano Iñigo_de_Óñez_y_Loyola Lentes_granangulares La_Algaida_(Cádiz) Kaçkar_Dagı Leonard_T_Hobhouse Isla_Marchena José_Francisco_Cirre Lista_de_capítulos_de_Demashita!_Powerpuff_Girls_Z LaserActive Las_tres_Marias Isla_de_la_Gonave Lauretta_Masiero Khalid Justicia_paucinervia James_A_Michener Jack_(conector) Las_aventuras_eróticas_de_Aladino Julio_Pérez_Silva La_Granja_(reality_show_Espana) Instituto_Damaso_Centeno_"Dr_Damaso_Centeno" Lambda_Leonis Juan_José_Lopez_de_Sedano Karoly_Maria_Kertbeny Jamie_Summers La_Chapelle_de_Brain Lituus_(desambiguación) Jardín_Botánico_de_la_Universidad_del_Sur_de_Florida International_Superstar_Soccer Isla_Henderson_(Antártida) Kalifato_Ortodoxo José_Martínez_Suárez Jarro_(desambiguación) José_Maria_Jimeno_Jurio Invisible_(película) La_tirana_(telenovela) Joaquín_Beltran_Castanares Iván_Gil Iván_Alekseyevich_Bunin Jesús_Martínez_Alvarez Li_Syaoran León_Klimovsky Jose_Antonio_Suarez_Londono

html map