Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_funeral_de_Tulio Francesc_Pagès_y_Serratosa Elecciones_autonómicas_gallegas_(2005) Felipe_de_Montmorency-Nivelle,_conde_de_Horn Exkixu Elecciones_internas Escudo_de_Gabon Ereymatermes Eloy_Martínez Estación_de_Valencia-San_Isidro Estacion_San_Patricio El_Cuentero_de_Muisne Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1979_en_Italia Fasti_consulares El_Guinardó Fontaine-de-Vaucluse Escala_en_hi-fi Exposicion_regional_valenciana_de_1909 Eñaut_Zubikarai_Goñi Enrique_Linde_Cirujano Festival_Nacional_de_la_Doma_y_el_Folclore_de_Jesús_María Enrique_Penaranda Francisco_Rived_Revilla Flint_Hill_(Misuri) Estación_de_Collblanc Eurochart_Hot_100_Singles Francesc_Guàrdia_i_Vial Euphorbia_antisyphilitica Extensor Fever_(Starsailor) Filicaleyrodes_williamsi Felix_Guattari Felix_de_Silva_Avellar_Brotero Edward_Herbert_de_Cherbury Estetismo Esporte_Clube_Santo_André Elia_Blanco_Barbero Francileudo_Silva_dos_Santos Felipe_Guevara Escuela_de_administracion_finanzas_y_tecnología_Medellín Estacion_de_Vale_de_Prazeres Emilio_Menéndez_del_Valle Estacion_de_Matallana_(Leon) Euterpe_caribaea Francisco_Rákóczi_I Estadio_Municipal_Pedro_Roman Estado_Anzoategui Ermita_de_Santa_Cristina Elionurus_barbiculmis_var._barbiculmis Embalse_de_Bubal Evaluacion_del_ciclo_de_vida Efecto_isotópico_cinético Estación_de_La_Tour-de-Peilz Euphorbia_laeta Football_Club_Civics_Windhoek

html map