Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Atentado_de_la_T4 Arroz_a_banda Idioma_xavante Auldarico_Hernandez_Geronimo Arquidiócesis_de_Pretoria Anse_Royale Antifilos Mortadelo_y_Filemon_Gente_de_recochineo_fino Ano_354 Anibal_Hernandez Hermocopidas Hydrolycus_scomberoides Antonio_Angelillo Historia_de_las_islas_feroe Groningen_(Surinam) Guías_de_estilo Millottia Apóstol_San_Pablo IEEE_802.11n Habanera_(música) Así_Es_Como_Suena I_Am_Legend Anarquismo_de_libre_mercado Grièges Harold_Dwight_Lasswell Asparagus_commutatus Antonio_Mora_Vélez Henry_George,_Jr. Arco_y_bóveda Anizy_le-Château HD_42272 Huechuraba(estacion) Hale_Telescope Anos_2080 Génova_FC Atentados_del_11_de_diciembre_de_2010_en_Estocolmo Motsu-ji Arbeicha Asociacion_Uruguaya_Amigos_del_Riel Angel_Magaña Guerra_Dácica Moises_Sáenz_Garza Autógama Apalus_bipartitus Hasan_Rashid Ave_de_Estínfalo Aristida_purpurascens_var._glaucissima Morieres-les-Avignon Háj Motín_y_juicio_del_Amistad Guijo_de_Granadilla Gynandrobrotica_fenestrata Hyndluljod Angle_Inlet_(Minnesota) Género_(biología)

html map