Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fiestas_del_Futuro_Pasado Esacus_giganteus Fokker_E_III El_extraño_viaje_(pelicula) Felix_Struik Fermiones Error_de_aproximacion Francisco_Escolano_Gómez El_nacimiento_de_la_República Emiliano_Tejera Elisabeth_Jacquet_de_la_Guerre Eirík_el_Elocuente Francisco_J._Martin_Valentín Espiritu_Pampa Euphorbia_pillansii_var._ramosissima El_gato_negro_(película) En_vivo! Elecciones_autonómicas_castellanoleonesas_(1999) Eryngium_coquimbanum Fifty-Sixty Epilepsia_mioclónica_de_Lafora Estación_de_Austerlitz_(Paris) El_Tinaco El_profesor_Layton Escandalo_MATESA Emilio_Carballido_Fentanes Estadio_Peter_Mokaba Emilia_de_poret Ejercito_de_las_Tres_Garantías El_rey_leon_II Espíritu_(banda) Flora_of_South_Australia._Edition_2 Estación_de_Kioto Eriopteraeformes Edmundo_Hernández-Vela Ensamblador_(desambiguación) El_sueño_de_Arquímedes Erythrina_crista_galli_var._hasskarlii Encantamientos_de_Merseburg Enfermedad_de_bowen Eugendo Estacion_San_Antonio Epanet Estilo_prerrománico Florin_italiano Fornacalia FBI El_último_sueno El_Tralla El_Area_metropolitana_de_Barcelona Escuela_Universitaria_Politécnica_de_la_Almunia_de_Dona_Godina Estado_de_Vermont El_Tin_Tín Estadio_República_de_Mataderos

html map