Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Madona_de_casa_tempi Gran_opera_de_Belfast Quinteto_de_cuerda_n.º_2_(Mozart) Queenstown_(Nueva_Zelanda) Línea_2_(Metro_de_Palma_de_Mallorca) Michael_Pineda Mezzopiano Gonzalo_Bazan Regierungsbezirk Primula_nevadensis Mateo_Martinic_Beros Microrregión_de_Palmas Queratoplastia_termica_con_laser Primer_Ministro_de_Polonia Manipulo_(formación) Maria_Orán Masdevallia_xanthura Maria_Dolores_Calvet_Puig Presa_de_Sierra_Boyera Regimiento_de_Infanteria_Inmemorial_del_Rey_n_º_1 Propedeutico Malice_in_Wonderland Ptolomeo_I_de_Egipto Los_Corrales_(Catamarca) Quiers_sur-Bezonde Grabacion_digital_de_sonido_optica Prado_calcareo Marco_Valerio_Potito Principios_de_psicología_fisiologica Marano_Principato Puycelci_Grésigne Rebutia_applanata Mario_vs._Donkey_Kong_2:_la_marcha_de_los_minis Llerena_(Badajoz) Lázaro_Pérez_Jiménez Miguel_Nuñez_Gonzalez Gottfried_Van_Swieten Luc-la-Primaube Miller_Chacon Marcel·lí_Antunez_Roca Quinto_Sulpicio_Camerino_(cónsul_490_a_C_) Mateo_García_de_los_Reyes Referéndum_constitucional_de_Egipto_de_2012 Longino_(santo) Línea_3_(Paraná) Mikhail_Ivanovich_Kotov Mauricio_Pinilla_(futbolista_colombiano) Gramatica_del_eslovaco Margaret_Bourke_White Línea_2_del_Metro_de_Monterrey Marest_sur_Matz Luciopimelodus Puerto_Aguirre_(Chile) Línea_194A_(Interurbanos_Madrid) Malache_rosea

html map