Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diclidia_spinea Dominicanos_en_las_Grandes_Ligas_de_Beisbol Alejandro_González_Alcocer Cultura_de_lituania Alfonso_de_Borbón-Dos_Sicilias,_conde_de_Caserta Domingo_de_Ramos_(pelicula_de_2012) Dúo_Salteño Diddley_bow Distrito_de_sumadija Amargo_(bebida) Cronologia_de_las_tecnologias_de_los_materiales Alta_cultura Ecosocialismo Darney_aux_Chenes Cywyddau Alfonso_Sánchez_Izquierdo Alejandro_Rebollo Células_cervicales Cárstico Amphicyclotulus_guadeloupensis Débora_Giorgi Coussay_les-Bois Dryas_alpina Disposicion_de_Ramas_Automaticas_de_Módulos_Independientes_en_Estaciones Alejandro_el_Grande_(película_de_1980) Danvantari División_Auxiliadora_de_Chile Distrito_electoral_de_Hopewell_(condado_de_Hayes,_Nebraska) Edenor Distrito_electoral_de_East_Stromsburg Desafío_Cuatro_Naciones_2012 Diapasón_electrónico Dia_de_Amor_y_Amistad Desarrollo_del_huevo_en_aves Alicia_Dussán_de_Reichel Diego_de_Lucena Dachau Edificio_El_Moro Cucumis_utilissimus Cosmos_1066 Amancai Dinamo_Moscu_(waterpolo) Cuello_de_gallina Alternada Coqueiros_do_sul Distrito_electoral_de_Stockton_(condado_de_Lancaster,_Nebraska) American_Psycho_(desambiguacion) Corazón_partío Corporación_Radiotelevisión_Espanola Dendrocolaptidae Culhua Ana_Prada Dos_mil_cuatrocientos_sesenta_y_cinco Courlans Décimo_Silano

html map